Blog

Motivasyonu Öldüren 5 Düşünce

Başarılı insanlara her zaman gıpta ederiz. Onlar önemli vizyonerler, herkesten farklı düşünen zeki insanlar ve özel yeteneklere sahipler… Aslında durum pek de böyle değil. Başarılı insanların hep çok iyi vizyonerler, çok özel yeteneklere sahip insanlar değiller. Onların ortak yanları her zaman inanmaları ve gerçekten çok çalışmaları.

Umutsuz anlarda bazı yanlış düşüncelere kapılıp motivasyonunuzu kaydebilirsiniz. Fakat bu durumun birçok başarılı insanın geçmişinde yer alan normal bir durum olduğunu da bilmek gerek. O yüzden motivasyonunuzu öldüren bu 5 düşünceden kurtulmanızı tavsiye ediyoruz;

1- “Benim karşıma hiçbir zaman öyle fırsatlar gelmedi”

Böyle düşünen insanların sayısı hiç de az değil. Fakat bu dünyada kimse hak etmediği bir fırsatı elde etmez. Herkes kendi fırsatını yaratır, kısacası onu hak eder.

Geçmişte keşfedilmek için beklemek, terfi için sabretmek geçerli olabilirdi. Fakat artık her şey çok daha hızlı gerçekleşiyor. Dünya birbirine daha bağlı ve fırsatlar her yerde. Bu sebeple fırsatın size gelmesi için beklemeyin. Başka birinin size fırsat sunmasını hiç beklemeyin. Yaratın, geliştirin, satın, yatırım bulun, şirketinizi büyütün.

2- “İşin tutacağını bilsem, bir şekilde para bulur yaparım”

“İşin tutacağını bilsem uğraşırım”, “Bu ürünün satacağını bilsem daha çok çalışırım”, “O projeyi bulsam parayı yatırmaktan çekinmem” diyenleri hep duyarız. Tıpkı başkalarının size fırsat, şans sunmasını beklemek gibi bu da yanlış bir beklenti.

“O” projenin sizin ayağınıza gelmesini beklemeyin. Başarı ilk andan görülebilir bir şey değildir. Birçok proje yola çıktıktan sonra zamanla başarılı olacağı formüle doğru evrilir, değişir. Dolayısıyla mükemmel fikrin karşınıza çıkması için beklemek zaman kaybıdır.

Başarılı insanlara bakarsanız hepsi bir şekilde yola çıkmış ve çok çalışıp, sabretmişlerdir. Hiçbir geri dönüş ihtimali olmadan bile çok çalışmışlardır. Siz gitmek istediğiniz yolda çalışın, önce doğru fikirler ve projeler ortaya çıkacak, ardından da kendi başarınızı kendiniz yaratacaksınız.

3- “Başkaları yüzüden işlerimiz yürümedi”

Belki insanlar projenize inanmayabilir, belki arkadaşlarınız fikrinizi sevmeyebilir, belki de potansiyel müşteriler sizi reddebilir…

Suçu onlarda bulmayın, başkalarını kontrol edemezsiniz. Sadece kendinizi kontrol edebileceğinize göre kendinizi geliştirmelisiniz. Başarısızlık zaman zaman karşınıza çıkabilir. Herkesin hayatında başarısızlıklar var.

Bir başarısızlık sonrası her zaman neleri yanlış yaptım, neleri daha iyi yapabilirdim diye düşünün. Eğer suçu hep başkalarında arıyorsanız çözümlere ulaşamaz, sonuçları pozitif yönde değiştiremezsiniz.

4- “Uğraşacak zamanım olsa neler yapardım neler”

Bir insanı yapmak istediği şeyden alıkoymak mümkün değildir. Eğer bir şeyi gerçekten başarmak istiyorsanız onun için zaman yaratmanın bir yolunu bulursunuz, buna emin olun.

Eğer projeniz için zaman yaratmak istiyorsanız kendinize bir iş programı, bir zaman çizelgesi oluşturun. İşleri programdaki sürelere uydurmaya çalışmayın. Her zaman daha önce bitirip zaman kazanmaya çalışın.

5- “Benim öyle özel yeteneklerim yok”

Örnek aldığınız insanlardaki bazı yetenekler sizde olmayabilir. Ama sizin yetenekleriniz de onlarda yok.

O yüzden sizin özel yeteneklere değil, kendinize ihtiyacınız var. Nelere sahip olmadığınıza değil, neler yapabildiğinize odaklanın.

Yeteneğin ötesinde çok çalışmaya, motivasyona, inanca ihtiyacınız var.