Blog

OUYA’ya Devler Talip Olabilir

Kickstarter’da elde ettiği başarı sonrasında tüm dikkatleri üzerine çeken OUYA, bu aralar zor günler geçiriyor. Şirketin bazı büyük şirketler tarafından satın alınabileceği söyleniyor.

OUYA, 99 dolara Android işletim sistemli bir oyun konsolu geliştirerek herkesin dikkatini çekti. Uygun fiyatlı bir ürün olması sebebiyle başlarda ilgi çok yüksekti. Fakat platformun olgunlaşma sürecinde yaşanan sorunlar kullanıcıları bu platformdan soğutmaya başladı. Ücretli oyun modeli tutmadı, heyecan verici oyunlar platforma eklenemedi ve OUYA gözden düştü.

Çok büyük bir ekonomik güce sahip olmadığı için OUYA artık zor günler geçiriyor. Şirket yönetiminin artık satış seçeneğini de düşünmek zorunda olduğu söyleniyor.

Re/Code‘un haberine göre OUYA, bu hedefine ulaşmakta çok da zorlanmayabilir. İddialara göre bazı büyük şirketler OUYA’ya ilgi göstermeye başlamış durumda. Çinli Xiaomi ve Tencent’in OUYA’ya bir teklif yapabileceği söyleniyor. Bu şirketler Android’li akıllı telefonlarıyla son dönemde dikkat çekiyorlar. OUYA’nın daha önce Xiaomi ile bir işbirliği olmuştu.

Amerika’da ise Amazon ve Google’ın OUYA’ya ilgi gösterdiği söyleniyor. Amazon’un son zamanlarda oyun dünyasına olan ilgisi düşünüldüğünde bu satın alma şaşırtıcı olmaz. Google da Android platformunun sahibi. Ancak iki şirketin de OUYA markası ya da üründen çok ekibe ilgi duyduğu söyleniyor. OUYA ekibindeki birçok ismin büyük şirketler tarafından takip edildiği belirtiliyor. Dolayısıyla tam bir satın alma yerine işbirlikleri de görebiliriz.