Blog

LinkedIn Lynda satın almasıyla online eğitime adım atıyor

LinkedIn şirket tarihinin en büyük satın almasını yaparak online eğitim alanında önemli bir hamle yapıyor. Şirket bugün online eğitim platformu Lynda’yı 1.5 milyar dolarlık bir anlaşma ile satın alacağını duyurdu.

LinkedIn profesyonellere yönelik iş odaklı bir platform olarak diğer sosyal ağlardan ayrı bir yerde durmayı başarıyor. Elbette bu durum gelir modeline de yansıyor. LinkedIn, bir girişim olarak yola çıktığı günden bu yana bir reklam platformu haline gelmekten çok şirketlere ve kişilere Pro üyelik satmaya odaklanmış durumdaydı. Ardından devreye giren reklam modeli ise yüksek fiyatlar ve B2B yaklaşım sebebiyle pek popüler olmadı.

Geçtiğimiz yıl Bizo’yu satın alan LinkedIn bu konuda bir strateji değişikliği yaptığının sinyallerini veriyordu. Bizo, bir B2B pazarlama platformu olarak LinkedIn’e gelir sağlayabilecek farklı araçlara sahip. Şimdi LinkedIn, yine gelir yaratabilecek farklı araçlara sahip bir şirketi daha satın alıyor: Lynda. Bu kez hedef online kariyer eğitimleriyle LinkedIn’in kullanıcı kitlesine uygun bir gelir kanalı yaratmak.

LinkedIn’in bu konuda ne kadar ciddi olduğunu anlamak için satın almanın ekonomik boyutlarına bakmak yeterli: Lynda için %52’si nakit, %48’i stok olmak üzere toplamda 1.5 milyar dolar ödeyecekler.

1995 yılında Lynda Weinmann ve Bruce Heavin tarafından kurulan Lynda.com, ilk yıllarında küçük adımlar atan bir girişim olsa da özellikle online eğitimin popüler hale gelmesiyle hızlı bir yükselişe geçti. 2012 ve 2013’te toplam 289 milyon dolarlık iki yatırım alan şirket şuan iş eğitimleri, yazılım, teknoloji, tasarım gibi konu başlıklarında çok detaylı videolara sahip. Yaklaşık 9000 farklı videodan oluşan bu büyük eğitim kütüphanesi bundan böyle LinkedIn’in olacak. Ayrıca Lynda.com çalışanlarının büyük kısmının da LinkedIn ekibine katılacağı duyuruldu.

Lynda’nın eğitim videoları İngilizce, Almanya, İspanyolca, Japonca ve Fransızca dil seçeneklerine sahip.