Blog

Papa ziyareti ‘helikopterler için Uber’ Blade’e yaradı

Papa’nın ABD ziyareti birçok bölgede ciddi trafik sıkışıklığı yarattı. Helikopterler için Uber servisi olarak anılan Blade ise bu durumu fırsata çevirmesini bildi.

Papa, her gittiği yerde halkın ciddi bir ilgisiyle karşılanmasının yanı sıra koruma önlemleriyle de şehir düzenini biraz bozuyor. Amerikalılar bizim kadar trafiğe alışkın olmadıklarından mı bilinmez, son Papa ziyareti sonrası bazı şehirlerde trafik konusunda ciddi şikayetler yükseldi. Bu durumu fırsata çeviren ise yeni bir girişim olan Blade oldu. Blade, paylaşım ekonomisi modeliyle size helikopterle yolculuk etme fırsatı sunuyor. Yani yolculuğunuzu başka kişilerle paylaşarak normalde kirasını ödeyemeyeceğiniz bir helikopteri kullanabiliyorsunuz.

Blade, Papa ziyareti esnasında güzel bir PR çalışması yaptı ve sabah – akşam saatleri için helikopter seferlerini duyurdu. Normalde bir helikopterin kaldırılması için sizin belli saatler arasında bir sefer talebinde bulunmanız ve size eşlik edecek birkaç kişi daha bulmanız gerekiyor. Ancak Papa ziyareti esnasında konulan sabit seferler elbette pek alışık olmadığımız bir şey. Bu seferlerde koltuk başına belirlenen 95 dolarlık fiyat da Amerikalılar için gayet mantıklı görünüyor.

Papa_ABD

Şehrin başından sonuna 5 dakikada gidecek olmak birçok kişinin ilgisini çekmiş olsa gerek, bu haber birçok önemli teknoloji sitesinde yer aldı. Daha önce adını pek duyuramayan Blade de çok güzel bir reklam yapmış oldu.

Blade’in tüm servisleri bu kadar ucuz değil. Kişi başı 550 dolara kadar çıkan uçuşlar mevcut. Yine de tek başına kiralandığında 6,000 dolara kadar çıkan maliyetleri bölüşmek adına mantıklı. Şimdiye kadar sadece 6 milyon dolar yatırım alan girişim, kısa sürede kârlılığa da ulaşmayı hedefliyor.

Söz konusu trafik olduğunda bunun gibi servislerin bizim ülkemizde de çok ilgi göreceğini düşünmek gayet mantıklı. Ancak Türkiye’ye gelirken tüm maliyetlerin katlanıyor olması ve dövizin TL karşısındaki yükselişi kullanıcı tarafındaki maliyetleri de ciddi seviyelere getirecektir ki, bu da işin esas çekici yönünün ortadan kalkması anlamına geliyor.