Blog

Milyar dolarlık tweet: tek bir tweet ile Uber ortağı olmanın hikayesi

2010 yılının ocak ayında, o zamanlar ortağı Garrett Camp ile birlikte Uber’i hayata geçirmeye hazırlanan Travis Kalanick, şirketin bir genel müdüre ihtiyacı olduğuna karar vermiş ve bu konuyla ilgili Craigslist ve Twitter’dan bir mesaj yayınlamış. Böylece mesaja yanıt Ryan Graves’in Uber’in ilk elemanı olacağı süreç başlamış.

Girişimcilik dünyasında yanlış kararlar vererek milyon dolarlar kaybedenlerle ilgili hikayeleri hep duyarız. Ronald Wayne’in Apple’daki hisselerini 800 dolara satmış olması belki bunlar arasında en ünlü hikayelerden biridir. Ancak ani kararlar, bazen beklenmedik başarıların kapısının tesadüfen açılmasını sağlayabiliyor. Uber’in ilk genel müdürü Ryan Graves’in hikayesi de tek bir tweet ile başlamış.

2010 yılında New York’ta 3 araç ile Uber uygulamasını test eden Travis Kalanick ve ortağı Garrett Camp, şirketin başına tecrübeli bir genel müdür getirmek için harekete geçmiş. Elbette o tarihlerde pek de zengin olmayan Uber’in birçok kişi için cazip bir adres olmadığı bir gerçek. Ancak kariyerinde yeni bir heyecan arayan Ryan Graves, Travis Kalanick’in tweet’ine yanıt vermiş ve göreve talip olduğunu söylemiş. O döneme kadar Foursquare ve General Electric tecrübesi olan Graves, Uber için doğru kişi olarak kabul edilmiş ve şirkete katılan ilk kişi olmuş.

Uber’in geride kalan 5 yılında ve özellikle de 60 milyar pazar değerine ulaşırken önemli görevler üstlenen Graves, şuan Global Operasyonlar Sorumlusu olarak şirkette görevine devam ediyor. CEO ise artık Travis Kalanick.

Önümüzdeki yıllarda çok daha yüksek bir değere ulaşması beklenen Uber’in ilk çalışanı olarak, Ryan Graves’in de artık milyar dolarlık bir adam olduğu aşikar.

Elbette farklı maceralar aramak insanların hayatlarının bir dönemde deneyebileceği şeyler. Ancak Ryan Graves’in bu hamlesi aynı zamanda sosyal medyanın ne kadar etkili bir mecra olduğunu gösteriyor. Atacağınız bir tweet, çok şeyleri değiştirebilir. Yeter ki doğru hesapları takip edin ve maceraya hazır olun.