Blog

Otomobil projesi ile yeniden doğmak isteyen Apple yalnızlığa terk edildi

Apple hâlâ dünyanın en büyük markası ve en varlıklı şirketi fakat son birkaç yıldır onu bugünlere getiren tarzını yitirdiği yönünde eleştirilerin hedefi oluyor. Uzun yıllar beklenen Apple Watch ile bu alanda iPhone benzeri bir devrim yaratmaktan uzak kalan firmanın, üzerinde çalıştığı akıllı otomobil projesinden de çatlak söylentiler yükseliyor.

Çok değil bundan bir yıl önce ayyuka çıkan Apple’ın otomobil alanına ilgi duyduğu söylentileri, günümüzde birkaç ufak kanıt ile desteklenmiş durumda. Değişen ise bu projenin sonucunda ortaya çıkacak şeyin nihai akıllı otomobil olacağı kanısı. Apple’ın tıpkı diğer cihazlarında olduğu gibi otomobil alanında da uçtan uca bir deneyim sunmak istemesi, firmanın işini bir hayli zorlaştırıyor. Çünkü bu sefer işlemci veya adaptör üreticilerini, Foxconn gibi fabrikaları değil, ondan çok daha köklü otomobil üreticilerini ikna etmesi gerekiyor.

Apple, akıllı otomobil projesinde işbirliği yapmak için geçtiğimiz yıl önce BMW’nin kapısı çalmış fakat iki dev anlaşma sağlayamamıştı. Handelsblatt, son olarak ikinci tercih Daimler’in de masadan kalktığını bildirdi.

Alman gazetenin isimsiz kaynağına göre, her iki otomobil üreticisine de anlaşmadan soğutan şey liderlik ve sahiplik konusu üzerinde çıkan anlaşmazlıklar. Apple’ın bu noktalarda baskıcı olduğu zaten biliniyordu.

Tesla örneği, köklü otomobil üreticileri de bir uyanış çağrısı oldu. Ürettikleri otomobili kendi servisleri yerine Apple servisleri ile akıllandırma fikri otomobil markaları için bir tereddüt konusu konumunda.

Apple’ın otomobil alanındaki niyetlerine dair söylentiler bundan bir yıl önce ortaya çıkmış ve firmanın otomobil içi, şanzıman ve otomobil güvenliği mühendisleri için açtığı iş ilanları da iddiaları desteklemişti. Gelgelelim, kimse Apple’ın gerçekten bir otomobil mi yoksa otomobillerde çalışacak bir işletim sistemi mi yapmak istediği konusunda hiçbir şey bilmiyor. Bilinen ise Apple kampüsünde yüzlerce insan kapalı kapılar ardında bu proje üzerinde çalışıyor. The Wall Street Journal’ın bazı kaynakları ise bu projenin bir elektrikli otomobil olduğu görüşünde.

Apple her ne kadar dünyanın en zengin şirketi de olsa, tek başına bir otomobil üretmesi mümkün değil. Peki sır gibi sakladığı otomobil projesini gerçekleştirmek için kiminle çalışacak? Ortaya çıkan son söylentiler, şirketin Magna isimli Kanada menşeili elektrikli otomobil firması ile görüşmelere başladığı yönünde. Magna yaptığı sınırlı sayılı özel sürüm otomobiller ile tanınıyor. BMW ve Daimler’e kıyasla daha küçük bir şirket olan Magna’nın Apple’a karşı daha az zorlayıcı şartlar götüreceği ve iyi bir ikili olabilecekleri düşünülüyor.

Firma otomobil projesi ile yeniden inovatif imajına geri dönmek isterken, Tesla ve Elon Musk için otomobil endüstrisinin Apple’ı ve Steve Jobs’ı yakıştırmaları yapılmaya başlandı bile.