Blog

Markafoni özel alışveriş kulübü

Etohum toplantısı - MarkafoniEtohum toplantısı - MarkafoniEtohum toplantısı - MarkafoniEtohum toplantısı - MarkafoniEtohum toplantısı - Markafoni

Tolga: Ben Tolga Tatari 5 sene önce Akinon diye bir firma kurdum. Bu işlere böyle başladım.3 ay öncede Markafoni bir startup olarak hayata geçirdik. Kısaca bir yolcuğun başından bir özet vermek istiyorum.5 sene önce yazılım ve tasarım stüdyosu olarak kurdum Akinonu, Yaklaşık 100’den fazla proje yaptık ve artık kendi projelerimizi yapmanın zamanı geldi diye düşündük. Markafoni’de o zaman aklımıza geldi yurtdışında uygulana bir modeldi ve Sinan ve Ahmet diye 2 arkadaşımla bu işi yapmaya başladık. Sen kendini tanıtırsan.

Ahmet: Ahmet Sarı ben biraz daha Akinon’a geç katıldım Tolga’yla daha sonra ortak olduk.Bilgi Üniversitesi reklamcılık mezunuyum daha sonra işte kariyerdi daha çok ticaret üzerine çalıştım 4 yıl kadar.4 yıl kadar ticaretle uğraştım, dış ticaretle.Daha sonra reklamcılık kökenliyim işte Tolga ile Akinon’da beraberliğimiz başladı.Tolga’nın da bahsettiği gibi 3 ay önce biraz daha internette hani biz daha önce dışarıya proje yapan bir şirkettik,kendi projelerimiz üretme kararı aldık.Model olarak Markafoni’yi ecommerce girmek istedik internette startupımıza private sells segmentinde Markofoniyi kurduk. Türkiye’de ilk olması açısından 3 aylık bir başlangıç süresi var şuan içinde gayet iyi gidiyor olumlu gidiyor.

Tolga: Ben biraz Markofoni’yi anlatayım.Ne yaptık nasıl çalışıyor.Markofoni özel bir alışveriş sitesi sadece üyeler girip alışveriş yapabiliyorlar ve avantajlı bir alışveriş sistemi var içeride yani yaklaşık %70’e varan indirimlerle alışveriş yapma imkanı bulabiliyorlar,üye olmayan kimse giremiyor,davetiye sistemi ile çalışıyor Markofoni ve kampanyalar markalar sınırlı günde ve sayıda satılıyorlar mesela bir markanın kampanyası 3 gün boyunca açık kalıyor ve o 3 gün boyunca almak isteyenler üyeler o 3 gün boyunca faydalanabiliyorlar bundan 3 gün sonra kapanıyor başka bir başka kampanya başlıyor.Aynı anda bir kaç kampanyada yayında şuanda aynı anda 3 tane kampanyamız yayında .

Ahmet: Genel olarak da sistem tedarikçilerin ürünlerini özel internette özel tasarlanmış bir platformda sunmalarını sağlıyor bu ürünlere tüketici açısından avantajlı fiyatlarla ürünler alam ve bu ürünlerin en optimum şekilde inceleme fırsatı veriyor.Neler yapıyoruz her kampanya için özel tasarımlar yapıyoruz. Her ürünün fotoğraf çekimleri kendi stüdyomuzda kendi ekibimiz tarafından yapılıyor,özel mailing ile üyeler vardır sanırım burada mailingle her kampanyanın duyurusu yapılıyor.Bu tüketici açısından şöyle avantaj sağlıyor ilgilendikleri markaların ürünlerini daha detaylı inceleyip ve özel koşullarda özel fırsatlarla almalarına imkan sağlıyoruz,tedarikçiler içinde belli bir kitleye kapalı bir topluluğa yoğun bir şekilde tanıtma imkanı sağlıyorlar bu şekilde de tedarikçi ve tüketici ayağında belli avantajlar sunuyoruz.Markafoni’nin genel yapısı bu.

