Blog

Nest, Dropcam’i Satın Aldı

Daha önce Google tarafından satın alınan Nest, kendi başına bir satın almaya imza attı. IP kamera aladında çözümler üreten Dropcam, Nest bünyesine katılıyor.

Akıllı termostat ürünüyle beklenmedik derecede popüler ve başarılı olan Nest, geçtiğimiz günlerde Google tarafından satın alınmıştı. Aslında Nest’in Apple tarafından satın alınması bekleniyordu. Zira Nest’in kurucuları iki eski Apple çalışanıydı. Fakat Google, akıllı ev vizyonu kapsamında Nest’i satın alan dev oldu.

Şimdi ise Nest, kendi başına bir satın almaya imza attığını açıkladı. Nest, IP güvenlik kameraları üreten Dropcam’i 555 milyon dolara satın aldığını açıkladı. Nest, bir Google şirketi olmasına rağmen bu hamleyi Google’dan bağımsız şekilde yapmış. Yani Dropcam bir Nest bünyesine katılacak ve tüm para Nest’in kasasından çıkacak.

Nest’in Dropcam’i satın alması akıllı evler konusunda bir yayılma hamlesi olarak görülebilir. Zira Nest, evdeki iklimin kontrol edilmesi üzerine yoğunlaşan bir şirketti. Kullanıcılara uzaktan cep telefonlarıyla evdeki iklim yönetme imkanı sunuyordu. Dropcam ise yine cep telefonlarından IP kameralara erişme imkanı sunan ürünlere sahip. Dolayısıyla Dropcam’i satın alarak Nest, çözümlerine görüntüleme ve güvenlik konularını da eklemiş oluyor. Bakalım önümüzdeki günlerde Google ve Nest’ten akıllı evler konusunda hamleler görecek miyiz?