Blog

Motorola’nın Amerika’da Üretim Hayali Sona Eriyor

Google bünyesindeyken Motorola’nın Amerika’da açtığı büyük üretim tesisi çok dikkat çekmişti. Fakat çok fazla geçmeden bu fabrikanın kapatılmasına karar verildi. 

Amerika’da son yıllarda ülke içerisinde üretim ön plana çıkan bir konu. Dünya çapında çok zengin şirketlere sahip olan Amerika, ülke içerisinde üretim tesislerini artırarak bu zenginlikten faydalanmak istiyor. Böylece daha fazla istihdam sağlamak mümkün olacak. Bu konuda Apple ve Google’ın da adım atmakta gecikmediğini görüyoruz. İki firma da tüm üretim hatlarını taşımasa da bazı montaj ve özel sipariş hatlarını Amerika’da açtıkları fabrikalara taşıdı.

Fakat Google için işler pek iyi gitmemiş. Yaklaşık 1 yıl önce Teksas’ta bir fabrika açan ve 4,000 çalışan ile birlikte Moto X akıllı telefonun üretimine başlayan Google, şimdi bu fabrikayı kapatma kararı aldı. Fabrika Google çatısı altında faaliyet gösteren Motorola’ya ait. Kapatılma sebebi ise tahmin edebileceğiniz gibi yüksek maliyetler. Moto X’in çok fazla ilgi görmemesi ve üretim maliyetlerinin yüksekliği rekabet açısından zarar yaratır hale gelmiş. Yüksek giderlerden kurtulmak için de fabrikanın kapatılmasına karar verilmiş.

Google, öncelikle çalışan sayısını 4,000’dan 700’e düşürecek. Ardından da yıl sonuna doğru fabrika tam anlamıyla kapatılacak.

Motorola, Moto X’in farklı bir fabrikada (muhtelemen Çin’de) üretilmeye devam ediceğini açıkladı. Ayrıca kapatılma kararının Lenovo satın alması da ilgili olmadığı belirtildi. Lenovo, Motorola’yı satın almak için anlaşmaya varmıştı fakat henüz süreç tamamlanmadı. Lenovo’nun Amerika’da bir PC fabrikasının olduğunu belirtelim.