Blog

Outsource geliştiricilerden en iyi şekilde yararlanmak için 5 öneri

Yüksek kaliteyi yakalamak ve Amerikanvari çalışan yazılımcıların bir startupta tam zamanlı çalışmaya başlamalarını sağlamak, girişimcilerin bugün karşılaştığı en büyük zoruluklardan biri. Yeni kurulan startuplar Apple veya Google’ın verdiği maaşlarla ve ikramiyelerle yarışamazlar. Girişimciliğe ilgi duyan ve maaş kesintisine razı olan yazılımcılar için bile kurucular, kendilerinin diğer startuplar ile birlikte çalışan yazılımcıların görev bilincine, iş kültürüne sahip oldukları ve büyümeleri için ellerindeki fırsat olduklarına ikna etmek konusunda zorluk yaşıyorlar.

Mühendislik kaynaklarının Birleşik Devletler’de gittikçe azalması, hepimizin farkında olduğu bir konu. Girişimcilerin, uygulama yazmaktan, sitelerinin dizaynına kadar her konuda genellikle uzaktan çalışan yazılımcıları kullandığı bir sır değil. Daha az konuşulan konu ise, işin özünde bu uzaktan çalışan ekiplerden en fazla yararın nasıl sağlanacağı.

Portfolyoların incelenmesi, yaptırımı olan sözleşmelerin imzalanması, sağlıklı iletişim ve maliyeti azaltmak gibi en temel konulara değinmeyeceğim. Bu tavsiyeleri dinlemek tabii ki uzaktan çalışan ekiplerle verimli bir ilişki kurmak için gereklidir, fakat şirket dışında çalışan yazılımcılardan en yüksek verimi almak isteyen kurucular, daha az bilinen bazı taktikleri uygulamalıdırlar.

  1. İşe aldığınız yazılımcılarla birebir görüşmek konusunda ısrarcı olun ve onlara projenizi sunun.

Uzaktan çalışan yazılımcılar psikolojik olarak bir projeye yatırım yapmak istediklerinde, ellerinden gelenin en iyisini yaparlar ve bu yazılımcıların işle ilgilendiğinden emin olmak kurucunun görevidir. Bu ortaklık, işe alma sürecinde başlar. Bir yazılım şirketiyle çalışırken, sadece satışı yapan kişiyle olan görüşmeleri baz alarak, uzaktan çalışan bir ekibi işe almaya razı olmayın. İşi yapacak olan yazılımcılarla direkt olarak konuşmak için ısrar edin.

Bu yazılımcılarla konuşurken onlara projenizi sunun. Ürünün ne olduğunu ve şirketinizin çözmeye çalıştığı problemi anlatın, sizinle çalışmanın en çok hangi yönden onlara ilgi çekici geldiğini sorun ve onların projeyi ileriye taşımak için sahip oldukları düşünceleri tartışın. Bu konuşma sadece yazılımcıların aslında ne kadar iyi iletişim kurabildiklerini size göstermekle kalmayacak, aynı zamanda onların bu iş için ne kadar heyecanlı olduğunu görme fırsatını da size verecek.

Eğer bu yazılımcıların sadece para için bu işi yaptıklarını hissediyorsanız, onları işe almayın.

  • Projeyi bizzat kendiniz başlatın.

Video görüşmeleri  veya telekonferans, biriyle yüz yüze buluşmanın yerini tutmaz, özellikle startuplar bir projeyi uzaktan çalışan bir takım ile yürüteceklerse. Bu uçak biletleri ve oteller için yapılan ekstra bir harcama da olsa, en azından birkaç gün için yapılan yüz yüze iş birliği, karşılıklı  olarak mükemmel bir güven ve iletişimi yaratabilir.

Seyahat masrafları ve lojistik zorluklar nedeniyle uzaktan çalışacak ekibin hepsiyle tanışamayacak olan startuplar ise, en azından ilk aşamada proje yöneticisi ile tanışabilirler.

  • Daha işe başlamadan, sizin için işin bitmiş halinin ne olduğunu tanımlayın.

Uzaktan çalışan bir ekip ile yazılım projesi başlatırken, ürünün bitmiş halinin nasıl görünmesi gerektiği ile ilgili bütün kriterleri açıkça belirtin. Eğer bir kurucu olarak amacınız marjinal ürün değeri yaratmak ise, ürünün kafanızdaki bitmiş hali bir uygulamanın 2. veya 3. versiyonu üzerinde çalışan daha olgun bir startuptan farklı olacaktır.

Projenin bitmiş halinin tanımı, izole olmuş bir ortamda yapılmamalıdır. Uzaktan çalışacak olan ekibinizle ürünün bitmiş halinin nelere sahip olması gerektiği konusunda beraber çalışabilirsiniz. Baştan yapılan bu çalışma, projenin sonunda oluşabilecek herhangi bir anlaşmazlığı engelleyecek ve sözleşmeli mühendislerinizin neye odaklanmaları ve nelere öncelik vermeleri gerektiğini onlara gösterecektir.

  • Uzaktan çalışan yazılımcıların bütün vakitlerini size ayırmaları için pazarlık yapın.

Yazılımcıların yaptığı işleri sahiplenmeleri, sizin projenizin nihai başarısı için kilit noktadır. Bir kurucu olarak, iş hakkında ikna edici konuşup, onlara iyi ödeme yaparak ve projeyi bizzat başlatarak yazılımcıların iş için daha çok heyecanlanmalarını sağlayabilirsiniz.

Çalıştığınız yazılımcının sadece sizin projenize odaklanmasını sağlamanın yollarını arayın. Belirli bir süre için, o yazılımcının sadece sizinle çalışması  konusunda şirketle bir anlaşma yapabilirsiniz. Şirket dışında da bu yazılımcı ile beraber çalışmanızı sağlayabilecek bir anlaşma bile yapabilirsiniz.

  • Uzaktan çalışan takıma hisse önerin.

Startuplar, mühendislere vermek için belli bir oranda hisse ayırabilirler ve bu hisseleri genelde şirket içinde çalışan mühendislere ayırırlar. Eğer sözleşmeli mühendislerle sürekli çalışıyorsanız ve şirketinize hatırı sayılır bir katkıları varsa, onlara hisse vermeyi de düşünmelisiniz. Şirket çalışanlarına yaptığınız gibi sözleşmeli çalışanlarınıza da hisse vermek, onların ellerinden gelenin en iyisini yapmaları için itici bir güç olacaktır.

Unutmayın, başarılı olmak amacıyla birinci sınıf iş yapma konusunda, sözleşmeli çalışanlarınızın şirket çalışanlarından hiçbir farkları yoktur. Eğer uzaktan çalışan yazılımcılardan mükemmel sonuçlar almak istiyorsanız, onların projenize yatırım yapmalarını sağlayacak ileriye dönük kararlar almalısınız ve onları takımınızın bir parçası yapmalısınız. Bu mülakat sürecinde başlar ve kendi çalışanlarınızı motive etmek için göstereceğiniz çabayı, onlara da göstermeniz ile devam eder.

Kaynak