Blog

Mehmet Keteoğlu – Yakala.co 16 Aralık 2010

Yer: İstanbul

Tarih: 16/12/2010

Konuşmacılar: Mehmet Keteoğlu

Şirket: Yakala.co

Konu:  Yakala.co

Burak Büyükdemir: E-tohum tvdesiniz yanımda yakala.co nun kurucusu metin keteloğlu var hoşgeldiniz

Mehmet Keteoğlu: Hoşbulduk

Burak Büyükdemir:Nasılsınız ?

Mehmet Keteoğlu: Çok teşekkürler.

Burak Büyükdemir: Yakala.co isim olarak içerisinde espri barındıran ondan sonra diğerlerinden farklı bir grup satın alma sitesi öyle değil mi?

Mehmet Keteoğlu: Doğru

Burak Büyükdemir: neler yapıyorsunuz niçin böyle bir girişimi kurma fikriniz oldu? aslında bu grubun arkasında kimler bir onu dinleyelim istedim sizden

Mehmet Keteoğlu: Tabii fikir annesi ve babası diyebileceğim babası benim annesi de diğer ortağımız. yaklaşık 16 sene Amerika de teknolojiyle ve artı strateji danışmanlığı yaptım.ve o süreçten sonra teknoloji ve girişimcilik hep içimde olan birşeydi zaten.bu konsept de 2008 sonları gibi 2009 da doğduktan sonra amerika da oldukça hızlı ivme kazandı. 2010’ a gelindiğinde artık milyar dolarlık bir şirket haline geldi grupon. Türkiye’ ye kopyalanabilir olması sebebiyle gruponla esasen görüşmeye başlamıştık biz o sıralar nisan’da. Fakat citydeal’ı onlar satın aldılar avrupa’da daha hızlı avrupa pazarının tümüne penetre edebilmek adına.

Burak Büyükdemir: esasında yakala.co yoktu ama?

Mehmet Keteoğlu: yakala.co yoktu.ocak’tan beri vardı bu fikir kafamızda ama gruponla beraber acaba avrupa’da yapabilir miyiz diye planlıyorduk. yani işin özüne baktığınız zaman ben bu işin çok kopyalanabilir bi model olmasından dolayı ve tüketiciye de sadece kuru kuru fırsat sunulması vizyonundan daha öteye taşıyalım dedik. yakala.co ordan doğdu.yani fırsat ne olursa olsun tüketiciyi andaje edebilmek, esprili olabilmek,bazen sürprizler sunabilmek.. bütün bunlar marka kimliğinin bir parçası yani sadece fırsat sunalım ve onla kalalım istemedik. ve biz bu kimlik doğrultusunda yakala.co ismiyle başladık.

Burak Büyükdemir: Kim buldu bu ismi?

Mehmet Keteoğlu: Esasında bu işler şöyledir fırsatlar var fırsatlar bizim de aklımıza yakala geldi yakala.com nokta teknolojisine sahip olduğu bir siteydi.sonra düşündük yakala üstüne gene eskiden yakala joe vardı. e dedik ki niye joe bir personal assistant gibi kullanmayalım? bir maskotumuz olmasın? o maskot gidip fırsatlar sunabilir.aynı zamanda pazarlama işinde değişik karakterlere bürünebilir zaman içinde. o şekilde yakala.co geldi anlık diyebileceğimiz bi şey ama isim bizim kimliğimizle de çok oturuştu.gerek sürprizlerle dolu olmak istememizden gerek esprili oluşumuzla tonumuzla, duruşumuzla ki biz fırsatları siteye koyarken bile çok kuru bi dille yansıtmıyoruz. yani mesela life.co da bir kan testini alyuvarlar yalan söylemez diye duyuruyoruz.sosyal mecraları şu anda en fazla kullanan site olduğumuzu düşünüyorum. facebook ta cem yılmaz la çalışmamızla başlayan o süreçten bu yana kimi zaman konser biletleri dağıtıyoruz kimi zaman sorular soruyoruz kimi zaman bloglara giriyoruz espriler yapıyoruz yani insanlar markayı yaşamalı diyoruz kuru kuru fırsat olsun istemiyoruz.

Burak Büyükdemir: yakala.com’u neden almadınız?

Mehmet Keteoğlu: Aldık evet nokta teknolojist le anlaştık onu da farklı bi şekilde kurgulayacağız.
Burak Büyükdemir: cem yılmaz la neden böyle bir giriş yapmayı hedeflediniz? internet projeleri böyle alttan çıkar ama siz üstten geldiniz aslında Türkiye’ nin en önemli karakterlerinden birini yani reklam ve sanatçı anlamında kullanarak başladınız..

