Blog

Markafoni.com toplantısından bomba fotoğraflar

Markafoni.com - Etohum toplantısı

4 Eylül Etohum toplantısında Markafoni’nin kurucu ortakları Ahmet Emre Sarı ve Tolga H. Tatari‘yi konuk ettik. Yeni bir iş modeli olan; müşterilerin sadece tavsiyeyle üye oldukları bu “özel alışveriş kulübü” nü sorgulama fırsatımız oldu. Akinon Proje Geliştirme şirketinin projesi olarak başlayan Markafoni.com‘a melek yatırımcı desteği almış. Gerçi bunu kimse toplantıda sormadı ama ben kişisel olarak bunu Tolga ve Ahmet’ten öğrendim. Onlarda bu sorunun gelmemesine şaşırmışlardı.

Markafoni.com’dan alışveriş yapmanız için bir arkadaşınızın sizi tavsiye etmesi gerekiyor. Bu şekilde siteye üye olabiliyor ve alışverişe başlayabiliyorsunuz. Peki neler satılıyor? Bildiğimiz pahalı markalar inanılmaz indirimlerle satılıyor.  Misal şu anda bakıyorum Calvin Klein, Reef, Eastpak, Roberto Cavalli markaları acayip indirimli fiyatlarla “chrome” tarayıcımda gözüküyor.

Markafoni.com - Tolga H. Tatari - Ahmet Emre Sarı
Tolga H. Tatari (solda) & Ahmet Emre Sarı (sağda)

Markafoni’de doğa, çevre teması kullanılmış. Diğer yabancı sitelerde de aynı temayı gören katılımcılar bu soruyu kaçırmadılar. Neden copi-pas olayı oldu diye kuruculara sordular. Doğa, çevre bu üst seviye markaların hedef kitlesi için biliyorsunuz bu günlerde pişti oluyor. Bu sebeple Tolga samimi olarak bu tema tüm benzeri iş modellerinde kullanılıyor bizde bunun üstüne gittik dedi. Logo’da etohum’da olduğu gibi yapraklar var. Etohum’da altta kalmıyor tabi logo bakımından. Hem çevre hem tohum bize de yakışıyor.

Gelelim yurtdışında nerede büyüdü bu iş modeli. Avrupa’dan çıkıyor bu sivri fikir. Fransa, Almanya, İspanya, İtalya’da benzeri iş modelleri uzun süredir uygulanıyor. Hatta buyvip.com en son olarak Bertelsmann Digital Media Investments, 3i and Molins Capital Inversión’dan fonlama alıyorlar. Fonlamanın miktarı bilinmiyor ama bu iş modelinin bu şirketler tarafından desteklenmesi oldukça önemli bir şirket olabileceklerini gösteriyor. Moda’nın beşiği Fransa’da bu iş modeli oldukça tutuyor. Avrupa’da gelişen bu fikir Amerika’ya daha sonra geçiyor.

Tolga ve Ahmet sorulara samimi cevaplar verdiler ama şirket ve istatistiklerle ilgili bazı bilgileri paylaşmadılar. Bu akılda katılımcılarda merak oluşturdu. Markafoni.com’un yeni tavsiye modelinde, arkadaşınız sizin tavsiyeniz üye olur ve harcama yaparsa size 10 YTL kazandırıyor. Bu bakımdan çok yakında müşteri sayısının hızla artabileceğini düşünmek gerekli. Hatta isterseniz beni üye olmak için referans gösterebilirsiniz. 😀

Televidyon.com ekibi full kadro etohum toplantısındaydı. Etohum.tv için çekimler yaptık. Tolga ve Ahmet ile yapmış olduğumuz sohbeti yakında etohum.tv‘den seyredebileceksiniz. Toplantıda sevenload.com‘un kurucuları İbrahim ve Hediye Evşan, Ebay Avrupa Müdürü Sina Afra’da vardı. Onlarla da röportajlar yaptık. Tabi tek bunlarla kalmadı röportajlar: Yahoo Türkiye‘den Volkan, Mixxt.com‘un Türkiye yöneticisi Şekip, Expodea.com‘dan Vadi’yle de konustuk.

Üstte yazılanlar bir yana her etohum toplantısında olduğu gibi bir bomba fotoğraf daha çekildi bu seferde. Yorumsuz olarak yayınlıyoruz.

Timur Sırt - Serdar Kuzuloğlu

Facebook’ta fotoğraf için yapılan yorumlar