Blog

Metin Kahraman – Monitera 9 Aralık 2010 Makale

2008 yılında kurulan Angelabs’ın Ideshot ve Twshot’tan sonra geliştirdiği Monitera, sanal ortamda kişisel veya kurumsal itibar takibi amaçlı geliştirilen, müşteri tarafından hazırlanan anahtar kelimeleri bloglarda, haber sitelerinde, sosyal ağlarda, forumlarda, sözlüklerde devamlı olarak tarayıp ilgili sonuçların raporlanmasını sağlayan bir hizmettir. Online itibar takibi için bireysel çabaların yeterli gelmediği günümüzün web dünyasında Monitera, başta büyük sosyal medya siteleri olmak üzere tüm siteleri anlık olarak tarayıp
bu sitelerde geçen ilgili verileri derleyip geriye dönük analizler için de saklamaktadır.

Tarama ve analizler dil yapısını dikkate alarak yapılmaktadır; anahtar kelime tabanlı aramanın dışında, marka ve kişiye ait yorumları içeren fakat anahtar kelimelerin bulunmadığı gönderiler de Monitera tarafından anlaşılmakta ve toplanmaktadır. Web’den derlenen içerik Monitera’da ton, kategori ve etikete göre sınıflandırılmaktadır. Ton, gönderinin kişi veya marka ile ilgili olumluluk derecesinin ölçüsü; kategori, gönderinin içeriği ve ne hakkında olduğu, etiket ise gönderinin niteliğinin (şikayet, eleştiri, beğeni vs.) ölçüsüdür.

Bu parametrelere göre yapılan itibar analizi ile tarihe veya mecraya göre sorgulamalar yapılmakta ve kişilerin yorumlarındaki değişmeler ölçülebilmektedir. Monitera, sadece bir takip etme ve raporlama aracı olarak hizmet vermektedir. Raporlama sonrasında danışmanlık vermemektedir. Rakip firmalarla temel farkı içerik takibini yerelleştirmesidir; altyapısında sadece içeriği Türkçe olan gönderileri ayıklayabilecek bir uygulama çalıştırmaktadır. Bununla birlikte ekşisözlük, itüsözlük, şikayetvar.com gibi Türkiye’ye özgü sitelerin de özellikle üzerine eğilmektedir.
Monitera ve benzeri hizmetlerin gelişimi yükselen bir grafik çizmektedir. İtibar takibi aracının yanında danışmanlık hizmeti de veren firmalar Türkiye’de de bulunmakla birlikte, yurtdışında kısa bir süre önce iki tanesi büyük medya grupları tarafından satın alınmıştır.
Sermaye sahipleri ve yatırımcılar, şimdilik emekleme çağındaki bu sektörün gelişimini izlemekle birlikte, güven duydukları anda teşebbüste bulunabileceklerdir.