Mehmet Keteoğlu: Sosyal mecraların son on sene içinde dijital platforma kaymasını hepimiz biliyoruz. myspace le başlayıp facebook ikinci olmasına rağmen öne geçti şu anda 19-20 milyon sadece türkiye’de tekil kullanıcının vakitlerini geçirdikleri bir ortam. şunu yadsıyamayız artık tv ya da kablolu vs gibi ki google iş modeli tamamen bunun üzerine kuruludur online advertising dediğimiz şeyin üstüne kuruludur. gerçekten o 25-45 yaş kitlenin ciddi bi oranda artık saatlerini internette geçirdiğini biliyoruz. Şimdi biz niye cem yılmaz’ı seçtik.yani cem de bizi seçti esasında. şöyle ki birincisi bizim marka duruşumuz ve oluşturmak istediğimiz kimliğin temel öğeleri sürprizlerle dolu olmak esprili olmak sıcak samimi olmak ve ara sıra belki hiç bulunamayacak fırsatları da bir araya getiriyor olmak. biz bunun üstüne düşündüğümüzde Türkiye de bizimle bu konuda örtüşebilen ve sosyal mecrayla iç içe dijital platformda online ve offline hedef kitlemizle iç içe olan bir tane karakter vardı o da cem yılmaz.o da bizi öle gördü. özellikle sosyal mecrada dijital platform olarak kendisiyle örtüşen mecra olarak bizi gördü. Sağolsun bizimle çalışmayı kabul etti.

Burak Büyükdemir: Nasıl bir talep gerçekleşti ilk ürüne?

Mehmet Keteoğlu: Şöyle diyeyim ben internette herhangi bir dijital platformun doğuş örneğini benchmark alırsam herhalde bizimki gibisine çok az rastlanır. biz ilk önce cem’in special edition ipad’ ini hiç ortaya çıkarmadan facebook’ ta tiz ettik ve çok basit olarak hürriyet’te çok basit bir bannerimizi döndürdük.

Burak Büyükdemir: Basit olunca orada büyük bir trafik var.

Mehmet Keteoğlu: Hürriyet’e giren insanlar haber okurken orda penır dönerken çok eğlenen ve en çok yeğlenen üzerine tıklanıp insanların siteye gelip acaba bu neymiş demeleri ve ordan bizim o 3-4 gün içinde çektiğimiz trafik ve bir de arkasından açıkladıktan sonra ipadleri satışa çıkardığımız günkü trafik heralde başka bir dijital internet sitesinin kuruluşunda..

Burak Büyükdemir: Kaç tane ip aldı?

Mehmet Keteoğlu: 5 dk içerisinde 16:30 ile 16:35 arasında satış gerçekleşti 500 ile 600 bin arasında insan olduğunu söyleyebilirim

Burak Büyükdemir: 500 ile 600 bin trafiği o 5 dk içerisinde heralde serverler çekmedi öle değil mi ya da hazırlıklı mı değildiniz?

Mehmet Keteoğlu: Hürriyet günde 2 milyon tekil kullanıcı trafiği alıyor biz 1-2 dk ya sıkışmış trafikten söz ediyoruz bir hatamız olduysa o kadarına hakkaten hazırlıklı değildik. esasında extra kapasitemiz vardı ama o trafikte serverler arası dengeyi sağlayan mekanizma bile çöktü. ama sonucunda biz 75 tane hedeflerken 221 tüketici o ipadlere sahip oldu extradan 146 kişiye de fayda sağlamış olduk.

Burak Büyükdemir: Neden fazla bi satış oldu?

Mehmet Keteoğlu: Çünkü aynı o kadar birden o kadar kişi satın alma işlemini gerçekleştirdği zaman bunu bir turnike gi,bi düşünün yazılımlarında çalıştığı mantık. biz datlardaki turnikeye aynı anda 5 bin kişi girmeye çalıştığı zaman orda bi sayaç olsun aynı anda 3 kişi geçtiği zaman turnikeden sayaç hala 1 atar.5 kişi geçtiği zaman hala 1 atar.

Burak Büyükdemir: yazılımcı değilim ama yani acaba stok sayısı belirtip ondan sonra durması gibi bi şey yapmadınız mı?

Mehmet Keteoğlu: yani teknik kısmına girmek istemiyorum turnikeden 3 kişi geçmiş 1 atmış mantığıyla bakın olaya bizim için öyle bir andı ki bir yanda pos makinasında su akar gibi kitlelerin aktığını gördük ve 1500 kişiye yakında posta onay bekleyen kişi vardı. bizim için çok güzel bir lansman oldu.

