Blog

Michael Dell’den Girişimciler için ”3P” Kuralı

Dell’in kurucusu Michael Dell, belki eski günlerindeki kadar göz önünde olmasa da halen çok önemli isim. PC satışlarındaki durgunluk ile duraksama dönemine girmiş olsa da Dell, halen teknoloji dünyasında önde gelen markalardan ve bu markanın yaratıcısı markaya soyadını verecek kadar kontrol sahibi.

Peki Michael Dell bu günlere nasıl geldi ve girişimcilere tavsiyeleri neler? Ünlü işadamı inc.com için kaleme aldığı yazıda bu konuya değinmiş.

”Nasıl başarılı bir girişimci oldunuz?” sorusunun favorisi haline geldiğini söyleyen Dell, bunun bir ironi olduğunu söylüyor. ”Eğer başka birinin girişimcilik konusundaki tavsiyelerine ihtiyacınız var ise, muhtemelen siz bir girişimci değilsiniz.” diyor ünlü CEO.

Şimdiye kadar kendisine de birçok önemli ismin nasihatler verdiğini söyleyen Dell, ”Eğer birilerinin bana ne yapıp, ne yapamayacağımı söylemesine kulak assaydım bugün bir yazıyı bir IBM bilgisayardan yazıyor olurdum. IBM artık bilgisayar üretmiyor ve ben yazımı Dell markalı bir bilgisayardan yazıyorum” şeklinde yaklaşımını ifade etmiş. Yani Michael Dell, eğer girişimci olmak istiyorsanız kendi hedefiniz için çalışmalı, başkalarına pek de kulak asmamalısınız diyor.

Yine de kendi adına girişimcilerde olması gereken ”3P” kuralını şöyle açıklamış:

”Passion” – Tutkunuzu keşfedin

”Girişimciler, projelerini hayata geçirmek için herkesten fazla çalışır. Ama onlara keyif/çalışma dengesi hakkında sorular sorarsanız çok fazla şikayetçi olmadıklarını görürsünüz. Çünkü çalışmak, hayal ettikleri şeyi hayata geçirmek onlar için bir tutkudur. Bu sebeple o proje üzerinde çalışırken kendilerini çalışıyormuş gibi hissetmezler. Bu eğlenceli, enerji veren bir süreçtir.

Ben de küçükken teknolojiye çok meraklıydım. Küçücük bir çocukken farklı sesler çıkaran aletler aklımı başımdan alıyordu. Bu sayede teknolojinin benim tutkum olduğunu farkettim.”

”Problem” – Çözecek bir problem bulun

”Her başarılı iş fikrinin arkasında bir problemi çözmesi yatar. Eğer çözdüğünüz problem büyük ise geri dönüşü de büyük olur. Ben de bir IBM PC’yi parçalarına ayırdığımda iki problem keşfettim. Birincisi her parçanın farklı üreticilerden geliyor olmasıydı. İkincisi ise parçalar 600 dolar tutarken bilgisayarın fiyatının 3,000 dolar olmasıydı. Daha iyi bir yol olduğundan emindim ve Dell doğdu.

Benim çözdüğüm problem, PC endüstrisini değiştirdi. İnanın bana sizin endüstriniz de bir gün değişecek. Etrafta çözülmeyen bekleyen birçok problem var.”

”Purpose” – Bir amaç edinin

”Tutku ve problem bir şirketi başlatmak için yeterlidir. Fakat sizi gideceğiniz yere götürecek olan amacınızdır. Dell’i ilk kurduğumda bir amacımız olduğundan emin değildim. Ama daha sonra amaç gelip bizi buldu; Tüm dünyada teknoloji adaptasyonunu artırmak ve insanların potansiyelini ortaya çıkarmak.

Yola çıkarken işlerin bu noktaya geleceğini düşünmemiştim. Ama bu yıl Dell 30 yaşına gelmiş bir şirket ve geçtiğimiz yıl kapalı bir şirket hale gelerek çok önemli bir iş başardı. Bundan sonra edindiğim tecrübeler ve inanç ile bir 30 yıl daha çalışmaya istekliyim.”