Blog

Microsoft How-Old.net’i bir günde hazırlamış

Microsoft’un viral etki yaratan servisi How-Old.net aslında beklentilerin çok ötesine geçen basit bir demo projesi. Öyle ki birkaç geliştirici bu servisi sadece 1 günde hazırlamış ve aslında 15-20 kişi ile test edeceklerini düşünüyorlarmış. Ancak servisi şimdiye kadar 33 milyon kişi kullanmış.

How-Old.net, Microsoft’un bulut platformu Azure üzerinde kolayca çalıştırılabilecek API’leri sergilemek amacıyla hazırlanmış. Aslında Microsoft da bu API’nin yaş tahmini konusunda pek başarılı olmadığının farkında fakat bunun eğlenceli sonuçlar yaratacağını düşünmüşler. BUILD2015 konferansında sergilemek için bir demo hazırlamaya karar verildiğinde birkaç yazılımcı bir araya gelmiş ve bu siteyi 1 günde hazırlamışlar.

İlk başlarda test etmek için en fazla birkaç kişinin gireceği düşünülen site BUILD2015 sonrasında birkaç saat içerisinde 35 bin kullanıcı tarafından kullanılmış. Bunların 29 bininin ise Türkiye’den gelmiş olması şaşırtıcı. Belli ki yaşımız konusunda tahminleri oldukça önemsiyoruz.

how_old_turkey

Bir haftanın ardından ise siteye yüklenen fotoğraf sayısı 240 milyonu geçmiş durumda. Bu fotoğraflar 33 milyon farklı kullanıcı tarafından yüklenmiş.

Microsoft, How-Old.net’in arkasındaki “Face Detection” API’sini Azure kullanan diğer müşterilerine de sunabiliyor. Bu linkten API’nin sayfasına ulaşabilirsiniz.

Bu kadar bahsetmişken biz de birkaç deneme yapalım 🙂

nevzat_aydin_how_old

Nevzat Aydın – 39

melih_odemis

Melih Ödemiş – 39

Hasan Aslanoba-4

Hasan Aslanoba – 52

JoachimBehrendt

Joachim Behrendt – 55

fatih-isbecer

Fatih İşbecer – 39

Sina-Afra-1

Sina Afra – 47

Burak_Hatipoglu

Burak Hatipoglu – 43

Sedat_kapanoglu

Sedat Kapanoğlu – 39