Blog

Neden iş sahipleri için öğrenme süreci hiç bitmez

Küçük işletme sahibi olarak birçok farklı rolünüz vardır. Sizin ve takımınızın başarılı olmasına yardım edecek her şeyi ne pahasına olursa olsun yaparsınız. Yoğun programınız ve düzensiz saatleri düşündüğünüzde eğitiminizin devamı için dersler almak veya seminerlere gitmek zor olabilir. Bu programlara katılmak için ayırmanız gereken zamandan öte onları araştırmak için bile zamanınız olmayabilir.

Her ne kadar yeni şeyler öğrenmek zorlayıcı olsa da, ödülü sizin kişisel gelişiminizden fazlasıdır. Aslında, eğitiminize devam etmek çalışanlarınız, işiniz ve beyniniz için yararlı olabilir. İşte bütün küçük işletme sahiplerinin eğitimlerinin devamı için kullanabilecekleri 5 yol.

1.     Eğitiminize devam etmek bütçenize ve programınıza uyabilir

İş dünyasının eğitimin devamını sadece pahalı seminerler veya en iyi okullarda yapılan MBA’lerden biri olarak görmek gibi bir kusuru var. Fakat haftada birkaç saat harcayarak tamamlayabileceğiniz eğitimler de mevcut. Eğer öğretmen ve sınıf arkadaşlarınızla gerçek ve yüz yüze zaman geçirmek istiyorsanız, bedava seminerler ve yerel küçük işletme derneklerinin konuk konuşmacı çağırdıkları etkinlikleri takip edin.

2.     Farklı şekilde düşünmenizi sağlayabilir

Apollo Education Group tarafından 2014’te yapılan bir çalışmaya göre, deneyimli yöneticilerin % 70’i kişisel gelişimleri için gerekli olan anahtar yeteneklerin varlığı konusunda endişeleniyorlar. Eğer farklı açılardan düşünme becerinizi arttırmak istiyorsanız, iş alanınızın dışına çıkın. Diğerlerinin görevlerini  tamamlamak, yeni yetenekler kazanmak ve işlerini genişletmek için nasıl verimli yollar bulduklarını öğrenmek kendi şirketiniz için farklı açılardan düşünmenizi sağlayabilir.

3.     Network’ünüzü genişletebilirsiniz

Birçok ülkede küçük işletmelerin çoğu sahiplerinin yaşadığı şehir merkezli. Finansal olarak sorumluluk sahibi olmayı bir kenara bırakırsak, bu genelde limitli network fırsatı anlamına gelir. Eğer şehrin ana caddelerinden birindeki kalabalık bir ofiste çalışmıyorsanız veya etkileşimin fazla olduğu ortak çalışma alanınız yoksa, genelde haftalarca kimseyle tanışma fırsatı elde edemeyebilirsiniz.

Networkünüzü geliştirmek için garip isimliklerin bulunduğu fazla resmi networking davetlerini bekleyerek kendinizi kısıtlamayın. Aldığınız ders ister sınıf ortamında ister online olsun, dersi veren kişi büyük ihtimalle endüstride birçok değerli kontaklara sahip biri olacaktır. Sınıf arkadaşlarınız da networkünüzün önemli bir parçası haline geleceklerdir –fikir toplulukları, gelecekteki girişimciler için ortaklıklar ve hatta stratejik yeni işe alımlar.

4.     Çalışanlarınızla daha iyi iletişim kuracaksınız.

Bir teknoloji şirketi yönetiyorsunuz fakat mühendis olmayan çalışanlarınızla konuşurken neden bahsettikleri hakkında hiçbir fikriniz yok mu? Şirketinizdeki herkesle iletişim kurmaya çalışmak kolay değildir. Fakat bu noktada hızlı, giriş seviyesindeki eğitimler yararlı olabilir. Pazarlama veya satış seminerlerine katılmak sizin eğitim gördüğünüz alanın dışındaki departmanlarda çalışan kişilerle kurduğunuz iletişimi değiştirecektir. Çalışanlarınızın her gün nelerle karşılaştıklarını daha iyi anlayın ve yeni fikirleri onlara kolayca sunmanın yollarını bulun.

5.     Yeni araçlar, yetenekler ve teknikler öğreneceksiniz.

Büyük ihtimalle işe ilk başladığınızdan beri kullandığınız teknolojinin büyük bir bölümünü hala kullanıyorsunuz. Sonuçta biz alışkanlıkları olan bir türüz. Bir kere siz ve çalışanlarınız bir programı veya bir süreci öğrendiğinizde, yeni bir şey öğrenmeyi denemek oldukça büyük bir iş olur. Basitçe, yapabiliyor olduklarınıza tutunmak kullanıcı tabanınızda ve rekabetçi görünüşünüzde kalıcı izler bırakabilir. Yetenek eksikliğiyle bilinen şirketlerin % 66’sı işlerini rakiplerine kaptırmayı bekliyor ve % 59’u, müşteri memnuniyetinde azalma yaşıyor. Web seminerleri satın aldığınız yazılımları kullanmanın en iyi yolunu size gösterebilir. Eğer bir ürünle gerçekten ilgileniyorsanız, rekabette nasıl öne geçebileceğinizi göstermesi için satış temsilcisi ile deneme yapabilirsiniz.

Kaynak