Blog

Orta Doğu’nun ilk Unicorn girişimi Souq oldu

Orta Doğu’nun milyar dolar değerlemeye ulaşan ilk girişimi Souq oldu. Souq, 1 milyar dolar değerlemeyle 275 milyon dolar yatırım aldı.

2005 yılında kurulan, ardından medya tarafını Yahoo’ya sattıktan sonra yoluna Souq olarak devam eden girişim daha önce 200 milyon dolar yatırım alarak dikkat çekmiş ve bölgenin en potansiyeli yüksek girişimlerinden biri haline gelmişti. Şimdi büyümesini sürdürmek isteyen Souq, ikinci büyük yatırım turunu tamamlıyor ve 275 milyon dolar yatırım alıyor.

”Orta Doğu’nun Amazon’u” olarak tanımlanan Souq, ikinci yatırım turunda yine önceki yatırımcılarının kapısını çalmış. Tiger ve Naspers, 275 milyon dolarlık yatırım turunda başı çekiyor.

souq_2

Bu yatırımı manşetlere çıkaran esas konu ise değerleme. Yatırım turunda Souq’un değerlemesi 1 milyar dolarak belirlenmiş. Bu da Souq’un Orta Doğu bölgesinden çıkıp milyar dolar değerlemeye ulaşan ilk girişim olduğunu anlamına geliyor. Yani artık onlar da bir Unicorn.

Ancak Souq bu konuyu pek de önemsemiyor. Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Suudi Arabistan pazarlarına odaklanan Souq, bölgede güçlü olsa da diğer bölgelere yayılmak konusunda halen çok çalışmak zorunda. Özellikle Hindistan’da güçlenen girişimler, Souq’u daha hızlı büyümeye mecbur bırakıyor. Bu sebeple Souq ekibi Unicorn olmayı kutlamak yerine hızla yayılmaya devam etmek istiyor.