Blog

Milyona kadar saymanızı isteseler nereden başlarsınız?

Ağustos ayında başlayan ve Aralık ayında başvuru süreci tamamlanan etohum’da Ocak ayı içinde 2.200 girişimciden 1.000 girişim fikrinden 40 tanesini kısa listeye aldık. Bu arkadaşlarla 8 Ocak Cumartesi günü toplanıp 5 dk sunum eğitimi ve yatırımcıların beklentileri konusunda bir günlük bir toplantı yaptık. 15 – 16 Ocak’ta 40 girişim 5 dk sunum ve 5 dk soru cevap kısımına katıldılar.

Etohum fonu katılımcıları ve etohum 40 projesini değerlendirecek ekip 18 kişiden oluşuyordu. Gittigidiyor.com kurucuları Burak Divanlıoğlu, Serkan Borançılı, Yemeksepeti.com’un kurucuları Nevzat Aydın ve Melih Ödemiş, Mynet.com kurucusu Emre Kurttepeli, Nokta.com’un kurucuları Tümay Asena ve Burçin Didinedin, Mackolik.com’un kurucuları Erdem Yurdanur ve Tarkan Onar, Uzmantv’in kurucusu Ersan Özer, Markafoni.com’un kurucusu Sina Afra, Reklamz’nin kurucusu Orkun Tekin, Yonja.com’un kurucusu Kerim Baran, Cimri.com’un kurucusu Aydonat Atasever, Youth Republic’in kurucularından Kerim Türe, Inventram danışmanlarından Dr. Haluk Elçi, İnternet sektöründe kariyerini yurtdışında sürdüren Ari Keşişoğlu ve etohum.com kurucusu Burak Büyükdemir. Sunumları dinlemeye 11 kişi katıldı. Diğer katılamayanlara videoyla daha sonra izleme imkanı sağlıyoruz. Değerlendirmeleri 15 -16 Ocak Cumartesi – Pazar tam iki gün sabah 9:00 – 17:00 arasında yaptık.

Değerlendirme 3 ana kriter ışığında oldu. Girişimci, girişim ve yatırım.
Girişimci / ekip; Hazırlık, Girişimcilik, Kişilik, Deneyim, Beceri/Yetenek, İş Muhakemesi, Ekip Uyumluluğu, Ekip Yeterliliği özellikleri 100 üzerinde puanlandı.

Girişim; Pazar, Pazarlama Stratejisi, Rekabet Avantajı, Gelir Modeli, Ölçeklenebilirlik, Operasyon, Riskleri/Eksiklikleri Çözümleme değişkenleri üzerinden 100 üzerinden puanlandı.

Yatırım faktörü; Yatırım Gerekliliği/İhtiyacı, Etohum Katma Değeri, Yatırım Uygunluğu, Finansallar, Yatırım Teklifi, Yatırım Yapma Kararı noktalarında 100 üzerinden değerlendirildi.

Tüm bu fonksiyon üzerinde girişimci / ekip %40, girişim %35, yatırımın ağırlığı %25 olarak değerlendirildi ve ağırlıklı ortalama çıkarıldıktan sıralama oluşturulduktan sonra 2-3 saatlik bir değerlendirme toplantısı sonucunda etohum 15 seçildi.

Yukardaki fonksiyondan görüleceği üzere girişimci ve bu girişimi nasıl hayata geçirdiği veya geçireceği oldukça önemli faktörler olarak önümüze çıkıyor. Etohum’da girişimcileri ve yeni girişimleri arıyoruz. Bunlar e-ticaret sitesi olabileceği gibi teknolojik olarak yenilik getiren bir yazılım da olabilir. Ortak payda girişimcilik. Bu konuyu özellikle üzerinde vurgulanması gerektiğini düşünüyorum. Ülkemizde inovasyon, icat, yaratıcılık veya farklılık girişimcilikle karıştırılıyor. Girişimcilik bu özellikleri içinde barındırırsa çok başarılı olabilir ancak bu şart değildir. Köşedeki bakkal girişimcidir, arama motoru yapan yazılımcı da girişimci olabilir. Dolayısıyla bizim baktığımız özellikler ticari olarak başarılı olacak girişimler ve girişimcilerdir. Tüm yatırımcılar buna bakarlar. Dolayısıyla iş modeli belirgin ve bu işi başarıyla yaptığını veya yapacağını gösteren girişimcilerin seçilmesi kimseyi şaşkınlığa uğratmamalı. Bunların bir kısmı geçen senelerde seçtiğimiz gibi e-ticaret siteleri olabilirler.

Evet hepimiz gelişmiş ülkelerin oluşturduğu girişimler gibi şirketlerin bu ülkenin topraklarından çıkmasını istiyoruz. Bundan kimsenin şüphesi olmadığını düşünüyorum. Adım adım yapmak zorundayız. 50 yıl öncesinde temelleri atılmış bir sistemi 4-5 sene içinde yakalamanın mümkün olmadığını, kendimizi yanlış kıyaslamalarla üzmenin gereksiz olduğunu düşünüyorum. Bahane uydurmadan, ümitsizliğe düşmeden, çaresiz, mağdur olmadan, suçlamadan çalışmamız lazım. Tekil başarılı girişimler değil, başarılı bir girişimcilik kültürü oluşturmamız şart. Bunun için yengeç sepetinden çıkıp girişimcilik sistemine destek olmamız gerekiyor. Herkesin burada yapacakları olduğunu düşünüyorum. Enerjimizi yüksek tutmak zorundayız, pozitif olmamız lazım. Düzgün bir ekosistem oluşturduğumuzda kendisini daha da büyütecek bir kültür kendiliğinden doğacaktır. Bunun içinde 1’den başlayacağız saymaya.