Tolga: Şimdi şuanda beta safhasında olduğumuz için aslında bizde markalarla ve tedarikçilerle yeni yeni tanışmaya başladık o yüzden mümkün olduğu kadar çeşitli ürün çeşitlerine gitmeye çalışıyoruz çeşitli kategorilere gitmeye çalışıyoruz. Her şeyi denemek istiyoruz işte mayo koyuyoruz ,gözlük koyuyoruz,ayakkabı koyuyoruz,gömlek,pantolon,işte daha kadınlar için elbise, kıyafet koyuyoruz.Bu süreçte önümüzdeki bir kaç ay daha bunların hepsini denemek istiyoruz açıkçası, yüzden şuanda çok stratejimiz yok.Yani bu mevsimde şunu satalım şurada bunlar satılır diye bir stratejimiz belli değil.Ama ileriye yönelik tabi mevsimsel yapmamız gerek şeyler var planlarımız var onlara yönelik bir şey belirleyeceğiz.Üye sayımızla ilgili bir şey söylersem bu geçerliliğini yarın sabah kaybedecek,çünkü yeni bir yapıya girdik arkadaşını davet eden üye arkadaşı alışveriş yaparsa 10TL kazanıyor.Bu 1 haftadır yürürlükte bu arada her gün sitemize 250 yeni kişi girmeye başladı bununla birlikte ve bu git gide artıyor.O yüzden şimdi üye sayısı ile ilgili bir şey demem iyi olmaz ciroyla ilgili zaten bir şey söylemem.Bir hedefimiz açıkçası yok çünkü kapalı bir komunite olduğu için ve insanlara özel bir alışveriş fırsatı sunacağımız için bir hedef belirlemedik bir beklentimiz var oda işte sene sonuna kadar 50 ila 100 bin arasında üye olmayı bekliyoruz.Bu beklentimiz şuan ki rakamlar biraz daha erken onlara ulaşabileceğimiz gösteriyor ama hep beraber göreceğiz. Valla o birazda satışlarla alakalı bir şey şuanda onun detayını veremem size ama iş planımızda hepsi var .

İzleyici: Altyapıyı ne ile kodladınız?

Tolga: Cango ile kodladık pitonla kodladık cango kullandık.Bizim yazılım ekibimiz çok sıkı bir ekiptir aslında önümüzde çok geniş bir yelpaze vardı her şeyden seçebilirdik aralarından ama pitonla geliştirmeyi uygun gördüler bizim içinde yeni bir deneyim olacaktı.Çünkü cangoyla bizim ekibimizde şuanda 25 kişi var ama yazılım ekibimiz 11 kişiden oluşuyor.

İzleyici: Markafoni?

Tolga: Markofoni’nin kendi ekibi yönetim ekibi 5 kişi bunların dışında yazılım ve tasarım ekibinin dışında tamamen.

Tolga: Cangoyla kodladık bizim için güzel bir deneyim oldu inşallah başka projelerimizde cangoyla yaparız herkese de öneririm.

İzleyici: Davetiye sisteminin dışına ileride çıkmayı düşünüyor musunuz?

Tolga: Yok hayır.

İzleyici: Ben siteye girdim ama anasayfadan başka bir şey göremedim. İçerik görebilmek için bir Markofoni üyesi mi tanımamız gerekiyor.

Tolga: Aslında evet.

İzleyici: Bari Facebookta Markofoni fan diye bir kulüp açsanız da oradan .

Tolga: Aslında var.O grubun içerisinden üye olan birini bulmanız lâzım

Ahmet: Biz burada biraz daha push ediyoruz burada üyeler kendi arkadaşlarını davet ediyorlar.Burada tabi arkadaşınızı referans gösterebiliyorsunuz ama evet Markofoni’ye üye arkadaşınızın olması gerekiyor üye tanıdığınızın olması lazım

İzleyici: Yani bu noktada çünkü reklam tanıtım çalışmaları yapsanız da o zaman çok ilginç yani siz tersten gidiyorsunuz değişik yani.

Ahmet: Bütün konsept bunun üzerine kurulu zaten.Yok orada farklı dinamikler var yani tedarikçi dinamiklerini düşündüklerinizde bu sitenin kapalı olması belli şartlar gerektiriyor.Diğer sizin dediğiniz sistemde spot sayınıza dönmüş oluyorsunuz açık bir site belirli sürede satışlar var ama bu birazcıkta işte private sell biraz daha kominite özelliklerin olduğu bir site bunlar daha çok aktif değil.

