Blog

Otonom araçlar teslimatta devrim yapacak

Kendi kendini süren teslimat robotları, paketleri sahiplerine ulaştırmak için Londra sokaklarına çıkmaya hazırlanıyor. Bu robotların, herhangi bir acil durum sürücüsüne ve denetimcisine sahip olmadan sokaklara çıkacak ilk sürücüsüz araçlar olacağı iddia ediliyor.

Bu büyük iddianın sahibi Skype’ın eş kurucusu olarak tanıdığımız, bugünlerde ise robotik girişimi Starship Technologies’in CEO ve CTO görevlerini üstlenen Ahti Heinla ve Janus Friss ile teslimat alanında devrim yaratmayı hedefliyorlar.

Starship ana amacını “Skype’ın iletişime getirdiği devrimi teslimat alanına getirmek” olarak açıklıyor ve Estonya, Finlandiya ve Londra’daki 45 kişilik ekibiyle bu gelişmiş hizmeti bir gün ücretsiz hale getirmek için çalıştıklarını belirtiyor.

Girişim, altı tekerlekli teslimat robotunun 1600KM’lik test sürüşünü Londra’da gerçekleştirdi ve kendi kendini süren bu robotların ilk olarak bu şehirde hizmete sunulacağını açıkladı. Robotların paketleri ortalama 30 dakikada ulaştırması hedefleniyor.

delivery-starship-robot-3

Starship’in altı tekerlekli teslimat robotları karbon salınımını da azaltmayı hedefliyor. Heinla şöyle anlatıyor: “Yoldaki otomobillerin birçoğu bir şeyler almak için alışverişe çıkan insanları taşıyor; kazalar olabiliyor ve insanlar ölebiliyor. Her şey yolunda gitse bile otomobiller karbon salınımı yapıyor ve biz bunu değiştirmek istiyoruz.”

Düşük maliyetli robotlar Starship’in teslimatları 1 pound’dan daha düşük fiyatlarla müşterilere ulaştırmasına olanak tanıyacak. Düşük hızla kaldırımdan gidecek olan robotlar, yayalara herhangi bir tehdit oluşturmayacakken, karbon salınımı da yapmayacak.

Paketler robotların kilitli bölmesinde taşınacak ve yalnızca teslim alacak kişinin bildiği özel bir pin kod ile açılabilecek.

Altı tekerli robota henüz herhangi bir isim verilmedi ve Starship internet kullanıcılarının isim önerilerini duymak istiyor.