Blog

Maaşlı İşinizi Terketmeden Önce Cevaplamanız Gereken 10 Soru

Kendi işinin patronu olma hayali bir çok kişiye maaşlı işlerinden vazgeçip kendi işini kurma kararı aldırmıştır. Yazar Jon Acuff’ın yaptığı araştırmaya göre çalışanların yaklaşık %80’i var olan işlerinden kurtulup daha tatmin edici bir iş yapmak istiyor.

Peki böyle bir kararı almadan önce neler düşünmeliyiz? Size yardımcı olacak bir liste hazırladık. Var olan maaşlı işinizden vazgeçmeden önce cevaplamanız gereken 10 soru:

1. Bu beni daha mutlu yapacak mı?

Patronunuza istifanızı vermeden önce yeni düzenin sizi daha çok mutlu edeceğinden emin olmalısınız. Bir çok insan için maaşlı işleri birer işkence kaynağıdır. Ancak buna rağmen yeni düzenin daha mutlu bir tablo oluşturup oluşturmayacağının değerlendirilmesi gerekir.

2. Harcamalarımı nasıl karşılayacağım?

Unutmayın ki yeni düzende size maaş veren kimse olmayacak. Mevcut harcamalarınız ve iş giderlerinizi karşılamak üzere bir birikiminiz var mı?  Eğer birikiminiz yoksa bile yeni iş düzeni bu giderleri bir an önce karşılamaya başlayabilecek mi?

3. Zamanlamam doğru mu?

Eşiniz hamile ve annenizin de sağlık masraflarını üstlenmiş durumdasınız. Bu sizin için çok da doğru zaman olmayabilir. Bir girişimcinin zihni ve cebi yorgun düşmemeli.

4. Ailem ve arkadaşlarımdan bu konuda destek görecek miyim?

Aile ve arkadaşların tüm olumsuz yorumlarına rağmen başarılı olabilirsiniz. Ancak onlarla konuşmak farkındalığınızı arttırmak için doğru olabilir. Gerçekten istediğiniz bir şeyin peşinden mi gidiyorsunuz yoksa sadece var olan zor durumdan bir kaçış mı hedeflediniz? Bu farkındalığı yaratmak için onları dinlemenizi tavsiye ederiz.

5. Yaşam tarzımı değiştirmek istiyor muyum?

Maaşlı bir iş ile kendi işinin sahibi olmak arasında büyük farklar vardır. Çok çalışmaktan şikayetçi olup kendi işinizi kurduğunuzda rahat edeceğinizi düşünüyosanız, kararınızı gözden geçirmenizde fayda var. İş sahibi olarak inovatif, yaratıcı ve proaktif olmanız gerekir. Kimi zaman da yalnız kalmayı göze alabilmelisiniz.

6. Kendi işimin patronu olacak kadar disiplinli miyim?

Birisi size sabah 8’de işinizin başında olmanızı söylemediğinde de işinizin başında olacak mısınız?  Bir işin bitmesi gereken zamanı belirlerken kriterleriniz neler olacak?

7. İşimden istifa etmeden yeni düzeni nasıl denerim?

İşiniz ile ilgili bir “beta” çalışma yapmalısınız. Kendinize yeni düzeni keşfedecek kadar bir deneme süreci tanımalısınız.  Bir kafe açma planınız varsa öncelikle bir kafede part time çalışmak mantıklı olabilir.

8. Bu iş için geliştirmem gereken özelliklerim var mı?

Yapmayı planladığınız iş ile uyuşuyor musunuz? Yoksa henüz yeterli olmadığınız alanlar mı var? Çabuk değişen ekosistemlere uyum sağlayıp güncel kalmak, başarı için oldukça önemli.

9. İş fikrim gerçekten de değerli mi?

Para kazanma amacı taşıyan ne iş yaparsanız yapın bunun pazarlanabilir olması gerekir. İş modeliniz güncel mi ve güncel kalacak mı?  Hedeflediğiniz müşterilerin size para vermeye istekli olacağı bir iş mi planladınız? Bu sorulara cevap bulmadan adım atmayın.

10. İş planım var mı?

Bir roman kadar uzun bir plana ihtiyacınız yok. Ancak ne iş yapacak olursanız olun bir iş planına ihtiyacınız var. Satış ve pazarlama çalışmalarınızı içeren bir plan sizin için bir yol haritası olacak.