Tolga: Satışlarımızda az değil bu arada yani satışlarında azlığından şikayetçi olacağımızı sanmıyorum. Aslında hiç bir taraftan bakarsanız daha avantajlı üyelikli oluyor olması herkesin bir arkadaşını davet ediyor olması da o kominite içerisinde alışveriş yapan insanlar içinde daha avantajlı oluyor.Belli bir ürüne bir avantajla sahip oldukları zaman zaten kısıtlı sayıda ürüne sahip olmuş oluyorlar ve o ürünler bitiyor satıldığı zaman yani bir cep telefonu gibi her gelenin cep telefonu sipariş edip bizimde tedarikçiden alıp gönderme gibi bir durumumuzda yok o yüzden kampanya başlayıp bitene kadar zaten almak isteyen o ürünleri almış oluyor ve tekstil ağırlıklı çalıştığımız için zaten tekstil ürünlerinin öyle bir yolculuğu oluyor bu gün normallerde dükkanlarda da görürsünüz yavaş yavaş indirimler başlar belli yerlere gelir o indirimden sonra işte sepetlere düşer ürünler ondan sonra outletlere gönderilir bizim sistemimizde böyle bir şey yok.Biz özel tasarımlar yapıyoruz markanın değerini yüksekte tutmaya çalışıyoruz bu yüzden bizim üyemizde o ürünlerin sınırlı sayıda olduğunu bilip hemen bu ürünleri tüketiyorlar ve böylelikle bir problem yaşamıyoruz açıkçası.

Burak: Markalar peki bu konuda ne diyor?

Tolga: Markaların bir kısmıyla tanışabildik daha çünkü 2 buçuk aydır açık sitemiz ve tedarik çalışmalarına yeni başladık.Konuştuğumuz kadarıyla çok olumlu bakıyorlar ama hepside tabi görmek istiyor.Hani bir sektörden bir markadan bir ürün grubundan çalıştığımız zaman diğer markaların kapıları bize açılıyor.Şuanda her şey olumlu aşağı yukarı markaların Türkiye’de satış yapan markaların yarısından çoğuna ulaştık ve hepsiyle masaya oturduk herhalde bir 6 ay içerisinde de zaten bunu bir rutine bağlamış olacağız.

İzleyici: Merak ettiğim şöyle bir şey var ben bir tanıdığımı buldum Markofoniye üye oldum. Orada bu private olayında dışarıda bulamayacağım ürünleri mi buluyorum yok sadece fiyat avantajımız mı?
oluyor?

Ahmet: Şu aşamada dışarıda bulamayacağınız fiyatları buluyorsunuz öyle söyleyeyim fakat bu ileride tabi site geliştikçe dışarıda bulamayacağınız ürünlerde olacak çünkü belli markalar bunu tanıtım platformu olarak kullandığı için belli ürünlerini de burada özel kitleye önden sunmak istiyorlar.

İzleyici: Merhaba bu konseptin gereği üyeler sizin için çok önemli hani bu tartışılamaz bir şey anlattıklarınız satış zaten onların üzerinden piyeronlar üzerinden daha doğrusu reklamlar onlar üzerinde yapıyorsunuz dolayısıyla markalarla anlaşmanızda büyük bir güç üyeler peki çok kısa ama zaman üyelerle ilişkileriniz nasıl onların size operasyonel yükü ne düzeyde ve ilişkileri nasıl koordine ediyorsunuz ekibiniz var mı neler yapıyorsunuz bunlara yönelik

