Blog

Michael Seibel Startup Istanbul’da

Startup Istanbul 2014 Konferansı bu yıl Justin.tv, Socialcam ve Twitch gibi dünyaca ünlü platformların kurucularından biri olan Michael Seibel’i ağırlayacak.

Amerikalı bir girişimci olan Michael Seibel, 2005 yılında Yale Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra 2006 kışında 3 ortağıyla birlikte Justin.tv üzerinde çalışmaya başladı. Justin.tv, ortaklardan biri olan Justin Kan’ın hayatını 24 saat yayınlayacak bir platform olarak hayata geçirildi. 2007 yılında bir yatırım alan proje, böylece yeniden doğdu ve herkesin canlı yayın yapıp – izleyebileceği bir platforma dönüştürüldü. 2010 yılında Justin.tv karlı bir şirket haline geldiğinde Seibel ve ortakları yeni projeler üzerinde çalışmaya karar verdiler. Bu projeler Socialcam ve Twitch.tv idi.

Kısa bir süre sonra yeni projeler yeni şirketler haline dönüştü ve Michael Seibel yoluna Socialcam ile devam etti. Mobil cihazlardan video paylaşımı ve canlı video yayını konusuna odaklanan bir uygulama olan Socialcam, 2012 yılında Autodesk tarafından 60 milyon dolara satın alındı.

Twitch ise Xbox ve PlayStation’a dolayısıyla oyunların canlı paylaşımı üzerine yoğunlaşan bir platformdu ve hatırlayacağınız gibi kısa bir süre önce Amazon tarafından satın alındı.

Michael Seibel, Socialcam satıldıktan sonra Kaliforniya merkezli bir girişim hızlandırıcı olan Y-Combinator’de yarı zamanla partner olarak görev almaya başladı ve halen bu görevi sürdürmeye devam ediyor.

Michael Seibel, Startup Istanbul 2014 konferansı çerçevesinde 30 Eylül’de İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde konuşma yapacak ve girişimcilerle bir araya gelecek.

Startup Istanbul hakkında daha fazla bilgi ve diğer konuşmacılar için bu linke göz atabilirsiniz.