Blog

Messenger ve WhatsApp SMS’i üçe katladı

Facebook’un her yıl duyurularını gerçekleştirdiği ve yeniliklerini görücüye çıkardığı F8 geliştiriciler konferansının bu yılki ayağında, firma anlık iletişim alanındaki dominant pozisyonuna dair verileri açıkladı.

Messenger’ın 2015 yılında en hızlı büyüyen Facebook platformu olduğunu söyleyen Mark Zuckerberg, platformun ayrıca Facebook’un ardından dünyanın en popüler ikinci iOS uygulaması konumuna yükseldiğine dikkat çekti.

Geçtiğimiz yılki F8 etkinliğinde Facebook Messenger’ın aylık aktif kullanıcı sayısı 700 milyon açıklanmıştı. Platform ocak ayına kadar 100 milyon yeni aktif kullanıcı kazandı ve bu sayı şu an 900 milyona dayanmış durumda.

Mesajlaşma uygulamalarının popülerliği göz önünde bulundurulunca Messenger’ın ortaya koyduğu istatistikler hiç de şaşırtıcı değil fakat yine de platformun WhatsApp ve Instagram gibi diğer Facebook platformlarından daha hızlı büyüdüğünü belirtmek gerek.

Zuckerberg, Facebook ve WhatsApp üzerinden gönderilen mesajların günlük sayısının 60 milyar olduğunu ve SMS’in 20 milyarda kaldığını söylüyor.