Blog

Multi milyarderlerin uyguladığı 10 gizli yaklaşım

 

Kim ne derse desin, kötü şeyler ya da hatalar yapmış olsalar da hiçbir milyarder şans eseri milyarder olmamıştır. Mutlaka bir yeteneği, bir vizyonu, onu diğerlerinden ayıran bir özelliği vardır. Dolayısıyla onların uyguladıkları, onları farklı kılan yaklaşımların birçoğumuza ilham verecek cinsten şeyler olması mümkün. O zaman bu 10 maddeye kulak vermeye ne dersiniz;

  • Kendinizden daha büyük bir şey kurun

Birçok insan başarıyı sadece kendileri için ister, başkaları için değil. Herkes ödüller kazanmak, dergilerde olmak ve milyon dolarlar kazanmak ister. Bunlara sahip olmak için kendinizden daha önemli bir neden seçmelisiniz. Amacınızın sizden daha büyük olduğunu anlamanız lazım. Bu, başarıyı uzaklaştırmak yerine daha fazlasını getirecektir.

Fedakâr bir lider, kendilerini büyütecek olan diğer kişilerin büyümesine odaklanır. Hobi olarak sık sık koşan ve ağırlık kaldıran biri, başkalarına yardım ettiği zaman kendi kendine egzersiz yaptığında olacağından daha güçlü ve hızlı olduğunu farkedecektir. Başkalarına yardım etmek, kendinizi geliştirmeye harcadığınız süreyle eş değer. Zengin olmak isteyen biri, önce başkalarını zenginleştirmelidir.

“Eğer hızlı olmak istiyorsanız, tek başınıza ilerleyin. Eğer daha ileriye gitmek istiyorsanız, başkalarıyla beraber ilerleyin.” – Eski bir atasözü

  • Çevrenizi Uzman Kişilerle Doldurun

Bütün multi-milyonerler kendilerine stratejik tavsiyeler veren bir uzman kadrosuna sahiptir. Herkes bir düşünceye sahipken, siz sadece en iyisini dinlemek istersiniz. Yanlış kişileri dinleyen ve sonrasında çok üzücü durumlarla karşılaşan birçok insan görebilirsiniz. Alanınızdaki uzmanları bulun ve yapabiliyorsanız onlarla arkadaş olun.

Bir yönetici koçunu işe almanız, bir sonraki seviyeye atlamak için mükemmel bir yoldur. Arkadaşlarınız “daha çok şınav çekmelisin” derler, fakat bir koç daha çok şınav çekmenin sizi nasıl daha güçlü yapacağını göstererek sizi aksiyon almak için motive eder. İhtiyaçlarınızı tanımlayabilecek, işinin en iyisi olan birini seçin. Birçok yönetici koçu yıllık gelirinizin %10 ile %20’si arasında bir pay alır ve onların tavsiyelerini dinlerseniz ödeme yapmanız oldukça kolay olacaktır.

  1. Sizi Güçlendirecek Bir Sistem Kurun

Multi-milyonerler bulundukları noktaya tek başlarına gelemezler. Onlar yeteneklerini güçlendirmelerini sağlayan yöntem ve süreçlere sahiptir. Her zaman işleri daha hızlı ve daha iyi yapmak için bir yol vardır. Eğer kendiniz için bir başarı yöntemi bulursanız, eninde sonunda bu işinize yarayacaktır. Ancak bu tamamen size ait olmalıdır, başkasına değil.

Başarılı olmak için belirli bir saatte uyanmak gerektiği düşünülür, fakat en üretken olduğunuz saatler gece 10 ile sabah 4 arasında  ise durum değişir. Bazıları aşırı geç saatlerde uyur ve bunu yapmak onlar için daha faydalı olur. Sabah 5’te uyanmak herkes için yararlı değil. Sizin için en iyi olan yöntemi seçin.

  • Pazarlama ve Satış

Pazarlama sizin ne yaptığınız hakkında insanlara mesaj yayar, satış ise insanların bu mesajı almalarıdır. Pazarlama, güvenilirliğinizi inşa etmenize yardımcı olur ve satış, insanlar size güvendiğinde gerçekleşir. Pazarlama işinizin omuriliğiyken, satış omurgalarıdır. Eğer güçlü bir sırta sahip olmak istiyorsanız, bu iki önemli beceride de uzman olmalısınız.

Multi-milyarderler pazarlama ve satışta uzmandırlar. Becerileri onları ustaca yüksek pozisyonlara taşır ve hayatın en iyi yanlarının zevkini çıkarmalarını sağlar. Bu dünyada ya satışı siz yaparsanız ya da ürün satılan olursunuz. Piyasanın ne istediğini öğrenebilir ve ihtiyaç ne ise onu sağlamanın stratejik bir yolunu bulabilirsiniz. Kısacası satacak bir ürün (satış) ve anlatacak bir hikaye bulun (pazarlama).

“İnsanlar neye ihtiyaçları olduğunu, siz onlara bunu verene kadar bilmezler” – Steve Jobs

  • Hızlı karar verin

Her gün birçok karar alırız. Fakat zengin insanlar hızlı karar verirler, çünkü kendilerini daha iyi tanırlar. Birçok insan nasıl karar alınması gerektiği konusunda hiç düşünmemiştir. Bunun yerine, kendileri için karar verebilecek birilerini ararlar. Bu nedenle dünyanın sadece %10’luk bir kesimi olan girişimciler geri kalan %90’lık iş gücünü kontrol eder.