Tolga: Üyeler için zaten müşteri ilişkileri için bir ekip var bu ekibi de üyelere çok hızlı cevap veren bir yapı üzerine kurduk.Çünkü Ahmet’inde dediği gibi üyelerimiz a ve b grubunda üyeler şuanda sitede ve özel alışveriş yapıyorlar kendini özel hissetmesi gerekiyor normalde bir alışveriş sitesinde almaları gereken disponstan çok daha hızlı cevap vermeye çalışıyoruz çok daha hızlı problemlerini çözmeye çalışıyoruz.Bu ileriki dönemlerde de daha iyi oturacaktır bizde ama yani satışların sayısı arttığı zamanda bunu bozmayı düşünmüyoruz.Soru geliyor şuanda bizim karşılaştığımız sıkıntılardan üyelerimiziz bize söylediği sorulardan bir tanesi tedarik süreleriyle ilgili kampanyalarımız süreli olduğu için yani sadece 4 gün içerisinde satış yapıldı ya da 1 hafta içerisinde satış yapıldığı için ürünleri 1 haftanın sonunda çıkartıp gönderebiliyoruz.Bazı üyelerimiz henüz daha bilmedikleri ve anlayamadıkları için bazı geçikmelerden şikayet ediyorlar ama kuralımız bu sitenin kuralı bu ancak kampanyanın bittiği gün tüm paketlemeler yapılmaya başlıyor depodan oradan çıkıp ürünler gönderiliyor bunun dışında bir şikayetle karşılaşmadık açıkçası şimdiye kadar.

Ahmet: Siteyi gezebildiniz mi daha önce girebildiniz mi?Site çok ayrıntılı customers aport bölümümüz var. Mail ile işlemler hal olabiliyor.Bununda operasyonel yükü çok fazla değil açıkçası.Ama dediğimiz gibi Faqlarla o soruların cevabını site içerisinde verebiliyoruz zaten bunun yanı sıra belli soruların cevapları otomatikman ilgili departmanlara mail olarak ulaşıyorlar siteyi gezdiğinizde bunu daha rahat yakalıya bileceksiniz.

İzleyici: Mobil uygulamanız var mı?

Tolga : Yok ama olacak önümüzde bir facebook uygulaması yazmayı düşünüyoruz.Facebooktan bu davet ettikleri üyelerin bonusunu alakadar edecek bir uygulamayı düşünüyoruz,onu planladık hatta arkadaşlarını davet edenlere bir bonus veriyoruz bu bonusları facebook üzerinden de davet ederek de kazanmalarını sağlayacağız.Bir böyle uygulamamız var birde ıphone uygulaması geliştirmeyi planlıyoruz önümüzdeki aylar için onun dışında başka bir mobil düşüncemiz yok.Itunnestan çıkacak bir uygulama olacak.

İzleyici: İlk üyelere nasıl ulaştınız?

Tolga: İlk üyelere biz davetiye yolladık etrafımızdaki insanlara 1 kişiden yola çıktı aslında tüm şey

Ahmet: Aramızda hala bir kompetion var kimin daha fazla üyesi var diye kendi aramızda yarışıyoruz tabi bu 10 tl den biz yararlanamıyoruz.

İzleyici: İleriki dönemlerde belli kesimlere hitap eden markalarda olacak mı?

Ahmet: Şöyle bir avantajımız var zaten biraz önce Tolga’nın bahsettiği gibi üyelerimizle çok rahat iletişim kurabiliyoruz zaten belli fikirler alıyoruz istenen markalarla ilgili bunu dışında kitle belli olduğu için zaten talep edilen markalarda belli bir sınır çıktığı oluyor bu sınırlar üzerinden de ağırlık %80 fashion appearance olduğu için marklar bunun üzerinden kitlelere uygun olarak belirleniyor.

Burak: Yurtdışında benzeri iş modelleri var mı?Örneğin neler var

Tolga: Var Avrupa da bolca var Amerika’da bir kaç tane var Avrupa da daha yaygın bi

Burak: Avrupada yaygın olmasının nedeni modanın Avrupa dan daha fazla

Tolga: Herhalde tahmin ediyorum.

Ahmet: Bu birazda sistemin enteresanlığı burada bu sistemin ilk çıkışı Avrupadan daha sonra Amerika’ya geçmiş bir sistem yani bu satış sistemi 2001 yılında Avrupa’da başlamış bir sistem Amerika’ya geçmesi 2008’i buldu.

İzleyici: Benim özellikler merak ettiğim nokta bazı tekstil ürünleri bazı markalarımız arkadaşlarınızda istemeyeceğimiz onların giymelerini istemeyeceğimiz türden şeyler olabiliyor siz kendinize özgü bir şey satın almayı istiyoruz ve arkadaşınızı özellikle çağırmayabilirsiniz sırf aynı ürünü almasın diye bunu nasıl aşabilirsiniz ?

