Blog

MasterCard ”Selfie Pay” sistemini hayata geçiriyor

MasterCard, kullanıcıların telefonlarından selfie çekerek ödemelerine onay verebilecekleri ”selfie pay” yöntemini kullanıcılara sunuyor. Ayrıca şirketin gelecekte giyilebilir teknolojiyle ilgili fikirleri de var.

Yüz tanıma teknolojisi son yıllarda çok ciddi biçimde gelişti. Facebook artık her fotoğrafımızda kimlerin olduğunu anında anlayabiliyor. Üstelik algoritmalar, yüz çizgilerimizi ve mimiklerimizi takip edip onların yerine sanal bir yüz de yerleştirebiliyor. Bu kadar gelişmiş bir teknolojiyle banka ödemelerimizi onaylamak için de yüzümüzü kullanmamız mümkün hale geliyor. MasterCard da bu fikri hayata geçirmeye karar vermiş.

MasterCard’ın yeni mobil uygulaması sayesinde kullanıcılar mobil ödemelerini selfie çekerek onaylayabiliyorlar. Ön kamera üzerinden fotoğrafınızı çekerken göz kırpmanız şart, böylece sistemi bir fotoğraf kullanarak aldatmanızın önüne geçiliyor. MasterCard algoritmanın gerçek bir yüz yerine video oynatıldığında da bunu fark edebildiğini söylüyor.

Elbette tüm işlem Selfie’ye bağlı değil. Mutlaka ek güvenlik adımları gerekiyor.

MasterCard’ın geleceğe yönelik planları arasında ‘kalp atışıyla ödeme’ bile var. Bunu bir pilot proje olarak yöneten şirket, gelecekte bileğinizdeki aktivite ölçer ile ödemelere kalp atışlarınızla onay verebileceğinizi söylüyor.