Blog

Obama, Asimo ile Top Oynadı

Obama, Japonya gezisi esnasında Honda’nın insansı robotu Asimo ile de karşılaşmış. Obama ve Asimo, kısa bir süre futbol oynama şansı da bulmuş.

Şu sıralar bir haftalık Japonya gezisinde bulunan ABD Başkanı Barack Obama, Miraikan Bilim Fuarı’nı ziyareti esnasında Asimo ile karşılaşmış. Honda tarafından geliştirilen insansı robot Asimo ile önce selamlaşan Obama, ardından da Asimo’nun yeteneklerini görme fırsatı bulmuş. Obama’yı gören Asimo da adeta tüm yeteneklerini göstermek isteyen bir çocuk gibi koşuyor, tek ayak üstünde zıplıyor ve top oynamak istiyor. Asimo’nun çektiği şutu da Obama usta biçimde kontrol ediyor.

Fakat Obama, Asimo’nun yanından ayrıldıktan sonra karşılaştığı öğrencilere bir itirafta da bulunmuş. İnsansı robotların biraz korkutucu olduklarını söyleyen Obama, bu robotların insanlara çok benzediklerini için kendisini ürküttüğünü dile getirmiş.

Son olarak Obama, bilim ve matematiğe önem verilmesi gerektiğini vurgularken “Günümüzde gençler tüm eski nesillerin sahip olduğundan daha fazlasına sahip. Bu sebeple artık başarabileceklerinin bir limiti yok. “Gambatte kudasai” (Elinizden gelenin en iyisini yapın) şeklinde konuşmuş.