Blog

Para Karşılığında Cihazlarınızın Gizliliğini Satar mısınız?

Bu sorumuz cihazların güvenliğini korumak için para öder misiniz anlamında değil. Bazı şirketler tıpkı reyting cihazı yerleştirilmiş televizyonlar gibi pazarlama stratejileri için cep telefonlarınızı onlara açmanızı istiyor. Peki para karşılığında bunu kabul eder misiniz?

Pazarlama, önemli bir sanat hatta bazen bir sihirbazlık gibi. Fakat her zaman şapkadan tavşan çıkartmak için eğitimizine ya da şansınıza güvenemezsiniz. Kullanıcıları gözlemeli, onları nasıl etkileyeceğini bilmeniz lazım. Geçmişte TV, gazete ve açık hava reklamları bu alana hizmet eden en önemli mecralardı. Fakat artık dünya değişiyor ve mobil cihazlar, videolar, sosyal medya reklamları için en önemli araçlar haline gelmiş durumda.

İnternet ortamında reklamcılık oturmaya başladı. Google AdWords, YouTube reklamları, sosyal medya reklamları uzunca bir süredir hayatımızda. Ancak mobilde durum böyle değil. Mobil reklamcılık halen gelişme aşamasında. Apple gibi büyük şirketler bile halen mobil reklamcılığın formülünü çözmek için zaman harcıyor.

Mobil reklamcılığın önünde şöyle bir engel var: bu cihazlar çok kişisel ve artık kullanıcılar daha bilinçli. Bu sebeple izlendiklerini hissetmek, bilgilerinin kullanıldığını görmek istemiyorlar. Geçmişte en ufak veri depolama, gizli takip yaklaşımları çok büyük tepkiler görmüştü. Artık bu riski almak oldukça zor.

Peki o zaman bunu açıkça kullanıcılara söyleyerek yapmanın bir yolu olamaz mı? Görünüşe göre bu yöntem bulunmuş durumda. Bazı şirketler artık cihazların gizliliğini kendilerine açan kullanıcılara para ödüyor.

Luth Research isimli bir şirket, cihazlarındaki bazı bilgileri kendileriyle paylaşmayı kabul eden kullanıcılara aylık 100 dolara kadar ücret ödüyor. Bu bilgiler arasında lokasyon bilgileri, internet gezinme geçmişi, uygulama kullanma alışkanlıkları var. Bu bilgileri depolayan Luth Research, bunlardan elde ettiği istatistiklerle mobil reklamcılık ve mobil alışveriş deneyimlerini geliştirmeyi hedefliyor. Ford, bu yılın başlarında bu yöntemi kullanıcıların araba satın alma konusunda ne sıklıkla mobil cihazlarına başvurduğunu görmek için kullanmış. Kullanıcıların otomobil markalarına olan ilgileri ve mobil cihazlardan showroom arayıp aramadıkları takip edilmiş.

Sadece Luth değil. Verizon‘un da kullanıcıların lokasyon bilgilerin paylaşmaları karşılığında ödüller sunan programları var.

Elbette bu şekilde takip edilmek, gizlice takip edilmekten iyidir. Fakat kimler bu tür bir programa kaydolur? Luth Research’ün ulaştığı kitleyle yaptığı araştırmalarına göre 20,000 PC ve 6,000 akıllı telefon kullanıcısı 100 dolar karşılığında bilgilerini paylaşmaya hazır. Takip edildiğini bilmek ilginç bir duygu olsa gerek. Bu yaklaşım ayrıca şunu da gösteriyor: internet ortamındaki kimliğiniz, bilgileriniz, gizliliğiniz çok önemli ve gerçekten para ediyor.

Daha fazlası için: MIT Technology Review