Blog

Önünüzdeki 5 yılı nasıl planlamalısınız?

Kendinizi 5 yıl içinde nerede görüyorsunuz? Wall Stret’te çalışan ve Amerika’nın kalbinin attığı yerlerde yaşayan bir işkolik mi, yoksa milyon dolarlık bir işe sahip başarılı bir girişimci mi olacaksınız? Bu yazıyı okuduğunuza göre, cevabınızın 2.si olduğunu tahmin ediyoruz.

Trend olan stratejiler gelip geçerken, klasik hedef belirleme stratejisinin yerini doldurabilecek hiçbir şey yoktur. İşte işinizi başarıya doğru götürmek için denenmiş ve doğruluğu kanıtlanmış gerçek taktiklerden birkaçı:

Her gün hedeflerinizi gözden geçirin.

Hedeflerinizi gözden geçirmeyi bir alışkanlık haline getirin – eğer bunu her sabah yaparsanız büyük bir başarı elde edeceğinizi göreceksiniz. Girişimciler için hayal etmek standart bir davranıştır. Hayal kuranlar ve gerçekleştirenler arasındaki en önemli fark, gerçekleştirenlerin aksiyon almasıdır.

Jack Canfield, ‘The Success Principles: How to Get from Where You Are to Where You Want to Be’ isimli kitabında “Bazen en büyük hedeflerimize ulaşmak çok yorucu görünebilir. Onları çok nadir olarak, küçük ve ulaşılabilir görevler bütünü olarak görürüz. Fakat gerçekte, büyük bir hedefi küçük görevlere bölmek ve onları birer birer tamamlamak, büyük bir hedefe ulaşmanın yoludur.” şeklinde yazmıştır.

Davranış Bilimi Uzmanı ve Yazar James Clear, bu küçük görevleri sistemler olarak adlandırmaktadır. “Eğer bir koçsanız, sizin amacınız bir şampiyonluk kazanmaktır. Sizin sisteminiz, takımınızın pratikte her gün ne yaptığıdır. Eğer bir girişimciyseniz, amacınız milyon dolarlık bir iş kurmaktır. Sisteminiz ise, satış ve pazarlama sürecinizdir.” şeklinde bu durumu açıklamaktadır.

Onun, başarıyı yakalamak için daha büyük hedefleri aklında tutarken, sistemler üzerine odaklandığı açıktır.

Hedeflerinizi düzenli olarak değerlendirin

Hedef belirleme, işi tamamlamak için bir yol olduğundan, aslında bir keşfetme sürecidir. Hedeflerinizi değerlendirirken kendinize şu soruyu sorun: Bu hedef değerli mi?

Kevin Hall, ‘Aspire: Discovering Your Purpose through the Power of Words’ isimli kitabında bu durumu “Lider olmak yol bulmak demektir. Fakat başkalarına, yollarını bulmak için yardım etmeden önce, siz kendinizinkini bilmelisiniz.” şeklinde yazmıştır.

Hedeflerinizi düzenli olarak gözden geçirerek, sizin için neyin önemli olduğuna odaklandığınızdan emin olabilirsiniz. Örneğin, eğer amacınız her gün 10 mil koşmaksa, fakat diz problemlerine sahip olmaya başlamışsanız, kendinize asıl amacınızın koşmak mı, yoksa daha sağlıklı bir yaşam tarzının tadını çıkarmak mı olduğunu sorabilirsiniz. Bu tarz bir esneklik size ne istediğinizi verecek ve yakındaki bir ameliyattan sizi kurtaracaktır.

Tepeye varan yolda zikzaklar çizin

Her ne kadar hedeflerinize ulaşma yarışında son hızda gitmek çekici olsa da, her işi komplike hale getirecek birçok beklenmeyen engel bulunmaktadır. Rich Christiansen, ‘The Zig Zag Principle‘ isimli kitabında “Başarıya giden yol asla düz bir çizgi halinde değildir. Benim genellikle sinir bozucu olarak gördüğüm sapmalar ve dolambaçlı yollar, aslında daha stabil ve sağlam bir iş yaratır. Öte yandan, istisnasız bir şekilde hedefime doğru yüksek hızla ilerlediğim her zaman, başarısız oldum.” şeklinde yazmıştır.

Zikzak çizmek daha çevik, esnek olmanızı ve birçok fırsattan yararlanmanızı gerektirir. Bir zorlukla karşılaştığınızda, hedefinizi göz önünde bulundurun; sapmadan yolunuza devam etmek veya ekseninizi daha farklı, kısa dönemli bir hedef yönüne çevirmek en iyisi olabilir. Bu en düz yol olmayabilir, fakat adapte olabilmek başarıya giden en açık yoldur.

En başarılı bazı girişimcilerin, hedeflerine ulaşmalarının nedenlerinden biri  disipline edilmiş hedef koyma stratejisini uygulamalarıdır. Uzun sureli amaçlarınızı küçük günlük görevlere ayırarak, hedeflerinizi düzenli olarak gözden geçirerek ve adapte olarak siz de çabanızın yararlarının keyfini sürebilirsiniz.

Kaynak