Burak Büyükdemir: Peki satışlar hala aynı şekilde devam ediyor mu yani insanlar hala bu şekilde büyük kitleler halinde geliyor mu?

Mehmet Keteoğlu: Birazcık organik yani işi cour işimiz olan satın alım üzerine odaklanarak soluklanarak diğer illerde altyapımızı oluşturarak ilerliyoruz. amacımız çok kitle ama core işimize dönmeyecek kitle değil yani biraz organik soluklanarak yavaş yavaş ilerliyoruz şu anda da gayet iyi gidiyoruz. biz sadece trafik çekmek için arkadaşını davet işte 5 lira ver 10 lira ver hiç onlara yönelmedik çünkü inanmıyoruz onlara açıkçası. ama hedef kitle odaklı değişik konserler olabilir bu insomnia diye bi konser vardı 20 kişilk hediye bilet dağıttık çok ilginçtir life.co nun bodrum da bir zayıflama kampı için en fazla kupon alan kişi o konsere bilet kazanan kişi bunlar bizim içn öğretici yani bize üye ol benim core işimde ol ama hedef kitlemde olmayan kişi istemiyoruz.

Burak Büyükdemir: Peki hürriyet teki reklam devam ediyo sanırım ben girdiğimde sol üst köşede görüyorum

Mehmet Keteoğlu: Evet tıkla fırsatı zıpla evet

Burak Büyükdemir: Hürriyet te sizin ortaklarınızdan birisi sanırım doğan grubu

Mehmet Keteoğlu: Doğrudur

Burak Büyükdemir: ve orda büyük bir trafik alıyorsunuz rakiplere yönelik baktığınızda aslında bir avantajınız var öle değil mi?

Mehmet Keteoğlu: evet

Burak Büyükdemir: ve tek üründe satmıyorsunuz yani diğer grup sitelerinden yakala.co nun farkı da bu öle değil mi?

Mehmet Keteoğlu: Evet

Burak Büyükdemir: Yurtdışında bunu aynı şekilde yapan var mı

Mehmet Keteoğlu: yurtdışında açıkçası çok kopyalandı kullanıldı lokal pazarlarda ama baktığım zaman bi grupon u beğeniyorum yani markalaşma adına gerçekten çok beğeniyorum. hem grupon ismin oturtmak hem markayı sevdirmek chicago da doğdu ve ben de orada yaşamıştım gerçekten çok başarılı işler yaptılar çok takdir ediyorum. ama kopyalanan aynı alanda markalaşan işlerde aynı oranda markalaşmayı aynı ordanda markayı sevdirmeyi göremiyorum markaya yatırımı göremiyorum. Açıkçası bence bu önemli bir eksiklik çünkü bu piyasa belki dışarıda amerika 3 5 oyuncusu var social living diye bi site var o da geriden geldi Washington post la bir işbirliği yaptılar çok da başarılılar. ama ben de aynısı olayım mantığıyla bu piyasada var olmak zor. çünkü tüketiciler de zorlandılar. gerçekten markalaşmak ve markaya yatırım yapmak oldukça önemli.

Burak Büyükdemir:siz fiziksel ürün de satıyorsunuz

Mehmet Keteoğlu: Satıyoruz

Burak Büyükdemir:peki içeride iş modelişni zorlaştırmıyor mu operasyonu zorlaştırmıyor mu

Mehmet Keteoğlu: Yok, açıkçası fiziksel ürün sattığınız kitleye kurumların da ihtiyacı var. yani siz belirli bir kitleye ulaşımı sağladığınız anda bu onlar için de mantıklı çünkü envanterleri var. tanıtım amaçlı kendi markalarını duyurmak için birçok ilde yaspıyor olabilirler kısıtlı bir sayıda sezon ürünlerini açabilirler envanterlerini boşaltmak isteyebilirler kitle erişim önemli avm lerde görüyorsunuz %50 boy boy indirimleri var ama sokakatan geçen insanların oraya girmesine bağlılar. yani bu kanal etkin duyuru için gerçekten çok önemli. örnek vereyim size mesela life.co nun istanbul daki bir zayıflama kampı ölü dönemi olan şubat ta duyurabilmek için ne yapabilir ya reklam verecek ya database ine mail atacak ya da birileriyle işbirliği yapacak
ama bizimle yaptığı zaman biz onlara o kanala erişim gücü sunabiliyoruz hürriyet gibi garanti de bizim önemli bi partnerimiz

Burak Büyükdemir:hürriyet gibi işin içinde mi garanti?

