Blog

Microsof t’un Android Patentlerini Çinliler Açığa Çıkardı

Patent savaşı dendiğinde aklımıza Apple ve Samsung arasındaki mücadele geliyor. Fakat Microsoft, 2011 yılından beri Android karşısında net bir patent galibiyetinin keyfini yaşıyor. Android’li cihaz üreticilerinin büyük bir çoğunluğu Micrsoft ile yaptıkları lisans anlaşmaları neticesinde cihazlarını piyasaya sürebiliyor. Şimdiye kadar bu patentlerin içeriği gizli kalmıştı. Ancak Çinliler en azından patentlerin ismini açığa çıkardı.

Microsoft’un Nokia’yı satın alması sonucu birçok ülkede bu anlaşma rekabet kurullarının incelemesine sunulmuştu. Son olarak Çin de bu anlaşmaya onay verince Microsoft’un Nokia satın alması tamamlanmış oldu. Fakat Çinliler, incelemenin sonucu olarak Microsoft’un çok da hoşuna gitmeyecek bir hamle yaptı ve Microsoft’un sahip olduğu patentlerle ilgili bir liste yayınladı.

Listede Microsoft’un akıllı telefonlarda kullanılan teknolojilerle ilgili patentleri bulunuyor. Toplam sayısı 300’ü bulan patentlerin 73’ünün akıllı telefonların geneliyle ilgili olduğu belirtiliyor. 127 patent ise özellikler Android üreticilerinin kullandığı teknolojiler üzerine. Patentlerin tam içeriği bilinmiyor, sadece tescil numaraları ve kısa açıklamaları yer almış.

Patentler arasında Microsoft’un kendi patentleri olduğu kadar daha önce Nortel’in patentlerini almak için dahil olduğu Rockstar konsorsiyumundan gelen patentler de bulunuyor.

Microsoft’un her yıl Android’li üreticilerden lisans anlaşmaları çerçevesinde 1 ile 2 milyar dolar arasında gelir elde ettiği belirtiliyor.

Microsoft’un Nokia’yı satın alması sonrası patentler konusunda daha da agresif olması bekleniyor. Fakat öte yandan patentler konusunda şeffaflık sergilenmemesi konusunda eleştiriler var. Özellikler Android’li cihazlar üzerine çalışan küçük şirketler, Microsoft’un kendilerini ”öldürmek” için kasıtlı politikalar izlediğini savunuyor.

Aşağıda bu patentlerin yayınlandığı sayfanın linkini bulabilirsiniz. Fakat sayfa Çin dilinde. Sitenin İngilizce versiyonu da mevcut fakat patent listesinin İngilizce hali bulunmuyor.

http://www.mofcom.gov.cn/article/difang/henan/201404/20140400547823.shtml