Blog

Microsoft’un 1999 Yılındaki Akıllı Ev Konsepti

Microsoft’un 1999 yılında teknolojinin ev hayatına neler getirebileceğine dair hazırladığı konsept video, aslında geçen onca yılda pek de ilerleme kaydedemediğimizi gösteriyor.

Akıllı Ev ve Akıllı Şehir projeleri son yıllarda popüler olmaya başladı. Özellikle donanım üreticileri ve servis sağlayıcılar kendilerine yeni bir kanal yaratmak adına bu konuya heyecanla yaklaşıyorlar. İşin açıkçası bu konuda birçok çalışma olsa da henüz kitlelere hitap eden, popüler bir proje hayata geçirilebilmiş değil. Ama geriye dönüp baktığımız zaman anlıyoruz ki bunun sebebi kötü fikirler değil.

1999 yılında Microsoft’un bir konsept olarak hazırladığı Akıllı Ev videosu, aslında o yıllardan itibaren bu konuyla ilgili iyi fikirler geliştirildiğini gösteriyor. Microsoft, evdeki her cihazın birbirine ve internete bağlı olduğu, piyanodan buzdolabına ve hatta çöp kutusuna kadar her şeyin akıllı olduğu bir Akıllı Ev hayat etmiş. Windows’un arayüzü ve cep bilgisayarına bakarsanız o dönemde aslında imkanların ne kadar kısıtlı olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz.

Aradan geçen neredeyse 15 yıllık sürede bu konuda pek de aşama kaydetmediğimiz ortada. Fakat o yıllarda bir hayal olarak düşünülen her şeyi bugün pratiğe dökmek teknik açıdan mümkün. Önümüzdeki birkaç yılda “nesnelerin interneti” akımı sayesinde buna benzer evler görmemiz muhtemel. Umarız bundan 10 yıl sonra Akıllı Evler konusunda kaydettiğimiz ilerlemeyi konuşuyor oluruz.