Blog

Neden her girişimin bir ‘exit’ stratejisi olmalı?

Girişimcilerin kendi fikirleriyle ilgili hayalleri farklı olabilir. Kimi bir fikri hayata geçirip onu birkaç milyona satarak maddi güce ulaşmayı hayal ederken kimisi de ömrünün sonuna kadar o şirketi yaşatmayı hayal eder. Ancak hayaliniz ne olursa olsun, her girişimin bir ‘exit’ stratejisine ihtiyacı var.

Heyecan, umut ve hayaller bizi harekete geçirir ancak bazen çok fazla ‘evet’ dememize sebep olurlar. Vizyonumuz çok hızlı değişikliğe uğrar, çevreden çok fazla etkilenir. Bunlar özellikle tecrübesiz girişimcilerin başına gelebilecek normal durumlardır. Dolayısıyla bir girişimci aslında bir okyanusta yelkenlisiyle seyahat eden bir denizci gibidir. Bu yolculukla varmak istediği liman konusunda sürekli karar değiştirirse hiçbir limana ulaşması mümkün olamaz.

Exit yani çıkış stratejisi ise bir girişimci için pusula görevi görebilir. Yola çıkarken belirlenen hedef, size yolda her karar için bir referans noktası sağlayacaktır. Bu sebeple her girişimin bir exit stratejisine sahip olması ve bunu ekiple paylaşması gereklidir. Böylece tüm mürettebat nereye doğru seyrettiğini daha net görebilir.

Elbette exit yani satıp çıkmak her girişimciye uyan bir düşünce olmayabilir. Ancak bu her zaman şirketi satıp çıkmak anlamına gelmiyor. Bazen halka açılmak, isim ve logo aynı kalırken şirketi başka bir şeye dönüştürmek, başka bir seviyeye taşımak da bir nevi ‘exit’ stratejisini gerektiriyor. Örneğin Facebook ve Google’ın başına hala kurucuları var ancak şirketler doğduklarından çok daha farklı bir şeye dönüşmüş durumdalar.

Peki gerekli pusulaya sahip olmak için neler yapmak gerekiyor?

1- Girişimizi 6 ayda bir yeniden değerlendirin

Her akşam büyük resme bakmak pek mümkün değildir. Ancak 6 ayda bir mümkün olduğunca soyutlanıp girişimizi dürüstçe gözden geçirin. Hedeflere doğru ilerliyor musunuz? Strateji değişikliğine ihtiyacınız var mı? Bir sonraki 6 ayda neler yapacaksınız?

2 – Hedefiniz halen doğru ve geçerli mi?

Günümüzde bazı sektörler çok hızlı değişim gösteriyor. Elbette hepimiz hata yapabilir ya da yanlış öngörülerde bulunabiliriz. Buna ek olarak pazara giren büyük bir rakip, bir yasa değişikliği, bir ekonomik kriz de her şeyi değiştirebilir. Dolayısıyla zaman zaman ilerlediğiniz limanın halen doğru liman olup olmadığını gözden geçirmeniz gerekebilir.

3 – Şirket imajınızı gözden geçirin

Siz bir şeyler üzerine düşünüyor ve çalışıyor olabilirsiniz. Ancak dışarıdan her şey böyle algılanmayabilir. Bu sebeple müşterilere, yatırımcılara, mentorlarlara şirketinizin imajını sorun. Doğru noktalara temas edip etmediğinizi, gerçekten istediğiniz etkiyi yaratıp yaratmadığınızı bu şekilde öğrenebilirsiniz. Sonuçta onların sizi anlayabildiği kadar var olabilirsiniz. Doğru anlaşıldığınızdan emin olmalısınız.

Sonuçta tüm bunlar şirketin gitmesi gereken nokta ile ilgili ve sadece var olmak için çalışmak hiçbir zaman yeterli değil. O yüzden mutlaka bir hedefe doğru ilerlemeniz gerektiğini hiçbir zaman gözden kaçırmayın.