Blog

Mark Pincus Zynga’nın CEO koltuğuna geri dönüyor

Teknoloji dünyasının en etkileyici hikayelerinden biri Steve Jobs’un kurucusu ve CEO’su olduğu Apple’dan kovulmasının ardından geri dönerek şirketi şaha kaldırma hiakyesidir. Şimdi Marc Pincus da Zynga’da benzeri bir geri dönüşü gerçekleştirmek için harekete geçiyor.

Zynga’nın poker, FarmVille ve restoran oyunlarıyla popüler olduğu yıllarda şirketin CEO’su olan Mark Pincus, hiç şüphesiz başarıda önemli bir pay sahibiydi. Kurucularından biri olan ve 2007 yılında şirketin başına geçen Pincus, 2012 yılında Zynga’yı zirve noktaya taşımıştı. Ancak ardından oyunlara ilginin azalması, yeni oyunların başarısız olmasıyla birlikte 2013 yılında CEO’luk görevini bırakmıştı. Pincus’un ardından şirketin başına eski Microsoft yöneticilerinden Don Mattrick geçmişti. Mattrick, Zynga’yı mobile yönlendirerek doğru bir strateji belirlese de ilgi gören oyunlara imza atmasını sağlayamadı. Şuan Zynga’nın App Store’da ilk 25, Play Store’da ilk 18 içerisinde oyunu bulunmuyor.

2015 yılıyla birlikte Don Mattrick ve yönetim kurulu yeniden bir değerlendirme yapmış ve şirkete liderlik etmek için en uygun ismin Mark Pincus olduğuna karar vermiş. Ancak Pincus, CEO’luk görevi için uzaklardan gelmeyecek. Zira Pincus halen yönetim kurulu üyelerinden biri ve şirketin hisselerinin %10’una sahip. Bu da onu yönetim kurulundaki en güçlü isimlerden biri yapıyor. Yeniden CEO olması onu daha aktif ve göz önünde göreceğimiz anlamına geliyor.

Zynga, 2012 yılındaki günlerini mumla arıyor. O yıl 1.28 milyar dolar gelir elde eden şirket, 2014 yılında ise 690 milyon dolara geriledi. Eğer Marc Pincus, Zynga’yı yeniden eski günlerine döndürebilirse küçük çapta bir “Steve Jobs” hikayesina imzasını atabilir. Karşısında ise tıpkı Steve Jobs’ın Microsoft ve Google ile yarışması gibi SuperCell ve King.com gibi rakipler olacak.