Blog

Online fon toplama konusunda bilmeniz gerekenler

Artık girişimciler için online fon toplamak çok kolay bir hale geldi. Sonuç olarak, kurucular ve yatırımcılar için birçok fon toplama, startup yatırımı ve kitle fonlaması platformu var. Her platform kendi yaklaşımına sahip. Başarılı bir fon toplama sürecinin reçetesini bilen bir platform seçmek kritik. Kötü bir platform ile kurulacak olan partnerlik geçici olarak fon toplamadan men edilme de dahil bir çok kötü sonuçlara yol açabilir. Bir kurucu olarak, hisselerinizi satabileceğiniz bir platform bulmaktan çok, pazarın sizin ürününüze ihtiyacı olduğunu kanıtlamak daha önemlidir.

Kampanya Yaratmak:

Kampanya materyalleri

Bir online yatırım platformunda oluşturacağınız profil, şirket bilgisi, faaliyet gösterdiğiniz endüstri ve yatırım fırsatının bir önerisi gibi temel bilgileri kapsamalıdır. Aynı zamanda bu platformlara dokümanlar, videolar ve resimler gibi destekleyici materyalleri yüklemek de mümkün.

Kitle fonlaması videosu

Bazı yatırımcılar için, video kampanyanızın en önemli kısmı olabilir çünkü videonuz izleyiciye takımınızla tanışma ve işinize olan bağlılığınızı görme fırsatı verir. İşte videonuzu oluştururken aklınızda tutmanız gereken birkaç kilit nokta:

·      Direk kameraya doğru konuşun. Yatırımcılar sizin işinize karşı olan bağlılığınız ve tutkunuzu görmek isteyeceklerdir. Bu duyguları karşı tarafa geçirmenin en güçlü yolu ise direk kameraya doğru konuşmaktır.

·       Ses, videonuzun en önemli kısmıdır çünkü yatırımcılar ne dediğinizi açıkça duymalıdırlar. Kaliteli ekipmanlar kullanın ve sessiz bir yerde videonuzu çekin.

·      Önceden bir metin oluşturduğunuza emin olun ve videoda söylemeyi planladıklarınızın herhangi bir sorun oluşturmadığından emin olmak için platforma danışın.

·      Videoyu ofislerinizin olduğu yerde çekin böylece yatırımcılar nerede çalıştığınızı görecek ve işinize karşı birtakım duygular besleyeceklerdir. Aynı zamanda müşterilerinizin ürünü kullanırkenki görüntülerini videoda göstermeye çalışın.

Bir Yatırım Platformunda Faaliyete Geçmek

Online yollardan fon toplarken, aktif olacağınız platform sizin uygunluğunuzu kontrol edebilir. Bu durumda, platformda online olarak fon toplamaya başlamadan önce, platform sizden destekleyici belgeler ve ek bilgiler isteyebilir.

Fon toplama sürecinin en yaygın adımları:

·      Komite seçimi ve ilk mülakat

·      Yasal yönden uygunluğun kontrol edilmesi ve bilgileri doğrulama

·      Transfer belgelerinin kontrolü

·      İşin detaylı bir şekilde incelenmesi

·      Yatırım komitesi

Online olarak fon toplamayı düşündüğünüzde, arasından seçim yapabileceğiniz birçok seçenek var. Akıllı girişimciler çürük elmaları nasıl ayırt etmeleri ve yatırımcılara ilham verecek şekilde hikayelerini anlatmaları gerektiğini bilirler.

Kaynak