Blog

Mobil uygulamalar kullan-at hale geldi

Artık neredeyse her cebe giren akıllı telefonlar sayesinde mobil uygulama mağazaları hepimizin en uğrak yerlerinden. Gelgelelim, her ne kadar uygulama keşfetmeye ve indirmeye son hız devam etsek de, çoğunu bir kere kullanıp kenara atıyoruz.

Localytics tarafından yapılan araştırma,  mobil uygulamaları, indirdikten sonra en 11 kez kullanan kullanıcıların oranını belirten ‘kullanıcı tutma’ ve bir uygulamayı indirip yalnızca bir kez kullananların oranını ifade eden ‘kullanıcı terki’ olmak üzere iki ölçüt ile ele alıyor.

Araştırmanın sonuçlarına göre, küresel çapta mobil uygulamaların kullanıcı tutma oranında geçtiğimiz yıla göre yüzde 5’lik bir düşüş var. Kullanıcılar tarafından en az 11 kez dönülen uygulamaların oranı 2014 yılında yüzde 39’ken, bu oran 2015’te yüzde 35’e geriledi.

Sonuçların pazarlara göre sapma gösterdiğini söyleyen Localytics, ABD’de kullanıcı tutma oranlarının yüzde 3’lük artışla yüzde 42’ye çıktığını, Çin’de ise bu oranının yüzde 27’den yüzde 18’e düştüğünü belirtiyor. Localytics ayrıca anlık bildirimler ve Facebook remarketing gibi araçların kullanıcı tutma oranına pozitif katkı yaptığının altını çiziyor.