Blog

MasterCard’dan Parmak İzi Okuyuculu Kredi Kartı

MasterCard, parmak izi okuyucusuna sahip ilk kredi kartını duyurdu. Bu kart, ödemelerde şifre kullanmak yerine sadece parmak izinizi okutarak onay verebilmenizi sağlıyor.

MasterCard, bu ürün için Zwipe şirketiyle işbirliği yapmış. Kartın biyometrik altyapısı Zwipe tarafından geliştirilmiş ve MasterCard ile birlikte prototip haline getirilmiş. İlk prototip bazı pilot projelerde test edilmiş fakat içerisinde bir pil taşıyor olması sebebiyle pek beğenilmemiş. Zira pilin bitmesi durumunda kartın parmak izi okuyucusu devre dışı kalıyor.

Bunun üzerine Zwipe, resmini gördüğümüz bu modeli geliştirmiş. Verilen bilgiye göre bu yeni model pasif bir sisteme sahip. Yani normalde herhangi bir güç kaynağına ihtiyaç duymuyor. Kullanılması gerektiği zaman elbette düşük bir enerjiye ihtiyaç duymaya başlıyor. İşte Zwipe’ın çözümü, güce ihtiyaç duyulduğu RF teknolojisini kullanıyor ve çevredeki kredi kartı terminallerinden gelen sinyallerle aktif duruma geçiyor. Karta gelen RF sinyal küçük bir elektrik akımı yaratıyor ve parmak izi okuyucu çalışıyor. Parmak izi verisi de kartın üzerindeki bir hafızada depolanıyor. Yani herhangi bir sunucuya gönderilmiyor.

MasterCard, bu ürünün 2015’in ortalarında piyasada olabileceğini açıkladı. Akıllı telefonlar sayesinde parmak izi okuma sistemiyle alışverişi kullanmaya başlamıştık. Şimdi bu sistemin basit kredi kartlarına da geliyor olması geleceği alışveriş dünyasında ihtimalleri artırabilir.