Hızlı karar vermek size zengin olmak konusunda yardım edebilir. Bazıları karar vermek yerine çeşitli bahaneler sunar ve işin içinden sıyrılır. Bir multi-milyoner ise cesurca karar verir ve sonuçlarına hazır olur. Karar verin, bahane sunmayın.

  • Önceliklerinizi yönetin

Önceliklendirmek demek hangi konu daha önemliyse onu daha önce halletmek demektir. Düzinelerce görev her gün sizi çağırıyor olabilir, fakat sadece size en çok geri dönüşü olanlarla ilgilenmelisiniz. Zamanınızı, enerjinizi ve paranızı harcayan işleri sürekli olarak elimine etmek veya başkasına devretmek gibi bir alışkanlık geliştirmelisiniz. Zamanınız kısıtlı.

2016’daki ana öncelikleriniz neler? Bunları nasıl gerçekleştireceksiniz? Amaçlarınız, gerçekleştirebileceğiniz kadar büyük olmalı. Bazı insanlar kendilerine çok küçük hedefler koyarlar. Gelirinizdeki küçük bir artış multi-milyoner olma amacı için yeterli olmayacaktır. Bunun yerine, işinizin oranını 4 kat arttırarak, hedefinizi önemli ölçüde yükseltin. Hedefiniz ne olursa olsun, aklınız onu gerçekleştirmenin bir yolunu bulacaktır.

  • Bıkıp usanmadan üretin

Hafta içi akşamları, hafta sonu veya tatillerde insanların %98’i dinlenir, fakat bu bir saçmalıktır! Elbette dinlenmelisiniz, fakat üretmelisiniz de. Birçok insan sizin yardımınıza ihtiyaç duyarken değerli vaktinizi çarçur etmeyin. Gerçek mutluluğun ürettiklerinizden geldiğini farkettiniz mi?

Ünlü bir NBA oyuncusu günde 1000 atış yapmadan bir günü geçirmediği söylemiş. Her gün “Basketbol benim hayattaki amacım” cümlesini kendi kendine tasdik edermiş. Eleme maçlarını kaçırmaya dayanamaz, diğer türlü kendini başarısız hissedermiş. Bu nedenle kendisi bir şampiyon. Kendinizi hedefinize bağlamak multi-milyoner olmanın sırrıdır. En iyi tavsiye: İşinizi zevkli bir hale getirin.

  • İnsanlara hizmet edin

Şaşırtıcı bir şekilde birçok multi-milyoner bunu para için yapmaz. Eğer amaç sadece para olsaydı, ilk milyonlarını kazandıktan sonra dururlardı. İşin gerçeği bunu insanlar için yaparlar. Onlar insanların önce geldiğini anlarlar. İnsanlara hizmet ettiğinizde, para kazanacaksınız. Bu otomatik olarak işleyen bir kanundur.

Bir ücret karşılığında çalışmayan insanların (gönüllüler) yanlış yaptığını düşünenler olabilir. Fakat aslında yapmamız gereken bu. Sabah uyandığımızda ilk soru “az zamanda daha çok insana nasıl daha çok değer kazandırabilirim” olmalı, “Nasıl daha çok para kazanırım” değil. Ay sona erdiğinde ise bu emeklerinizin karşılığı banka hesabınızda olacaktır.

  • Sürekli ilerleme

Eğer dünyayı değiştirmek istiyorsanız, çok fazla bilgiye sahip olmalı ve hızlı değişimler yaratmalısınız. Kitap okumaya ve öğrendiğiniz düşünceleri uygulamaya başlayın. Birçok varlıklı kişi düzenli olarak günde en az 2 saat kitap okurlar ve bu kitapların büyük bir çoğunluğu basit konular hakkında değildir. İçeriği öğretici olan kitaplar okur ve not alırlar.

Her gün işe başlarken “Bugün nasıl kendimi geliştirebilirim” diye kendinize sorun. Eğer edinmeniz gereken bir beceri varsa, onu öğrenin. Birçok insan büyük başarılardan sadece bir yetenek kadar uzaklıktadır. Eğer bir multi-milyoner olmak istiyorsanız, kendinizi geliştirme işini ciddiye almalı, kişisel hayatınızı ve iş hayatınızı günlük olarak buna göre adapte etmelisiniz.

  • Geri Bildirim Alın

”En çok satanlar listesindeki bir yazarla, amatör bir yazarın arasındaki en büyük fark şudur: Geribildirim.”

Eğer başarılı bir iş kurmak istiyorsanız, geribildirim almak size yardımcı olur. Bazen harika geribildirimler her yerden gelebilir. Nişanlınızdan, çocuğunuzdan, komşunuzdan, hatta annenizden bile gelebilir. Çoğunlukla size neyi değiştirmeniz gerektiğini gösteren en derindeki iç kritiğinizden gelir. Geribildirim nereden gelmiş olursa olsun, gerekli değişikleri yapın.

Milyoner olmak için, bu 10 gizli yaklaşımı geliştirmelisiniz. Eğer bunu yapabilirseniz, insanlar sizin çalışmanızı farkedecek ve size ihtiyaç duyduğunuz desteği sağlayacaklardır. Derinlikli bir amaç ve kendinizden daha büyük bir şeye duyduğunuz inanç ile yapabileceklerinizin sınırı yoktur. Bu multi-milyoner olmanın en önde gelen kuralıdır. Unutmayın, insanlara hizmet edin, para ondan sonra gelecektir.

Kaynak