Blog

Oculus Rift nihayet tam sürümüyle 2016’nın ilk çeyreğinde geliyor

Sanal gerçeklik alanında en iddialı ürünlerden biri olan Oculus Rift, nihayet tam sürümüyle birlikte piyasaya girmeye hazırlanıyor. Oculus yaptığı resmi duyuruyla Rift’in 2016’nın ilk çeyreğinde piyasada olacağını duyurdu. Ayrıca Microsoft partnerliği de duyurunun dikkat çekici detaylarından.

Oculus Rift daha önce bir geliştirici donanımı üretmiş ve ardından bunu kulaklık gibi eklentilerle güncellemişti. Ancak bu ürünün geliştiricilere sunulmuş olması sebebiyle geniş kitlelere ulaşması pek mümkün olmadı. Ancak Oculus nihayet Rift’in tamamlanmış versiyonunu kullanıcılara sunmaya hazırlanıyor. Fiyatı henüz belli olmasa da 2016’nın ilk çeyreğinde Oculus Rift’i satın almak mümkün olabilecek.

Oculus Rift’in final tasarımı kulaklık eklentisi yapılmış Crescent Bay tasarımına oldukça benziyor. Malzeme kalitesi ve ergonomi anlamında geliştirmeler yapan ekip her bir göz için ayrı bir ekran sunan tasarımı tercih etmiş. Ancak ekranların çözünürlüğü henüz açıklanmadı. Bunun dışında yine başın konumunu takip eden sensörler bu gövde üzerinde bulunuyor.

Oculus, kontrol aleti konusunda Microsoft ile işbirliği yapmış. Oculus Rift satışa sunulduğunda yanında kontrol aleti olarak Xbox One kumandası verilecek. Ayrıca Oculus Rift, Windows 10 ile native bir uyumluluğa sahip olacak. Xbox One ile de uyumluluk olacağı duyuruldu ancak ilk etapta Windows 10 daha ön planda tutulacak gibi görülüyor.

Oculus_Rift

Elbette Microsoft’un Oculus Rift gibi gelecek vadeden bir ürünü kendi ekosistemine bağlaması akıllıca bir hamle. Burada Microsoft’un HoloLens ismiyle kendi geliştirdiği bir sanal gerçeklik projesi olduğunu da belirtelim. Oculus işbirliği sonrası HoloLens’in geleceğinin nasıl olacağını bekleyip göreceğiz.

Xbox One ilk etapta bir kurtarıcı olarak seçilmiş olsa da uzun vadede Oculus ekibi daha farklı bir kontrol aletine geçiş yapmayı düşünüyor. Oculus Touch isimli prototip tasarım farklı görünüşünün yanı sıra hareket sensörleriyle dikkat çekiyor. Bu kontrol aleti temelde el ve bileklerin konumunu takip ederek size görüntüyü el hareketlerinizle yönetme imkanı sunuyor. Ancak Oculus’un bu ürünü ne zaman tam versiyonuyla piyasaya sunacağı henüz belirsiz.

Oculus_Touch

Oculus Rift için en önemli konu başlıklarından biri fiyat olsa da bu süreçte geliştiricilerin ne gibi içerikler sunacağı da büyük önem arz ediyor. Sonuçta ürün heyecan verici olsa da hem iş hem de eğlence anlamında gerçekten işe yarayacak uygulamalar gelmediği sürece etki geçici olacaktır.

Oculus_Rift_2