Blog

Microsoft bu kez de ikizinizi bulmak istiyor

how-old.net ile çok iyi bir viral etki yakalayan Microsoft, bu kez de iki kişinin ikiz olma ihtimalini ölçen bir site tasarlamış.

Microsoft’un fotoğraflar üzerinden yaş tahmini yapan how-old.net’in beklenmedik şekilde nasıl başarılı olduğundan bahsetmiştik. Microsoft’un bu projedeki amacı Azure altyapısını kullanarak bulut üzerinde nasıl kolayca platform inşa edilebildiğini göstermekti. Ancak insanların hassas olduğu yaş tahmini konusuna dokununca ciddi bir viral etki yaratmayı başardı ve bir anda milyonlar tarafından kullanıldı.

Bu etkiyi seven Microsoft şimdi benzer bir çalışma daha yapmış: twinsornot.net. Bu kez platform basit ve hazır bir altyapı kullanarak iki fotoğraf arasındaki benzerlikleri kıyaslıyor ve bu iki fotoğraftaki kişilerin ikiz olma olasılığını % ile belirliyor. Elbette amaç yine eğlenceli sonuçlar ortaya çıkarmak. Fenotip etkisini ölçmek için çocukluk arkaşınız ile fotoğrafınızı yükleyip bir kıyas yapabilirsiniz. Örneğin bizim benzerliğimiz pek de dillere destan değil.

Microsoft yine bu projenin kolaylığına vurgu yapıyor. Microsoft ekibinden Mat Velloso bu projeyi bazı Microsoft etkinlikleri için gittiği Çek Cumhuriyeti’nde otel odasında 4 saatlik bir çalışmayla hazırladığını söylüyor. Blog yazısına bu linkten ulaşabilirsiniz.

benzerlik_microsoft

Sanki bu kez how-old.net kadar başarılı olamayacak gibi görünüyor. Ancak zamanında bir okul odasında başlayan ‘face-mash’in bugün milyar dolarlık Facebook’a dönüştüğünü düşünürsek, ortaya ilham verici çalışmalar çıkarmak mümkün.