Blog

Ofislerde anında kağıt geri dönüştürme dönemi başlıyor

Epson’un yeni duyurduğu ürünü, ofislerde kullanılmış kağıtların anında geri dönüştürülmesini sağlıyor. Epson, fiyatını henüz açıklamasa da bu inovasyonu konusunda iddialı.

Günümüzde çevreci çözümler bir hayli önemli. Sera gazı salınımı yaratan otomobillerin, fabrikaların yanında artık üretilen her bir üründe çevrecilik ve verimlilik ön planda. Ofislerde kullanımı azalsa da vazgeçilemeyen bir ürün de kağıt. O kadar fazla kağıt kullanıyoruz ki kimyasal kullanımını ne kadar azaltırsak, ne kadar az ağacın kesilmesini sağlarsak o kadar değerli.

Kağıt aynı zamanda geri dönüştürülebilen bir ürün. Ancak dönüştürme süreci genellikle fabrikalarda yapılmak zorunda ve kullanılmış kağıtları toplayıp bu noktaya ulaştırmak zor.

Epson, bu konuda önemli bir inovasyona imza atmış ve ofis ortamında kağıtları geri dönüştürebilen bir makine geliştirmiş. Makine, kullanılmış kağıtları alıyor ve birkaç işlemden geçirdikten sonra diğer tarafından yeni ve temiz bir sayfa olarak çıkarıyor. Üstelik A3 ya da A4, kartvizit gibi farklı boyutlarda ve kalınlıklarda kağıt hazırlayabiliyor.

Epson’a göre bu makine çok az miktarda suya ihtiyaç duyuyor ve kağıtları mürekkepten ayırmak için bir tür santrifüj işlemi uyguluyor. Dakikada 14 sayfa işleyebiliyor. Ancak henüz bu sayfalardan kaç sayfa kağıt çıkardığını bilemiyoruz. Ayrıca cihazın başka bir artık üretip üretmediği, fiyatının ve çalışma maliyetinin ne olduğu da belli değil. Zira Epson 2016 yılında üretime başlamayı planlıyor olsa da henüz bu konularda bir açıklama yapmadı.

Ürünün bu konularda şirketler için ne kadar mantıklı olacağı, geleceğini belirleyecek. Ancak başarılı olursa kağıt geri dönüşümü için önemli bir başlangıca imzasını atabilir. Elbette girişimler de yeni nesil fikirleriyle bu alana giriş yapabilir.