Blog

Paul Allen biyoteknoloji araştırmalarına 100 milyon dolar yatırım yapacak

Yatırımcı, girişimci, milyarder ve Microsoft’un eş kurucusu Paul Allen, biyoteknoloji araştırmalarının geleceği için Paul G. Allen Frontiers Group’a 100 milyon dolar yatırım yaptı.

15,3 milyar dolarlık servete sahip olan Allen amacını, biyoteknolojiyi keşfetmek, fikirlere fon sağlamak ve dünyayı daha iyi bir yer yapmak olarak açıklıyor.

Frontiers Group ABD’nin Seattle kentinde bulunuyor fakat Allen yeni organizasyonun yalnızca ABD’de değil, tüm dünyadan fikirlere açık olduğu belirtti. Dünyanın belli bölgelerine açılması planlanan Allen Discovery Centers isimli merkezler, biyoteknoloji girişimlerine 30 milyon dolara kadar yatırım yapacak ve Stanford ve Tufts üniversite araştırmacıları ile işbirliklerine girmelerine olanak tanıyacak.

Frontiers Group’un başlatacağı bir diğer program ise Allen Distinguished Investigator (ADI) ismini taşıyor. Erken aşamadaki araştırma ve girişimleri desteklemeye odaklanan bu programın yatırımları ise 1 ile 1,5 milyon dolar arasında değişecek. Ayrıca Kaliforniya Üniversitesi, San Diego (UCSD), MIT, UC Berkeley üniversiteleri de araştırmalara destek olacak.

Program ilk etapta birkaç alana odaklanacak. Bunlardan ilki, doku ve organ yenilenmesi için kodların yazılmasını ve okunmasını sağlayacak metotlar geliştirmek. İkinci hedef ise sentetik biyoloji kullanarak ölümcül bir bakteriyi durdurmak. Biyolojik inovasyonun prensiplerini ortaya koymak isteyen organizasyon, ölümcül hastalıkların ortaya çıkmasındaki sayısal modelleri de anlamayı hedefliyor.

Frontiers Group’un direktörü olarak atanan Tom Skalak ise şöyle açıklıyor: “Yaşam bilimleri, matematik, fen bilimleri ve mühendislik birbirlerine yaklaşarak, önümüzdeki 50 yılda biyoteknolojiyi radikal bir dönüşüme sokacak. Biyoteknolojiye dönüştürücü yatırımlar yapmanın ve dünyayı daha iyi bir yer kılmanın tam zamanı.”