Blog

Ocak – Haziran 2013 arasında Etohum’da neler oldu?

Son 6 ayda Türkiye’de internet ekosistemi içinde hızlı hareketlerin yaşandığını gördük. Gelecekte, geriye dönüp baktığımızda 2013 yılı kritik bir dönem olarak hatırlanacak. Erikli Su’yu Nestle Waters’la birleştirdikten sonra başarıyla çıkış yapan Hasan Aslanoba’nın melek yatırımcı olarak internet sektöründe aktif rol alması hem girişimcileri hem de diğer yatırımcıları hareketlendirdi. Geçmiş yıllarla kıyasladığımızda en aktif yatırım yapılmış dönem oldu.

Eski ekonomi olarak adlandıracağımız sanayi devriminin sermaye birikimine sahip tecrübeli iş adamları bu yıl İnternet sektörüne daha da dikkatli bakmaya başladılar. Bu yıl yapılan yatırımların başarılı sonuçları bir çok yeni yatırımcının internet sektörüne girmesine sebep olacağını düşünüyoruz.

Startup Turkey Sonrası yatırımlar:

İlk 6 ayda, bu senenin Etohum şirketlerinden sekizi – Ehil, Sharebugg, Angelfish, Otoredi, Picus Security, Ganipara, Clover Game Studios, Mortakı – yatırım aldı. Birçok etohum projesi de şu an yatırımcı görüşmelerine devam ediyor. Önümüzdeki aylarda bu sayının da artacağını tahmin ediyoruz.

Startup Turkey’de, Etohum’un yükselen yıldızlar olarak seçerek davet ettiği, yatırımcılara sunum yapan şirketler den Buldumbuldum.com, İncir.com, Modanisa.com, yatırımcıları ile burada tanıştı ve çok hızlı bir şekilde yatırım aldılar. Yine Startup Turkey katılımcıları İninal, Tasit.com, Evidea ve Fırsatbufırsat.com’da bu sene yatırım alan şirketlerden oldu. Toplam 9 Milyon USD’a yakın bir yatırım gerçekleşmiş olması hepimizi sevindirdi.

2 yıl önce Etohum girişimcisi olarak seçilen ve ortağı olduğumuz Evidea.com kurucuları bu süre zarfında toplam Tiger Capital’dan toplam 5 Milyon USD yatırım alarak, şirketlerini çok hızlı büyüttüler. 3.000 m2’lik yeni ofislerine taşındılar ve sektörlerinde öncü bir oyuncu oldular. Tuğberk ve Timur’u tebrik ederiz.

Etohum Yatırım AŞ ve Etohum Melek Yatırımcı Ağı:

Etohum Yatırım AŞ olarak, hem yeni ortağımızı, hem de yatırım stratejimizi Mayıs ayı içinde duyurduk. Önümüzdeki 3 yıl içinde toplam 6 Milyon USD’ı, erken aşamadaki girişimcilere yatırım için kullanıyor olacağız. Aslanoba Yatırım, önümüzdeki 3 yıl içinde Etohum AŞ’ye 3 Milyon USD yatırım yapmasının yanı sıra, Etohum’un ortak olduğu şirketlere de 3 yıl içinde (her yıl 1 Milyon USD olmak üzere) toplam 3 Milyon USD yatırım yapacak.

Şubat ayında Startup Turkey ‘de Hazine Müsteşarlığı Melek Yatırımcılıkla ilgili hazırladıkları Yönetmeliği tüm kamuoyuna duyurdular. Yatırımcılıkla ilgili bilinçlenme ve algılamanın değişmesi bakımından çok önemli bir tarih olarak görüyoruz. Etohum Melek Yatırımcı Ağını bu yıl büyütme kararı aldık ve yeni yatırımcılara kulübümüzün kapısını açtık. Hasan Aslanoba, Faruk Eczacıbaşı, Erol Bilecik, Joachim Brecht, Murat Şahin, Barış Ruacan, Tunç Berkman yeni üyelerimiz oldular.

Melek yatırımcılarımız hem deneyimleri hem networkleri hem de ortak yatırımları ile Etohum projelerini destekliyor olacaklar.

Bu yeni yapımız ve yatırımcı kulübümüzdeki üyelerin de ortak yatırımları ve destekleri sayesinde, Etohum projelerinin, bundan sonra çok daha hızlı büyüdüğünü görmemiz mümkün olacak.