Tolga: Vallahi aşamayız bunu nasıl aşabiliriz ki böyle bir şeyi

İzleyici: Sattığınız ürünlerin bir çoğu gerçektende belli bir hedef kitleye gidecek ürünler ve aynı zamanda unit ürünler bende kullanıcısı görüyorum devamlı pazartesi sabahları ilk baktığım şeyde o oluyor bir şekilde insanlar benim üye olduğumu fark edip bir yerlerden öğrenip internetten araştırıp beni facebook veya başka bir yerde bulup bana maille ulaşıp bana davetiye verir misin şeklide davranıyorlar ve ilginç davetiye edinmeye çalışıyorlar ama o davetiyeyi yayma kosunda ne kadar hevesli olacaklar onu bilemiyorum.

Tolga: Şuan ki şey ben izlenimimi söyleyebilirim aslında tam ters şekilde işliyor şuanda sistem bazı kampanyalara bazı insanlar davetiye gönderiyorlar 1 üye 1 buçuk aydır üye ama 6 kampanyanın sonunda birden 1 kaç kişiye davetiye gönderiyor o da işte şu arkadaşlarım bu markayla ilgilenir
diyor büyük bir ihtimalle sizin gibi düşünmüyordur.Belki de düşünüyorsa o davetiyeleri göndermiyordur onlara da yapabilecek bir şeyimiz yok açıkçası aslında bilmek isterim kim yapıyorsa bunları

Ahmet: Kampanyaya davet etmeniz sizin için büyük bir avantaj çünkü o kampanyada alışveriş yaparsa size zaten belli bir bonus.

İzleyici: Markofoni trend center olmayı hedefliyor mu?

Ahmet: Bu işte biraz komite ayağıyla ilerdeki feyzlerde yapacağımız işlerle alakalı ama bunları çok detaylı anlatmayalım isterseniz.

İzleyici: Ben hep cirolarla ilgili soru soruyorum yine bir şey söyleyeceğim

Ahmet: Ben bankacımızı çağırayım.

İzleyici: Avrupadaki sizinle aynı iş modeline sahip olan rakipleriniz diyelim onların ortalama yıllık cirolarını biliyor musunuz ve hani sonuçta incelemişsinizdir hani bu iş modeline girdiğinize göre de karlı bir iş modeli olması gerekiyor aslında hani sizi buraya getiren neydi o anlamda baktığınızda

Ahmet: Yine rakam vermeyeyim ama size şunu söyleyebilirim Avrupa’da bu tarz satış yapan bir tane sitenin cirosu heralde şuandaki Türkiye’deki e-ticaretin bu dediğimiz modelde (ilteylırların) yaptığı yıllık ciroya eşit

İzleyici: Yani bit (tisünin) yaptığı cirodan mı bahsediyorsunuz toplam e- ticaretten mi bahsediyorsunuz.

Ahmet: Yok 1 tanesi.Toplam e-ticaretten değil bu elektronik ticaret ama şey

İzleyici: Yani 600milyon civarında var

Ahmet: Var var

Tolga: Daha fazla olabilir

İzleyici: Altyapıda piton tercih etmenizin önemli bir sebebi var mı?

Tolga: Evet o dilde ekibimizin bir tercihi oldu

Ahmet: Ekipten arkadaşları oradan görebilirsiniz zaten kızardılar.

Tolga: Piton güzel bir dil ayrıca yani çok kolay yazılabilen çokta kuvvetli bir dil ve yeni bir trend ,cangoda iyi bir framework özellikle tercih ettik.Hem daha hızlı bir geliştirme yapabiliyoruz hem daha profesyonel bir altyapı hem sağlam bir altyapı olması hedefledik.Biz daha Markafoniyi açtığımız zaman bazı startup projelerinin reverk aşamalarında yaptığı şeyleri uyguladık gerçekten sağlam
bir altyapıya sahibiz çok hazırlıklı girdik yani bu işe pitonda bütün ihtiyaçlarımızı gördü açıkçası

İzleyci: Şöyle bir istatistiğiniz var mı yani 3 aylık bir dönemde üye başına satış veya tek üyenin alışveriş yapma oranı var mı yani.Bir üye bir kampanyayı gördü veya bir gözlük var arkadaşım beni çağırdı onu aldım bir daha gelmedim bu tarz yaklaşım var mı yoksa takip ediyorlar alıyorlar mı

