Blog

Mark Zuckerberg’in gardrobu konsantrasyonunu nasıl artırıyor?

Sanılanın aksine CEO olduğunuzda işleriniz azalmıyor. Hatta birçok durumda daha çok işiniz ve stresiniz oluyor. Belki bunlar fiziksel işler olmayabilir. Ancak herkesten bir adım önde olmak, gerektiği anda vizyonunuzu ortaya koymak için yenilikleri takip etmek, zorlu ve belirleyici kararları vermek hiç de kolay değil. Çünkü zirvede kalmak, zirveye çıkmaktan daha zordur. Bu sebeple CEO’lar işlerine odaklanmak isterler ve geriye kalan konsantrasyon dağıtıcı işlerden ya kurtulurlar ya da onları başkalarına devredeler. Asistanlar tutarlar, ulaşımın en hızlı yollarını seçerler ve bir düzen oluştururlar. Böylece sürprizler ya da ”gereksiz” kararlar konsantrasyonlarını dağıtmaz.

Mark Zuckerberg’in gardrobu da buna en güzel örnek. 2 aydır babalık izninde olan genç CEO, yeniden şirketteki görevine döneceği zaman oldukça zorlu(!) olan ”ne giysem” sorusuna cevap verirken, gardrobunun bir fotoğrafını Facebook’ta paylaşmaya karar vermiş.

First day back after paternity leave. What should I wear?

Posted by Mark Zuckerberg on 25 Ocak 2016 Pazartesi

Takip edenlerin de bileceği üzere Mark Zuckerberg, Facebook CEO’su olarak ünlendiğinden bu yana ayrı şeyleri giyiyor: gri t-shirt, lacivert hırka ve kot pantolon. Elbette bunlardan sadece birer adet yok. Her gün aynı şeyleri giyebilmek için gardrobunu birbirinin tıpatıp aynısı kıyafetlerle doldurmuş.

Böylece her sabah gardrobunu açıp baktığında, ne giyeceğini 1 saniye bile düşünmeden giyiniyor ve çıkıyor.

Elbette bu özensiz olun, dış görünüşünüze hiç özen göstermeyin demek değil. Mutlaka giydikleriniz, sakal traşınız ya da makyajınız, saçlarınızın nasıl göründüğü önemli. Ancak bu konuya her gün yeniden başlamak yerine nasıl rahat ettiğinizi bilmeniz ve bir düzen oluşturmanız çok faydalı olacaktır. Bu sadece giyim kuşam’da değil, yemek alışkanlıkları konusunda da uygulanmalı. Böylece her gün size önemli derecede vakit kaybettiren ve konsantrasyonunuzdan çalan şeyleri çözmüş olursunuz.

Peki Mark Zuckerberg hiç mi takım elbise giymiyor? Elbette o da devlet liderleri gibi önemli kişilerle görüşeceği zaman takım elbisesini giyiyor. Muhtemelen gardrobunda tek örnek birkaç adet takım elbisesi vardır.

Mark_Zuckerberg_suit