Blog

Milyonlarca insanı markanıza çekmenin 7 yolu

Markanız ister sizinle, ister şirketinizle veya ikisiyle de alakalı olsun, milyonlarca insanın dikkatini çekebilirsiniz. Markanızı nasıl konumlandırdığınıza bağlı olarak, toplumda derin bir etki yaratabilir, tonlarca insana yardım edebilir ve servet kazanabilirsiniz.

Fakat, birçok şirketin stratejilerini bulmadan markalarını kurmaya odaklanmaları beni oldukça şaşırtıyor. Bu insanlar sosyal medya kanallarını, websitelerini, kitaplarını, fotoğraflarını ve geri kalan her şeyi kuruyorlar, fakat süreçte binlerce dolar kaybederken bir dolar ortaya koymakta başarısız oluyorlar.

Bu davranış yemeğin tadına bakmadan tuz istemek gibidir. Eğer müşterilere ulaşmak istiyorsanız, geleceğe yönelik beklentilerinizi tatmin ederken pazarda size güvenilmesini sağlamalısınız. Pazarlama mesajınız sizin markanızı kurmak için verdiğiniz eforlara eklenen baharattır.

Pazarlama mesajınız ne kadar iyiyse, ürünleriniz ve servislerinize karşı insanlar o kadar aç olacaklardır. Ürününüze baharat ekleseniz bile, sizin hizmetleriniz için ağzı sulanan kişileri kendinize çekmelisiniz. Ayrıca ileride ne istediklerini bilmeyen insanlara odaklanmalısınız. Dolayısıyla, markanız her zaman kimin yemeye hazır olduğuna bakmadan onlara şölen sunmalıdır.

İnsanlar sizin var olduğunuzu bilse de bilmese de, marka stratejisi oluştururken doğru yaklaşıma sahip olmalısınız. Eğer ürününüz ve hizmetlerinizle fazla sayıda kişiye ulaşmayı planlıyorsanuz, işte milyonlarca insanı markanıza çekmenin 7 yolu:

1.     Sosyal medya

Birçok sosyal medya platformu ücretsiz fakat marka oluşturmak amacıyla sosyal medyayı kullanma konusunda hala birçok insan başarısızlığa uğruyor. Problem kendileri makaleler, videolar, alıntılar ve hikayeler oluşturmak yerine bunları tüketmelerinden kaynaklanıyor. Tabiki öğrenmeye istekli olmalısınız, fakat bir noktadan sonra dünya için kendi içeriğinizi üretmek isteyeceksiniz. Sizin sosyal medya platformlarınız hedeflediğiniz kişiler için oldukça ilgi çekici olmalıdır.

Sosyal medya platformlarınızın en az üçünde oldukça akıcı olmalısınız. Kişisel olarak ben, benim birçok müşterime ulaşmamı sağlayan ben Facebook, Twitter, Youtube ve LinkedIn i öneriyorum. Fakat, Instagram, Periscope, Pinterest ve diğer sosyal medya platformlarında da büyük etki yaratan insanlar gördüm. Sadece sizin işinize en uygun olan sosyal medya kanallarında içerik paylaşın.

İçerik kraldır – Sumner Redstone

2.     Güçlü web siteleri oluşturun

Kabul edilmiş her iş bir web sitesine sahiptir fakat gördüğümüz web sitelerinin birçoğu güzel değil. Web sitenizin oldukça iyi olması gereken en hayati kısımları: e-mail bilgisi toplama, kişi bilgisi, düzen, metin yazarlığı, görseller vb. Toplamda, iyi web siteleri her şeyden daha fazla özlülüğe ihtiyaç duyarlar.

Özlülük en basit anlamda kullanıcılarınıza seslenen içeriktir. Web siteniz bilgilendirmeli, ilham vermeli ve kendine bağlamalıdır. Eğer insanlar istediklerini bir web sitesinde bulamazlarsa, hemen web sitesini kapatırlar. Benim şirketim olan Dignify Designs’da trafik çeken, insanları kendine bağlayan, profesyonel bir web sitesinin amacı olan müşterileri satışa çevirmeyi başarabilen web siteleri oluşturuyoruz.

3.     Metin yazarlığını öğrenin

Kitlelere ulaşmak amacıyla, metin yazarlığının gizli etkisini öğrenmenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Metin yazarlığı, reklamcıların ve yayıncıların her gün milyarlarca tüketiciye ulaşmak için kullandıkları yazı biçimidir. Eğer metin yazarlığının milyon dolarlık etkisini öğrenmeye vaktiniz yoksa bu işi birine devredin. Bu markaların çoğunluğunda olmayan ve unutulan tek elementtir.

Metin yazarlığı konusu üzerine yazılmış birçok kitap vardır: Joe Sugarman, Robert Bly, David Oglivy ve Victor Schwab markanızın izlediği yolu tamamen değiştirebilecek büyüleyici kitaplar yazmışlardır. Metin yazarlığı yeteneğinizi geliştirerek, milyonlarca insana ulaşma kabiliyetine sahip olacaksınız. Her iki şekilde de, mükemmel metinler yazmak stratejik olarak ulaşmak istediğiniz noktaya gidiş yolunu kısaltmak amacıyla sözcükleriniz üzerinde oynamanızı sağlayacaktır.