Tolga: Aslında her üye çoğu üyelerimiz bütün kampanyaya girip mutlaka bakıyor ama çok az bir vakit geçti böyle bir istatistiğe sahip olmamız için 2 veya 3 kampanyadan ürün satın alan üye sayımız çok değil ama herhalde bir kaç sonra böyle istatistiğe sahip olacağız bizde

İzleyici: Şuanda kapalı satış yapmakla birlikte özel tasarım satışı yapan portallar var aklıma gelen onları karşınızda nasıl konumlandırıyoruz rekabette çünkü özel tasarımcılarla anlaşıp aynı hedef kitleye bu ürünleri sağlıyabiliyorlar.

Ahmet : Şimdi öncelikle bunun 2 boyutu var ama genel olarak konumlandırırsak (çiçikoin)biraz daha açık katalog sitesi ve (çiçikoinde)fiyatlar çok avantajlı değil tasarım kısmı da takı tasarımcılar üzerine biraz daha ağırlık yapmışlar kataloglarını onların üzerine kurmuşlar.Biz fashion appearanceda daha çok tekstil ve giyim aksesuarları üzerineyiz ama kapalı topluluk olması ve bizim iş modelimizdeki bazı özel durumlardan dolayı ciddi bir fiyat avantajımız var zaten büyük farkımız burada çıkıyor konumlandırmak açısından

İzleyici: İleriye yönelik belirli veya yarı belirli stratejilerinizi çekiniyorsunuz biraz ama belki bir ipucu verebilirsiniz merak ediyorum.şimdi burda bu konseptin private olmasının en önemli sebebi benim düşündüğüm %70lere varan oranlarda indirimler değil de tüketiciyi segmente etmenizden kaynaklanıyor orda işte özel bir gruba sesleniyorsunuz markalarınıza da bunu vaad ediyorsunuz peki bunun mutlaka belli bir süre sonra ki benzer şekilde hani aynı konsept değil ama doyum noktası anlamında bunu çok hızlı ilerlediğini facebook örneğinde gördük ben zannetmiyorum ki 2 sene sürsün belki 3 ay 5 ay sonra hedeflediğiniz veya hedeflediğinizin üzerinde bir doyum noktasına ulaşacak muhakkak onu canlı tutacak çünkü biraz önce siz dediniz ki bu konsepti değiştirmeyeceğiz hep kapalı olacak eğer hep kapalı olucaksa canlandırmak ve bu konsepte ayakta tutmak adına neler düşünüyorsunuz bizimle paylaşabileceğiniz en azından neler var acaba?

Tolga: Bu tip sitelerin normalde adına exclusive shopping comunity deniyor.Fakat dünyadaki örneklerinde de bizde de comunitynin sahip olması gereken sosyal network ortamımıza sahip olmamız gereken hiç bir özelliği yok üyeler birbirlerini göremiyor bile kimler var kimler yok sanırım önümüzdeki senelerde bu tip özelliklerin bütün bu bizde dahil bu işi dünyanın başka yerlerinde yapan sitelerin içerisine yavaş yavaş gireceğini tahmin ediyorum bu ancak tabi bizim sahip olduğumuz kominitinin özelliklerini tespit ettikten sonra söyleyebileceğimiz bir şey onun dışında zaten bahsettiğimiz bu doyum aşamasında burası bir alışveriş sitesi olduğu için kapalıda olsa öncelikle bu başladığımız yolda bu doyum noktasını doyuracak markaları ve tedariği yapıyor olmamız lazım.Sanıyorum bizim gündemimizde önümüzdeki 6ay ve 1 senede bu olacak ,stratejilerimiz bu yönde olucak yani daha iyi tedarik yapmaya çalışacağız daha doyurucu şeyler bulmaya çalışacağız stratejilerimiz bu yolda olacaktır.

İzleyici: Satışa sunduğunuz ürünleri siz mi belirliyorsunuz kullanıcılar mı belirliyor?

Tolga:
Biz belirliyoruz.

