Blog

Nescafe’ye göre web sitesi bitti, artık Tumblr var

Nescafe, farklı bir marka çalışmasına imza atarak web sitesini bir Tumblr bloguna dönüştürmüş. Üstelik bu bir pilot proje değil. Şirket tüm ülkelerdeki web sitelerinde bu dönüşümü gerçekleştirecek.

Sosyal medyanın çok güçlü bir iletişim mecrası olduğuna hiç şüphe yok. Ancak pazarlama açısından TV, radyo, gazete gibi ‘geleneksel’ mecralar halen ana pazarlama araçları olarak görülüyor. Sosyal medya ise onları destekleyici bir mecra olmanın yanında kullanıcılardan gelen geri dönüşleri almak için kullanılıyor.

Nescafe ise bu konuya farklı bir yaklaşım getirmeye karar vermiş. Geleneksel web sitelerinin sadece kullanıcılara seslenmeyi amaçladığını belirten Nescafe iletişim ekibi, artık bu yaklaşımın eskide kaldığını ve yeni dönemde temel kuralın daha fazla etkileşim yaratmak olduğunu dile getirmiş. Bu sebeple şirket resmi web sitesini, yani Nescafe.com‘u bir Tumblr blogu haline getirmiş. Böylece sadece kullanıcılara seslenen bir site değil, kullanıcıların içeriklerini paylaştığı bir site yaratmayı hedeflemişler.

Bu Nescafe’nin geçtiğimiz yılın başında gerçekleştirdiği logo değişimi sonrası yenilenme sürecinin devamı gibi. Marka, farklı bir strateji deneyerek bundan böyle sosyal medyayı ana pazarlama mecrası olarak kullanmayı deneyecek. Bu, Nestle grubu içerisinde bir pilot proje gibi. Elde edilecek sonuçlara göre Nestle grubunda daha fazla markanın bu stratejiye geçiş yaptığını görebiliriz.

Elbette bu girişimler için de sosyal medyanın değerini gösteren bir gelişme. Çok daha düşük bütçelerle tanıtım yapmanın mümkün olduğu sosyal medyada viral etkiye ulaştığınız anda geniş kitlelere ulaşıyorsunuz. Elbette bunu yapmak kolay değil ama sonuçta iş maddi güce değil pazarlama zekanıza bağlı.

Kaynak