Blog

Oktay Yılmaz’ın Gözüyle HızlıAl ve Türkiye’de E-ticaret

Bu makale İlker Delen tarafından yazılmıştır.

 

25 Aralık 2010 tarihli Etohum Kampı konuşmacılarından biri de Hızlıal.com‘un Genel Müdürü ve Türkiye E-ticaret İşletmeleri Derneği Başkan Yardımcısı Oktay Yılmaz oldu. Oktay Yılmaz Etohum kampındada yaptığı konuşmasında, Türkiye’deki e-ticaretin geleceği ve Hızlıal.com hakkında açıklamalar yaptı. 2008 yılında kurulan Hızlıal’ın 3 sene içerisinde 29 kategoride sattığı ürün sayısını 146.000’e çıkardığını söyleyen Yılmaz, bu ürünlerin 6.000 kadarını kendi depolarında muhafaza ettiklerini belirtti. Bu güne kadar 400.000 üyeye ulaşan Hızlıal’da, ziyaretçilerin sitede ortalama 6,48 dakika geçirirdiklerini, her alışverişlerinde sepetlerinde ortalama 2.5 ürün bulunduğunu ve bu siparişlerinin de %35’lik diliminin İstanbul’dan olduğunu belirtti Yılmaz. 2010 yılında %112 gibi bir büyüme rakamına ulaştıklarını da konuşmasına ekleyen Yılmaz en çok rağbet gören kategorilerin bilgisayar, cep telefonu ve ev elektroniği olduğunu, bu kategorilerden alışveriş yapanların büyük bir çoğunluğunun da erkek müşteriler olduğunu söyledi. Hizlial.com’un aslında bir lojistik ve pazarlama şirketi olduğunu da söyleyen Yılmaz, bazı ürünler için teknik servis hizmeti sunduklarını da belirtti.

Fiziksel mağazacılık ve sanal mağazacılık arasındaki farklara da değinen Yılmaz, bu mağazacılıkların en büyük farkının müşteri profili olduğuna dikkat çekti. İnternet müşterisinin eğitim düzeyinin daha yüksek olduğunu ve daha araştırmacı bir yapıya sahip olduğunu bu yüzden sanal mağazaların, fiyat, müşteriye verilen servis ve güvenilirlik olarak hep daha iyiyi araması gerektiğini söyleyen Yılmaz, sanal mağazacılıkta satılan ürünün müşteri tarafından canlı olarak görülmesi ,denenmesi ve bir müşteri temsilcisinin müşteriyi ikna etmesinin söz konusu olmadığından, sanal mağazalarda satılan ürünlerde görsel materyalin fazla kullanılması ve tatmin edici olması gerektiğini söyledi. Bu sebeple görsel materyali fazla ve teknik özellikleri tamamen belli olan ürünlerin Hhizlial.com’da daha çok rağbet gördüğünü de sözlerine ekledi.

Mevcut müşterilerin ihtiyaçlarının belirlenmesi ve geri dönüşünün sağlanması için ‘data mining’ çalışmalarına yazılımsal olarak başladıklarını fakat daha henüz istenilen düzeyde verinin oluşmadığı için beklediklerini söyleyen Yılmaz, Türkiyedeki e-ticaretin geleceği için ise umutlu konuştu. Özellikle doğu illerindeki insanların ürüne ulaşımlarının zorluğuna değinen Yılmaz, eğer bu insanların e-ticareti kullanmaları yaygınlaşırsa Türkiyedeki e-ticaretin ciddi bir ivme kazanacağını, son zamanlardaki ‘private shopping’ ve firsat sitelerinin de bayan kullanıcı sayısını ciddi oranda arttırmaya başlamasıyla bu ivmeye katkıda bulunabileceğini belirti.

Son olarak yeni girişimcilere işin tamamına hakim olmaları gerektiğini öğütleyen Yılmaz, iyi yapılanma, kaliteli donanımsal yapı ve depolama yönetiminin e-ticaretin temel taşları olduğunu da sözlerine ekledi.