Yapılan Etohum etkinlikleri:

Etohum toplantıları son 5 sene içinde olduğu gibi bu dönemde de, aynı tempoyla devam etti. Yılın başından itibaren neler yaptığımıza bakacak olursak, 5-6 Ocak’da Etohum 40 girişimcilerine eğitimler verdik. Bunun yanı sıra seçtiğimiz girişimler 12 Ocak’ta Melek yatırımcı kulübümüze sunum yaptılar. 2,5 dk sunum süresi içinde girişimlerini anlatıp 5 dk. yatırımcılardan gelen soruları yanıtladılar.

26 Ocak Cumartesi günü Girişimcilik Zirvesinde Türkiye’de Kadın Girişimciler ve Yöneticiler paneli yapıldı. Citus Data’nın kurucusu Umur Çubukçu girişimcilik tecrübelerini bizlerle paylaştı. 10.000 Kadın girişimci programından İmge Kaya Sabancı, Girişim Fabrikasından Ozan Sönmez diğer konuşmacılar oldular. Günün sürpriz konuğu Yemeksepeti kurucu ortağı Nevzat Aydın’dı. Etohum’da önceki yıllarda seçilen girişimcilerin tecrübelerini dinledikten sonra Etohum 2013’de seçilen girişimciler açıklandı.

Bu yıl 5ncisini düzenlediğimiz Startup Turkey kampını Antalya Rixos otelinde 13-17 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirdik. Toplam 600’e yakın katılımcı 50 girişim ve 100 yatırımcının yer aldığı etkinliğe 18 ülkeden internet sektörünün oyuncuları geldi. Japonya’nın önde gelen pazar yeri şirketi Netprice.com’un kurusundan, WSJ teknoloji editörü Ben Rooney’e kadar bir çok konuşmacının yer aldığı toplantı sonucunda bir çok girişim yatırım aldılar. Bu yıl Mısır, Azerbaycan, Bulgaristan, Ürdün ve Filistin’den girişimciler Startup Turkey’de sunum yaptılar. Tüm toplantıyı canlı olarak pozitiftv üzerinden yayınladık ve tüm videoları girişimcilerin seyredebilmesi için etohumtv’ye yükledik.

7 Mart Perşembe günü gerçekleştirdiğimiz Etohum Kafe toplantısının konuğu Mustafa Dalcı’ydı. 2 saat süren bu atölye çalışmasında girişimciler için kullanılabilirlik testleri, kullanıcı dostu arayüzler ve kullanıcı deneyimi gibi konuları anlattı.

21 Mart Perşembe günü Peak Games ekibinden İlkin Ulaş Balkanay , Erkut Evirgen Agile Development’a genel bir bakış, Agile’ın Sosyal ve Mobil oyunların geliştirilmesindeki önemi, süreçlere ve organizasyona etkisini oyun geliştiricilerle paylaştılar.

4 Nisan Perşembe günü Etohum kafe toplantımızın konuğu Fugo’nun kurucularından Erol Nahmias’dı. Fugo’da yaşadıkları tecrübeleri bizimle paylaştı. Kendisi Türkiye’deki oyun sektörü konusunda bilgilerini katılımcılara aktardı. Özellikle ‘’Kelime Avı’’ oyunun başarısındaki etkenleri oyun geliştiricilerle paylaştı.

6 Nisan Cumartesi günü İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde tüm gün gerçekleştirdiğimiz Etohum İzmir Kampı’nda Emrah Yalaz ‘’Lean Startup’’ konusunda İzmir’li girişimcilere bilgiler verdi.

13 Nisan Cumartesi günü Ankara’da ODTÜ Teknokent içinde gerçekleştirdiğimiz kampımızın konukları Pixofun kurucusu Ergun Güvenç ve Sobee’den Erdal Yılmaz’dı. Günün konusu oyun geliştirmeydi.

18 Nisan Perşembe günü Etohum Kafe toplantısında Etohum girişimcileri, Monitera’nın kurucuları Metin Kahraman ve Harun Pekşen’i konuk ettik. Sosyal Medya yönetimi konusunda deneyimlerini aktardılar.

