Blog

Linux Otomobil Endüstrisine Giriş Yapıyor

Açık kaynak kodlu Linux platformu, otomotiv endüstrisi için özel bir platform geliştirdiğini duyurdu. ”Automotive Grade Linux” isimli platform, geliştiricilere açık kaynak kodlu otomotiv sistemleri için ilk adımı atma fırsatını sunuyor.

Linux tabanlı bir platform olan ”Automotive Grade Linux” hem gereksinim hem de arayüz olarak otomotiv endüstrisi için geliştirilmiş. Sistemin arayüz görselleri şimdiden yayınlanmış durumda. Ayrıca platform indirilmeye sunulmuş durumda ve gerekli açıklamalar için AGL Wiki sayfası oluşturulmuş.

AGL’nin hedefi otomotiv endüstrisinde araç içi multimedya sistemlerinin geliştirilmesini kolaylaştırmak. Bu tür çalışmalar için otomotiv firmaları şimdiye kadar çok fazla zaman ve para harcamak zorunda kalıyordu. Üstelik sistemler çoğu zaman mobil cihazlarla uyumsuz, yetenekleri sınırlı, sadece tek bir markaya özel oluyordu. Apple ve Google araç içi sistemlerini duyurarak bu konuda daha iyi bir ekosistem yaratmak için ilk adımları atmıştı.

Elbette iOS ve Android’in araç içi sistemleri yaygınlaşmaya ve kullanıcıların ilgisini çekmeye daha uygun. Fakat Linux sistemi de özellikle daha küçük otomotiv markaları tarafından tercih edilebilir. Linux’un amacı bu konuda bir standart yaratmak, ortak bir platform haline gelmek. Ancak bu konuda ne kadar başarılı olma şansı var, bu tartışılır.

Yine de elektrikli otomobiller, düşük maliyetli modeller üreten markalar olduğu sürece her zaman otomotiv piyasasında Linux için yer var.