Blog

Obama girişimcilere yönelik ilk ‘Demo Day’i düzenledi

ABD Başkanı Barack Obama, Beyaz Saray’da girişimcileri konuk ettiği ilk Demo Day‘i dün düzenledi. Bu özel günün odağında ise cinsiyet ve ırklar arası eşitlik vardı.

Amerikan girişimcilik ekosistemi dünyanın en büyüğü olsa da kendi içerisinde bazı sorunları var. Bunların başında ise sektördeki kadın çalışanların azlığı geliyor. Bu sebeple başkan Obama, girişimcileri konuk ettiği ilk Demo Day’i bu konuya ayırmış. Genelde Demo Day’ler girişimciler ve yatırımcıların buluşması için organize edilir ancak Beyaz Saray’daki toplantıların hedefi ülke genelindeki ilham verici girişimcilik hikayelerini ön plana çıkartmak olarak belirlenmiş. İlk toplantıya da azınlıkların ve kadınların girişimcilerin ekosistemine olan katılımı konusunda öne çıkan girişimler davet edilmiş.

White_House_Demo_Day

ABD’de risk sermayesi yatırımcıları tarafından desteklenen şirketlerin sadece %3’ü kadınlar tarafından yönetiliyor. Azınlıklar yönünden bir örnek vermek gerekirse bu şirketlerin sadece %1’ini Afro – Amerikalılar tarafından yönetiliyor. Ayrıca girişimcilik ekosistemine yatırım yapanların sadece %4’ü kadın. İşte Obama yönetimi bu rakamları daha toplumun geneline yayılan bir seviyeyi getirmeyi hedefliyor.

Elbette bu sadece Demo Day ile desteklenen bir durum değil. Obama yönetimi, portföyünde 100 milyar dolardan fazla para yöneten yatırım grupları azınlıklara ve kadınlara yönelik özel aksiyonlar yapılacağını duyurdu. Bunun yanında ülke genelinde küçük işletmelere yönelik ödüller ve büyüme destekleme programları devreye alınıyor.