Mehmet Keteoğlu: Hayır ama bizim çok önemli bir partnerimiz bilfiil işin içinde yani exclusive olarak

Burak Büyükdemir: Çünkü onların çok point of sale kısımları var onlara ulaşabiliyorlar.

Mehmet Keteoğlu: Evet, biz onu özellikle shop&miles ve bonus card kullanıcıları kitlesine erişimde bize çok büyük avantajları var. biz de onların tüketici kitlesine extra avantajlar sunarak memnun etmeye çalışıyoruz. özellikle bu gibi kurumları istedikleri kitleye ulaştırabilme adına sağladığı bir avantaj. ama dediğim gibi bodrum daki fırsatın ölü dönemde istanbul’ daki bi tüketiciye ulaştırabilme kolay bir kanal değil. biz o tip fırsatlar sunabildiğimiz zaman onlara da tüketici kazandırabiliyoruz bunu kanıtladık çok da memnunlar.

Burak Büyükdemir: rekabet nasıl gidecek önümüzdeki dönemde? çünkü çok oyuncu var sektörde ve büyük oyuncular arayı açıyorlar sermaye gereksinimi de oluştu artık çünkü bir bariyer oluştu artık yani tüketici bariyerine ulaşmak gerekiyor yoksa herkes teknolojik olarak bu işi yapıyor ama arkada satış ekibi oluşturmak reklam yapmak düzenli olarak müşteriyle ilişkiyi sağlamak destek sağlamak gibi giriş engelleri ortaya çıkıyor sermaye girişi olabilir. önümüzdeki 2011’de Türkiye’deki rekabetten bahsediyorum yakala.co’ nun ne gibi hedefleri var?

Mehmet Keteoğlu: Belki şöyle tanımlayabilirim biz de bu pastanın içindeki lider oyunculardan biri olmak hedefindeyiz. bu doğrultuda da zaten yola çıkarken de stratejik yapıtaşlarını da buna göre oturtturduk. bir hürriyet in garanti’nin erişim gücü yadsınamaz hiçbir zaman. buna ek olarak başka kanal ortaklarımız da olacaktır. hürriyet zaten yıllardır buı şehirlerde. o şehirlerde ilişkilerimiz çok daha güçlü. Zeminimiz var ekibimiz hürriyet ofislerinde yerleşik. Dolayısıyla unutmayın ki bu kategori Türkiye’de henüz 6 aylık bir kategori. hızlı gelişen bir kategori. ama hiç kimse bence Türkiye’de bu sonuçların Amerika’daki gibi hızlı olacağını varsaymamalı. Çünkü Türkiye’de internet kullanımı henüz %30’larda Amerika’da %80’lerde.  Dolayısıyla tüketicinin o noktaya gelmesi internetin kullanımı bu kategoriyle beraber sanıldığı gibi 2 ayda 3 ayda olacak işler değil bunlar. Dolayısıyla belki biraz daha uzun soluklu bir yarış olacak bu. bu bir maraton diye tanımlıyoruz biz ama emin adımlarla ilerliyoruz. erkenden hızlıca diğer illere gidiyoruz. Ankara’da dün açıldık İzmir’de haftaya açılıyoruz. keza diğer illerde çok kısa süre sonra başlıyoruz ama altyapısını biz Ankara’nın belki iki ay önce kurduk. yani hedefimiz 2011 bizim yapılandığımız ivme kazandığımız bir yıl olacaktır. ama ben sektörde taşların 2-3 yıl sonrasında oturacağını düşünüyorum. şunu da unutmayım groupon rakibi yokken 2008 sonunda kurulmasına rağmen 2010’un 1. çeyreğinden sonra ivme kazandı. yani 1,5 senede aldı. dolayısıyla livingsocial onun 6-8 ay gerisinden geldi ama şimdi ciddi bir oyuncu oldu. yani burada uzun soluklu bir yarıştan söz ediyoruz.

Burak Büyükdemir: Çok teşekkür ediyorum. Tüm bu bilgiler yakala.co’nun yaptıkları ve yapacaklarını sizden dinlemek çok güzel oldu.

Mehmet Keteoğlu: Bizi yaptıklarımızla değerlendirin.

Burak Büyükdemir: Yapılacakları da göreceğiz yakında.

Mehmet Keteoğlu: evet.

Burak Büyükdemir: Bir sonraki e-tohum programında görüşmek üzere.