Blog

PayPal Yöneticisi Tweet’leri Yüzünden İşinden Oldu

Arkadaşlar arasında olan arkadaşlar arasında, aile içerisinde olan aile içerisinde, şirket içerisinde olan ise şirket içerisinde kalmalıdır. Eğer bu kurala uymazsanız başınız derde girebilir. PayPal yöneticilerinden Rakesh Agrawal’a da böyle olmuş.

Eğer sıkı bir Twitter – Facebook kullanıcısıysanız ve kendinizi bu platformlarda ifade etmeyi seviyorsanız otokontrol önemli. Alkollü ya da sinirli olduğunuz anlarda internetten uzak durmaya çalışsanız iyi edersiniz. Rakesh Agrawal bunun en güzel örneklerinden birini sergilemiş.

PayPal’da Mart ayında stratejiden sorumlu yönetici olarak görev yapmaya başlayan Agrawal, Cuma günü işten çıkıp bir festivale gitmiş. Burada muhtemelen biraz alkol de alınca PayPal’in yöneticilerine hakaretler yağdırmaya başlamış. Bazı yöneticilere “işe yaramaz” ve daha da ağır sözlerle hitap eden Agrawal, Foursquare yöneticilerine de açık açık “Sizin şirketinizi 50 milyar dolarlık yapabilirim. Bunu konuşalım” şeklinde tweet’ler atmış.

Cumartesi öğle saatlerinde ise PayPal, resmi Twitter hesabı üzerinden böyle konulara karşı sıfır tölerans gösterdiklerini ve Rakes Agrawal’ın artık PayPal’de çalışmadığını açıkladı. Agrawal ise gece attığı agresif tweet’leri sildikten sonra “onlar beni kovmadı, ben zaten istifa etmiştim” şeklinde bir tweet attı.

Bazı PayPal çalışanlarından özür dileyen Rakesh Agrawal, aslında özel mesaj yollamaya çalıştığını fakat telefonunu yeni aldığı için yanlışlıkla tweet attığını söyledi.

Rakesh Agrawal o andan beri yüzlerce tweet atmış. Yeni bir şirket kuracağını söylüyor ve paylaştığı resmi açıklayan herkesi işe alacağını vadediyor.

Daha önce de şirket içindeki kavgaları Twitter’da açık eden, ırkçı tweet’ler atan kişiler şirketlerindeki görevlerinden olmuştu. Son olarak Mozilla CEO’su da bir röportajda homofobik söylemlerde bulununca baskılar sonucu istifa etmek zorunda kalmıştı.

Sosyal medya “baş belasıdır” demeye çalışmıyoruz. Fakat her zaman herkese açık söylemlerde dikkatli olmakta fayda var.