İzleyici: Peki herhangi bir talep geldiğinde onu dikkate alma durumu oylama veya anket tarzı bir şey uygulanıyor mu yapmayı düşünüyor musunuz?

Ahmet: Mutlaka dikkate alıyoruz.Çünkü kullanıcılarımız kapalı ortam olduğu için belli bir talep olduğunda o yönde daha ağırlıklı çalışmalar yapıyoruz.

İzleyici: Yurtdışındaki rakiplerinizle herhangi bir bağlantınız var mı?Çünkü daha başka noktalarda konuşuldu bu çünkü sitenizin tasarımı oldukça benziyor nerdeyse aynı gibi sadece arka plandaki resmi farklı belli bir amacı var mı yoksa

Tolga: Evet var aslında bu konseptin çıkma noktası dünyada yaklaşık 25 tane örneğinde hep doğa üzerine kurulmuş bir konsept bu da ilk çekmek istediği kullanıcı kitlesini hedef alan tasarım tarzı aslında bizim ilk başta yaptığımız şey şuanda yaptığımız şey kullanıcıyı tanımak açısından normalde kanıtlanmış bir konseptin üzerinden giderek önümüzdeki günlerde şekillendirmek oluyor çeşitli çalışmalarımız var şuanda bizde doğa konseptini belirleyerek yola çıktık kullanıcılarımız dinliyoruz daha beta safhasındayız yaklaşık 2buçuk ay oldu.Bizimde o konuda yapacağımız ve değiştireceğimiz bizim kendi kullanıcımıza hitap edecek şeylerimiz olacak açıkçası

İzleyici: Ben bir şey sormak istiyorum.Şimdi az önce bir soru vardı zaten çok genişledikten sonra ne tür önlemler alacaksınız gibi şuan mesela Metin’in referansıyla çok rahat üye oldum.Ben istersem 10 kişiyi daha üye yapabilirim topluluğu genişletebilirim daha doğrusu daha ilerideki en azından belli kriterler koyacak mısınız şu kişiler üye olabilir şu kişiler olamaz çünkü çok fazla bir kapalılığı yok şuan ki yapıda kapalı bir topluluktan bahsediyorsunuz ama aslında kapalıda değil yani.

Tolga: Hanım efendi girememiş. Bulamamış kimseyi .

İzleyici: 50 kişiden sonra kimseyi davet edemiyorum gibi.Ben 3 kişi davet ettim ama bunlardan 1 tanesi alışveriş yaptı

Ahmet: Biraz daha bürokrasiyi arttırabiliriz. İkametgah,nüfus sureti gibi şeyler isteyebiliriz.

Tolga: Siz davet ettiğiniz üyeler alışveriş yaparsa siz para kazanıyorsunuz.O konuda bir kısıt getireceğimizde sanmıyorum.Bu gün her şeyi sattığımız bir sistem değil bu.Çünkü kullanıcının 1 buçuk yıl sonrada alışveriş yapma durumu olabilir sistem içerisinde çünkü ilgi duyduğu ürün ancak belki o zaman satılıyor olabilir o yüzden böyle bir kısıt getirmeyecek tabi ki ne kadar çok üyemiz olursa o kadar çok faydalanabilirler ama bizim daha fazla üye çekmek için hedeflediğimiz bir strateji şuanda yok beklenti dışında bir hedefimiz yok yani daha fazla kişi.

İzleyici: Soru sormayacağım bende e-ticaret işindeyim bu kadar ciroyla soru sormamdan anlaşılıyor.Bana da bir davet gelmişti bu davet üzerinden epey bir arkadaşıma davet gönderdim,arkadaşlarımın bir kaçından bana yanıt geldi ben kendi çalıştığım site içinde bu kişilere davet göndermiştim ama geri dönüş alamamıştım.Harika bir site nasıl yaptınız ne zaman yaptınız diye aslında biraz kıskandım yani hani samimiyetle söylüyorum yani baktığınızda hani 3-5tane ürün var ama insanların en azından benim arkadaşlarımın dikkatlerini çekebildiniz bunu için ben kendi tarafımda biraz güçlükle yapabildim o yüzden tebrik ediyorum sizi

Tolga: Teşekkür ederim

Ahmet: Teşekkür ederim