Blog

MP3 öldü yaşasın URL!

Özellikle Spotify gibi modellerin hayatımıza girmesiyle birlikte artık hem müziği üretenler hem de dinleyenler için bir değişim söz konusu. Bu değişim henüz tamamlanmış değil, birçok açıdan halen tam olarak kabul görmeyen ya da gelişmesi gereken taraflar mevcut. Ancak yeni girişimler bu sorunları da ortadan kaldırmak için çalışmaya devam ediyor. Etohum 15 girişimlerinden biri olan Cubic.fm de onlar arasında.

Günümüzde YouTube, Facebook, Spotify, Soundcloud gibi müziğe ulaşmak için kullandığımız popüler platformlara her geçen gün yenileri ekleniyor. Tek bir platform bizi tatmin etmiyor çünkü hem rastgele zamanlarda yeni şarkıları keşfediyoruz ve bu sebeple bir platforma bağlı kalmak istemiyoruz, hem de binlerce farklı sanatçı – plak şirketinin olduğu piyasada hiçbir platform tüm şarkıları kendi bünyesinde toplayamıyor.

Cubic.fm’in çözdüğü problem kullanıcıların müziğe ulaşmak için birden fazla platform dolaşma zorunluluğunu ortadan kaldırmak. Bunu yapmak için müzik listelerinin URL’lerini Cubic.fm’e aktarılması yeterli. Böylece siz müziğe yasal anlamda farklı platformlar üzerinden ulaşırken bunların hepsini tek bir sitenin arayüzünden görmüş oluyorsunuz.

Cubic.fm’in kurucularından biri ve aynı zamanda şirketin CEO’su olan Onur Yavuz, bu değişimi ‘URL’in MP3’ün yerini alması’ şeklinde yorumluyor. Eskiden müziğin mp3’ler halinde internet ortamında dolaştığını ve bunların hepsini bizim winamp üzerinde topladığımızı söyleyen Yavuz, Cubic.fm’in müzikte yeni dönemin winamp’ı olmaya talip olduğunu belirtiyor.

Onur Yavuz’un Medium‘da yayınladığı yeni yazısında müziğin geçirdiği değişim ve Cubic.fm’in çözümü üzerine detaylı yorumlarını görebilirsiniz: Link

Bu yazı sayesinde mi bilinmez, Cubic.fm dün Product Hunt ekibinin de dikkatini çekmiş. Dün yapılan Product Hunt listesinde de zirveye çıkmayı başarmışlar.