Blog

Microsoft’un HoloLens projesi Oculus Rift’e rakip olabilir mi?

Sanal ve artırılmış gerçeklik konseptleri uzun zamandır hayatımızda olsa da son zamanlarda Oculus’un yarattığı etki yadsınamaz. Elbette Facebook gibi güçlü bir şirket tarafından satın alınması da Oculus’un popülerliğini artırdı.

Oculus’un sanal gerçeklik konsepti gözlerinizin önüne bir ekran koyma ve tamamen sanal bir dünya yaratma üzerine. Etkileşim ise cihazın vücut hareketlerinize verdiği tepkilerle sağlanıyor. Şimdi ise Microsoft, daha iyi bir alternatif geliştirdiğini düşünüyor. Çünkü sanal bir dünya yaratmak yerine gerçek dünyayı sanal görüntülerle güçlendiriyor.

Bu konsept artırılmış gerçeklik olarak kamerası ve ekranı olan birçok cihazda karşımıza çıkmıştı. Ancak Microsoft’un HoloLens konsepti çok daha gelişmiş. Çünkü çevredeki mekanı inceleyip grafikleri tam da mekana göre yaratabiliyor. Bununla birlikte kafa hareketlerinizi, el hareketlerinizi takip edip grafikleri yönetmenizi sağlıyor. Tüm bunlar Kinect’in sensör teknolojisine dayanıyor.

Elbette şuan Oculus çok daha gelişmiş durumda ve gerçek bir ürün olmaya daha yakın. Ancak Microsoft’un konsepti de heyecan yaratmayı başarıyor. İlk videolar daha çok canlandırma şeklinde hazırlanmış. Bu sebeple gerçekte HoloLens’in neler sunacağını bilmek güç.

Yine de Microsoft gibi güçlü bir şirket, geliştiricilere yeni bir alan yaratıp güçlü bir ekosistem oluşturmaya aday. Üstelik hem Google Glass hem de Oculus’un alanından pay çalabilecek potansiyele sahipler.