27 Nisan Cumartesi günü gerçekleştirdiğimiz İstanbul Etohum kampı bir bütün gün Özyeğin Üniversitesi Çekmeköy kampüsünde yapıldı. Dilek Dayınlarlı , Serdar Dinçaslan , İlker Baydar , Birol Kabakoğlu , Ali Şahin , Bora Yılmaz , Hakan Baş , İhsan Elgin konuşmacılar olarak tüm girişimcilere tecrübelerini paylaştılar.

2 Mayıs Perşembe günü Gamester’in kurucuları Onur Karcı , Turhan Yiğitbaşı , Volkan Taban’ı Etohum kafe toplantısında ağırladık. Horde Master adlı yeni oyunlarının geliştirme süreçlerini bizlerle paylaştılar.

16 Mayıs’ta bu yıl ilk defa TEB Özel Bankacılık sponsorluğunda düzenlediğimiz Startup Istanbul’da 400 konuk, 10 girişim ve 10 konuşmacı Internet ekosistemini biraraya getirdi. Konuşmacılar Hasan Aslanoba, Cenk Bayrakdar, Arda Kutsal, Barış Aksoy, İzi Adato, Paul Doany, Hanzade Doğan, Ali Arslan, Gökhan Mendi ve İhsan Elgin oldular.

23 Mayıs Perşembe günü Priceline’in kurucusu Jeff Hoffman’ı ve GIST (CRDF) programı yöneticisi Ovidiu Bujorean’ı Özyeğin Üniversitesi’yle beraber ağırladık. Jeff Hoffman 2 saatlik etkileyici konuşmasında girişimcilik serüveni içindeki tecrübelerini paylaştı.

3 Temmuz Çarşamba günü Kayseri’de ilk Etohum toplantımızı Erciyes Teknopark’da yaptık. Bundan sonra Erciyes Üniversitesi ve Teknopark’la beraber bir çok etkinlik planlayacağız. Kayseri’nin bölgede internet ve teknoloji için önemli bir şehir olduğunu düşünüyoruz.

5 – 7 Temmuz ‘da Etohum’un ilk yurtdışı seyahatini Azerbaycan’a gerçekleştirdik. 6 Temmuz Cumartesi günü sabahtan 12 Azeri girişimi Koray Karataş , Murat Şahin , Kerim Türe , Tümay Asena , Burak Büyükdemir, Vadi Efe ekibi olarak dinledik ve mentörlük verdik. Öğleden sonra 200 Azeri girişimcinin katıldığı Etohum toplantımızda heyecan duyduk. 2014 yılı içinde Azerbaycan ve diğer ülkelerde Etohum toplantılarımızı devam ettirmeyi planlıyoruz.

Yapmış olduğumuz bu toplantıların yanı sıra Haziran ayında Ortadoğunun en önemli konferanslarından olan Arabnet’te bölgenin inkubasyon merkezlerinin buluştuğu panelde kendi tecrübelerimizi paylaştık. TEB’in düzenlediği Akıl Fikir buluşmasında 800 bankacıya Etohum’un hikayesini Ankara’daki iş ortaklarımızdan TOBB ETU Garaj (Viveka)’nın sunumlarında girişimcilerle buluştuk. Haziran ayı içinde Sanayi Bakanlığının Teknogirişim programı konusunda ger bildirimleri dinlediği toplantıda fikirlerimizi paylaştık. Bunların yanı sıra Google Developer’in Türkiye’deki iş ortağı olduk.

İlk 6 ay içinde toplam 25 etkinlik, toplantı gerçekleştirmişiz. Bu toplantılara 7.500 kişinin konuk olarak katıldığını, 100.000’e yakın kişinin internetten seyrettiğini söyleyebiliriz. Tüm bu toplantıları pozitiftv’den canlı yayınladık ve Etohumtv’de girişimcilerin istedikleri zaman seyretmeleri için yayınlıyoruz. Bilginin paylaşıldıkça artacağını düşünüyoruz. Vimeo üzerinde yayınlanmış 457, sadece yatırımcılarla ve girişimcilere özel paylaşılmış 219 video toplamda 676 video var. Etohum’un ilk yıllarında Televidyon kanalında yayınlanmış 241 video girişimciler için önem taşıyor. Etohum olarak 5 yıl içinde 917 girişimcilikle ilgili video içeriğini tüm girişimcilere sunmuşuz.

Önümüzdeki yılın programını ve planlarımızı bir sonraki yazımızda sizlerle paylaşacağız.