Blog

Microsoft’un VR’a cevabı HoloLens geliştiriciler için siparişe sunuldu

Microsoft’un yükselişte olan VR trendine cevap olarak geliştirdiği HoloLens cihazları geliştiriciler için ön siparişe sunuldu. İlk teslimatlar ise 30 Mart’ta başlayacak.

Dokunmatik ekranlı akıllı telefon ve tabletler geride bıraktığımız 10 yıla damgasını vurdu ve halen teknolojiyle en sezgisel etkileşim yolumuz olarak popülaritelerini korumaya devam ediyorlar. Ancak bir yandan teknolojiyle etkileşime geçmenin daha iyi yollarını bulmak için çalışmaya da devam ediyoruz. Son zamanlarda sanal ve artırılmış gerçekliğin yeniden yükselişe geçmesinin sebebi de bu denilebilir. Oculus, HTC ve Sony gibi firmaların hızlıca adım attığı pazarda Google, Microsoft ve hatta Apple da geride kalmamak için çalışıyor. Apple’dan şimdiye kadar kayda değer bir hamle gelmedi ancak Google ve Microsoft rekabette fark yaratmak istiyor gibi görünüyor. Bunu Microsoft’un HoloLens hamlesinden anlamak mümkün.

HoloLens, popüler olan VR gözlüklerinin aksine tümüyle sanal bir gerçeklik sunmuyor, bunun yerine gerçek dünyayla etkileşime girebilen artırılmış gerçekliği kullanıyor. Gözlük üzerinden bir yandan dış dünyayı da görebilirken, sistem çevrenizdeki cisimleri algılayıp onlara göre tepki verebiliyor, hava durumu uygulamasını pencerenin kenarına yerleştirebiliyor.

HoloLens_1

HoloLens çalışma prensibi haricinde donanım ve fiyat olarak da VR ürünlerinden çok farklı. Örneğin Oculus 599 dolara satılırken, Microsoft HoloLens’in geliştirici sürümünü 3.000 dolardan siparişe sundu. Elbette arada çok ciddi bir fiyat farkı var. Ancak HoloLens, diğer VR ürünleri gibi güçlü (hatta çok güçlü) bir bilgisayar donanımına ihtiyaç duymuyor. Tüm donanım gözlük gövdesi üzerine yerleştirilmiş ve bu sayede bilgisayardan bağımsız olarak her yerde kullanılabiliyor. Microsoft, pil ömrünün de 2 saat civarında olduğunu açıkladı.

microsoft-hololens

HoloLens’in üzerinde çevredeki cisimleri algılamak için kullanılan kamera ve sensörlerin yanı sıra ‘Holographic Processing Unit” ve 32 bitlik bir Intel işlemci bulunuyor. Bu donanımın bilgisayardan uzakta çalışmak gibi bir avantajı olsa da görsel anlamda ne kadar tatmin edici sonuçlar vereceğini geliştiricilerin uygulamaları gösterecek.

HoloLens’in son kullanıcılarla ne zaman buluşacağı ise henüz belirsiz. Muhtemelen 2017 yılı bu alanda çetin bir rekabete sahne olacak.