Blog

Microsoft yapay zekâsını geliştirmek için bir Twitter hesabı kurdu

Microsoft’un yapay zekâ üzerine çalışan araştırma ekibi, daha doğal iletişim kurma becerileri kazanabilmesi için Tay isimli bir chatbot geliştirmiş ve ona bir Twitter hesabı açmış.

Günümüzde teknoloji ve insan duyuları arasındaki sınırları kaldırabilmek oldukça önemli. Nihayetinde tüm teknoloji insanlığa hitap ediyor ve biz onlarla duyularımızın el verdiği kadar etkileşime girebiliyoruz. Ancak artık parmakla dokunmakla, klavye tuşlarına basmakla, sadece izlemekle yetinmek istemiyoruz. Daha fazla duyumuza hitap eden, daha sezgisel yöntemler keşfettikçe ister istemez o yönlere kayıyoruz. Siri gibi sesli asistanlar, beyinlerimizi sanal bir dünyayla kandıran VR gözlükleri bunun son dönemdeki örnekleri. Ancak onların da daha fazla gelişmeye, daha akıllı hale gelmeye ihtiyaçları var. Burada da devreye yapay zekâ giriyor.

Microsoft’un yapay zeka araştırma ekibi, sesli ve yazılı sanal asistanların en büyük sorunu olan doğal iletişim kuramama eksikliğini bir yapay zekâ ve makine öğrenmesi sistemiyle çözmeye karar vermiş. Bu sistemin amacı, insanlarla bir anchorman gibi konuşarak değil gündelik hayatlarındaki şekilde etkileşime girebilen bir zekâ yaratmak. Sistemi geliştirmenin en iyi yolu ise onu doğrudan insanlarla konuşturmak. Dolayısıyla Tay adı verilen yapay zekâ bağlantılı chatbot’un kendine ait bir Twitter hesabına sahip olmasına karar vermişler.

Tay, Twitter’da tıpkı bir ”ergen” gibi iletişim kurabiliyor. Yani dilbilgisine uygun muntazam cümleler yerine kısaltmalar, emojiler, benzetmeler kullanıyor, espriler yapabiliyor. Üstelik ona bir şeyler yazmanız da şart değil. Sadece bir fotoğraf gönderseniz bile görsel algılaması çerçevesinde o fotoğrafa dair yorumlar ve şakalar yapabiliyor. Belirttiğimiz gibi sistemin amacı komik bir chatbot yaratmak değil. Chatbot sayesinde yapay zekâ sürekli yeni kelimeler, yeni benzetmeler öğrenmeye devam ediyor. Bunu twitter’daki konuşmaları tarayarak ve insanlarla etkileşim kurarak sağlıyor. Verdiği yanıtlar şimdilik önceki konuşmaların ve ekipteki editörlerin (hatta komedyenlerin) hazırladığı yanıtların birer karması şeklinde. Ancak Microsoft ona yeni yanıtlar ekleyebildiği gibi Tay kendisi de zamanla yeni yanıtlar yaratabiliyor.  

Bu sistem, kısa vadede eğlenceli olmaktan öteye geçemeyebilir. Ancak uzun vadede sizin tüm kısaltma, benzetme ve esprilerinizi anlayabilecek, emojilerinizden anlam çıkarabilecek bir yapay zekânın gelişmesini sağlayabilir. Cortana’nın böyle yeteneklerle muhteşem hale geleceğine hiç şüphe yok.

Tay’a twitter hesabı haricinde GroupMe ve Kik’ten de ulaşmak mümkün.

Güncelleme:

Microsoft, Tay hesabını kapatmak durumunda kaldı. Görünüşe göre direkt olarak insanlardan öğrenmek, bir yapay zeka için pek de sağlıklı bir şey değil. Zira aldığı yanıtlardan öğrenen ve yeni yanıtlar yaratan Tay, karşılaştığı ırkçı ve agresif yorumları da kendi dağarcığına katınca ortaya ‘skandal’ nitelikte bazı tweet’ler çıkmış. Hitler’e övgüler yapan, siyahiler ve Yahudiler hakkında ırkçı bazı yorumlarda bulunan Tay’ın tweet’leri Microsoft tarafından silindi. Ardından da hesap askıya alındı.

Elbette Tay’ın yaptığı yorumlar da nihayetinde biz insanlardan geliyor. Ne yazık ki böyle agresif düşüncelere sahip binlerce insan var. Ancak yapay zekâların da biraz ‘terbiye’ edilmeye ihtiyacı oluyor ve olmaya devam edecek.