Bir şeyler yazın ve yazmaya değer bir şeyler yapın – Benjamin Franklin

4.     Görsel desteği alın

Video ve fotoğraf olmayan web sitesi gördünüz mü? Video ve fotoğraflara sahip web siteleri diğerlerine göre çok daha fazla öne çıkar. Ayrıca okuyucunun gözleriyle markanıza odaklanmasını sağlar. Birçok insan görsel hafızaya sahip olduğundan, doğru görseller marka değerinizi gözle görülür şekilde arttıracaktır.

Web siteniz ve sosyal medya platformlarınız kendinizin, etkinliklerinizin, ürünlerinizin görselleriyle bezenmelidir. Fotoğraflar ve videolar sizin işte ne yaptığınızın birer kanıtıdır. Birçok endüstride, birçok insan kullanıcılarında güven oluşturacak görsellere sahip olmadığından birçok fırsatı kaçırmaktadır. Görsel kanıtlar olmadan kim size inanacak?

5.     Hatırlanabilir olun

Ne ile hatırlanmak istiyorsunuz? Eğer pazardaki en prestijli marka olmak istiyorsanız, kendi ününüzü yaratmalısınız. Ayrıca isminizin kolayca yazıldığından ve okunduğundan emin olun. İsminizi el üstünde tutmak oldukça normaldir, fakat isminizin yazımı ve okunması zor ise hatırlanmayacaksınız.

En büyük ve kolay isimler iki hecelidir: Gates, Branson, Buffet, Trump, Clinton, Oprah vb. Ve ardından kolay şirket isimleri gelir: Apple, Twitter, Facebook, Wal-Mart. Ayrıca eğer isminiz çok yaygınsa, bir lakaba sahip olmayı isteyebilirsiniz. İsminiz işin büyük bir parçasıdır ve kullanıcılarınız için aranabilir olmak istersiniz.

Ününüz en iyi reklamdır.

6.     Kitap yazın

İnsanlar sizi sevdiğinde, her zaman kitabınızı alacaklardır. Benim işimde, kitabım bana her zaman inanılmaz fırsatların kapısını açmıştır. Şansım, insanlar benim kitabımı okuduğunda gözle görülür şekilde artmıştır. Bir kere benim paylaştığım mükemmel fikirleri keşfettiklerinde, otomatik olarak yeni bir hayat boyu hayrana sahip oluyorum. Artı, kitabınızı kimin okuyacağını hiçbir zaman bilemezsiniz.

Binlerce kitap sattıktan sonra, kitap yayımlamanın güvenilir bir yeterlilik belgesi olduğunu söyleyebilirim. Bazı durumlarda, yüksek lisans veya doktora derecesi ile karşılaştırılabilir. Her iki durumda da, kitabınız size diğer şansların kapısını aralayacak ve bu şanslar hizmet edeceğiniz daha büyük kullanıcılara sizi götürecek. Eğer bir kitap yayımlamak ile ilgileniyorsanız fakat nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, bana bir E-Mail yollayın ve size daha çok bilgi vereceğim.

Yazmak bütün zenginliklerin başlangıcıdır. Benjamin Franklin

7.     Kim olduğunuzun hikayesini oluşturun

İnsanlığın başlangıcından beri, en büyük dersleri hikaye anlatmacılığı sayesinde öğrendik. Geçmişinizle ilgili bir hikaye, kullanıcılarınıza bir karar almak için sizinle ilgili yeterli bilgiyi sağlar. Bu hikayeler kullanıcılarınıza kim olduğunuz ve neyi temsil ettiğiniz konusunda açıklık sağlar. Ayrıca markanıza duygusal bir ses ve pazarlama mesajı derin bir anlam kazandırır.

Bu hikaye pazarladığınız her şey ile uyumlu olmalı ve onları öne çıkarmalıdır. Bu biyografiler, antlar ve yeterlilik belgelerini kapsar. Çoğu zaman, ya sıkıcı, ya çelişkili ya da kafa karıştırıcı hikayeler duyacaksınız. Geçmişle ilgili en iyi hikaye ürününüz veya hizmetinizi insanlara sunduğunuz an olan bugünün hikayesine ortam hazırlayandır.

Markanızı kurmak kendi pazarlama stratejinizle ekebildiğiniz kadar tohum ekmektir. Bu önerileri uygulamadan önce, bunları hayata geçirmek için bir planınız olduğundan emin olun. Eğer planınız olmadan 1. Sınıf bir markaya yatırım yapıyorsanız, bu şeflere sahip olmadan restaurantlara sahip olmaya benzer. Fakat, bir kere marka stratejinizi bulduğunuz ve menünüze yeni tatlar eklediğiniz, herkes bir ziyafet çekecektir.

Kaynak